Tüm polislere ceza kesme yetkisi verildi
Akşehir’de "Trafik polisi yok" diyerek trafik kurallarını hiçe sayan sürücülere bölgedeki asayiş hizmeti sağlayan polisler ceza yazacak!
Ekl. : 24 Ocak 2013 PerşembeOkunma : 1245

2012'de toplanan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu'nda alınan, "Trafik kontrollerinde tüm polisler aktif olarak kullanılsın" kararını somutlaştıran Emniyet Genel Müdürlüğü’müz, 10 yıllık Eylem Planı'nda da yer alan projenin hayata geçirilmesine start verdi. 
Asayiş, Önleyici Hizmetler Şubeleri ile Polis Merkezleri'nin resmi ve sivil ekiplerine “Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı” dağıtıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Hizmetleri Başkanlığı Trafik ve Araştırma Dairesi Başkanlığının planlaması doğrultusunda Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğümüz Sosyal Tesisleri’nde, Konya İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından eğitim verilikten sonra, kurs alan 47 personele ceza makbuzları teslim edildi.
Buna istinaden tüm polis birimlerine, karşılaştıkları trafik ihlallerine ilişkin tespit tutanağı düzenleme yetkisi verilmesi neticesi görevli polis memurları, trafik polisleri gibi üzerinde makbuz taşıyacak ve trafik kuralı ihlali ile karşılaştığında araç durdurmadan plakasına göre tespit tutanağı düzenleyebilecek.
Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’müzden konuyla ilgili yapılan açıklamada;
“Alınan tüm tedbirlere rağmen meydana gelen trafik kazalarında birçok vatandaşımız hayatını kaybetmekte, birçoğu da yaralanmakta ve sakat kalmaktadır.
Sürücülerin trafik kurallarına uymalarının sağlanması, uymayanlara ise cezai müeyyide uygulanması amacıyla, trafik ekipleri yanında sokakta görev yapan diğer polis ekiplerinden de faydalanılması gerekli görülmektedir.
Yapılan bilimsel araştırmalar, trafik kurallarına uyan insanların, diğer yasalara da uyma oranının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. 
Dolayısıyla trafik kurallarına uyma alışkanlığı kazanmış bir toplumda, asayiş ve diğer suçlarda da azalma meydana geleceği değerlendirilmektedir.
24 saat esasına göre sokakta asayiş hizmetlerinde görev yapan personelimiz, karşılaştıkları trafik ihlallerinde tespit tutanağı düzenleyerek, ilgili trafik birimimize intikal ettirtecektir. Düzenli trafik ortamının temini için, cezalandırma arzu ettiğimiz bir yöntem olmamakla birlikte, kuralları ihlal ederek hem kendi hem de başkasının canını tehlikeye atanlar için de, cezalandırmama da düşünülemez. Bu kapsamda, mevcut getirilen uygulamanın trafik güvenliğinin sağlanması, insanlar üzerinde sürekli denetim hissi ve algısı yaratarak, trafik güvenliğine olumlu katkı sağlayacağına olan inancımızı belirtirken, herkesin trafik kurallarına uymasına dair istek ve arzumuzda Akşehir kamuoyunun bilgisine duyurulur.“

Yorumlar
Bu habere henüz yorum yazılmamıştır.
Yorum Ekleyin
İsim veya Rumuz
E-Posta
Mesajınız  
Karahüyük’te kaza : 6 yaralı
Akşehir’in Karahüyük Mahallesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 6 kişi yaralandı...
AKŞEHiR’DE TECAVüZ iDDiASI
Akşehir’de iki ayrı mahallede tecavüz iddiası ile 3 kişi gözaltına alınırken gözaltına alınan şahıslardan 1 kişi tutukla..
Kaçak sigara ele geçirildi.
Konya’nın Çeltik ilçesinde ilçe Jandarma ekiplerince bir eve yapılan operasyonda 259 paket kaçak sigara ele geçirildi. ..
TEHLiKELi MADDE TAŞIYAN TIRLA, KAMYONE
Akşehir, yakınlarında meydana gelen trafik kazasında Tehlikeli Madde Yüklü TIR ile Vişne yüklü kamyonet çarpıştı. Tehlik..
AFYONKARAHİSAR'DA SİLAHLI KAVGA: 1 ÖLÜ
Afyonkarahisar'da aralarında husumet olan iki aile arasında çıkan tartışmada 1 kişi silahla vurularak öldürüldü...
DEREÇİNE’DE HIRSIZLIK İDDİASI
Afyonkarhisar’ın Sultandağı İlçesi’ne bağlı Dereçine Kasabası’nda bir evden 45 lira çalındı. ..
Eve Dönüş Yolunda Korkunç Kaza
Konya'nın Akşehir İlçesi yakınlarında kontrolden çıkıp taklalar atan hafif ticari aracın sürücüsü 27 yaşındaki Nimetulla..
Eve Dönüş Yolunda Korkunç Kaza: 3 Kardeş
Akşehir’in Değirmen Mahallesi yakınlarında yakınlarında kontrolden çıkıp taklalar atan hafif ticari aracın sürücüsü 27 ..
Aynı aileden 3kişi ölümden döndü
Ilgın’da meydana gelen trafik kazasında otomobilin lastiğinin patlaması sonucu aynı aileden 3 kişi yaralandı. ..
Sultandağı’nda 64 Kök Hint Keneviri Ele
Sultandağı İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Yeşilçiftlik Kasabası’nda bir arazide yetiştirilen 64 kök hint keneviri el..
Tarım İşçileri Ölümden Döndü
Akşehir'de TIR ile tarım işçilerini taşıyan minibüsün çarpışması sonucu 1'i ağır 14 kişi yaralandı. ..
DOĞUM GÜNÜNDE ENİŞTESİ ÖLDÜRDÜ
Konya’da evi terk eden dini nikahlı eşinin ağabeyini konuşmak için evine çay içmeye davet kişi, müziği son ses açtıktan ..
K. Adı :
Şifre :
K. Adı
Ad Soyad
Şifre
Şifre Tekrar
*Gizli Cevap
E-Posta
E-Posta
*Gizli Cevabınız
Mailinize gönderdiğimiz yönergeleri takip edin
Köşe Yazarları
Ali Kerar ULU
ZULME ORTAK MI OLUYORUZ?
Video Haber
foto Haber