Tüm polislere ceza kesme yetkisi verildi
Akşehir’de "Trafik polisi yok" diyerek trafik kurallarını hiçe sayan sürücülere bölgedeki asayiş hizmeti sağlayan polisler ceza yazacak!
Ekl. : 24 Ocak 2013 PerşembeOkunma : 1476

2012'de toplanan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu'nda alınan, "Trafik kontrollerinde tüm polisler aktif olarak kullanılsın" kararını somutlaştıran Emniyet Genel Müdürlüğü’müz, 10 yıllık Eylem Planı'nda da yer alan projenin hayata geçirilmesine start verdi. 
Asayiş, Önleyici Hizmetler Şubeleri ile Polis Merkezleri'nin resmi ve sivil ekiplerine “Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı” dağıtıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Hizmetleri Başkanlığı Trafik ve Araştırma Dairesi Başkanlığının planlaması doğrultusunda Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğümüz Sosyal Tesisleri’nde, Konya İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından eğitim verilikten sonra, kurs alan 47 personele ceza makbuzları teslim edildi.
Buna istinaden tüm polis birimlerine, karşılaştıkları trafik ihlallerine ilişkin tespit tutanağı düzenleme yetkisi verilmesi neticesi görevli polis memurları, trafik polisleri gibi üzerinde makbuz taşıyacak ve trafik kuralı ihlali ile karşılaştığında araç durdurmadan plakasına göre tespit tutanağı düzenleyebilecek.
Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’müzden konuyla ilgili yapılan açıklamada;
“Alınan tüm tedbirlere rağmen meydana gelen trafik kazalarında birçok vatandaşımız hayatını kaybetmekte, birçoğu da yaralanmakta ve sakat kalmaktadır.
Sürücülerin trafik kurallarına uymalarının sağlanması, uymayanlara ise cezai müeyyide uygulanması amacıyla, trafik ekipleri yanında sokakta görev yapan diğer polis ekiplerinden de faydalanılması gerekli görülmektedir.
Yapılan bilimsel araştırmalar, trafik kurallarına uyan insanların, diğer yasalara da uyma oranının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. 
Dolayısıyla trafik kurallarına uyma alışkanlığı kazanmış bir toplumda, asayiş ve diğer suçlarda da azalma meydana geleceği değerlendirilmektedir.
24 saat esasına göre sokakta asayiş hizmetlerinde görev yapan personelimiz, karşılaştıkları trafik ihlallerinde tespit tutanağı düzenleyerek, ilgili trafik birimimize intikal ettirtecektir. Düzenli trafik ortamının temini için, cezalandırma arzu ettiğimiz bir yöntem olmamakla birlikte, kuralları ihlal ederek hem kendi hem de başkasının canını tehlikeye atanlar için de, cezalandırmama da düşünülemez. Bu kapsamda, mevcut getirilen uygulamanın trafik güvenliğinin sağlanması, insanlar üzerinde sürekli denetim hissi ve algısı yaratarak, trafik güvenliğine olumlu katkı sağlayacağına olan inancımızı belirtirken, herkesin trafik kurallarına uymasına dair istek ve arzumuzda Akşehir kamuoyunun bilgisine duyurulur.“

Yorumlar
Bu habere henüz yorum yazılmamıştır.
Yorum Ekleyin
İsim veya Rumuz
E-Posta
Mesajınız  
ALANYURT’TA HIRSIZLIK GİRİŞİMİ…
Akşehir’in Alanyurt Mahallesi’nde bir eve hırsızlık girişiminde bulunan beş kişi ev sahibinin durumu fark etmesi üzerine..
SIKI TAKiP SONUÇ VERDi
Akşehir İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, 25 Şubat tarihinde Adsız Mahallesi’nden kaybolan Alzheimer hastası Hasan Şe..
KONYA’YA ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ
Malatya’nın Akçadağ ilçesinde dağlık alana düşen iki savaş uçağında şehit olan 4 pilottan Üsteğmen Zeynel Özbahçeci’nin ..
AKŞEHİRLİ ÇAKIROĞLU ÖLÜM TEHDİDİ ALMIŞ!
İzmir Ege Üniversitesi’nde iki grup arasında çıkan kavgada hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun en yakın arkadaş..
VAHŞETİN ADRESİ BU DEFA AFYONKARAHİSAR
Afyonkarahisar'da yaşanan alkollü sürücü vahşetinde, sarhoş sürücü otomobil ile çarptığı 17 yaşındaki bir genci hastaney..
ÇAY’DA ŞÜPHELİ ÖLÜM…
AFYONKARAHİSAR'ın Çay İlçesi'nde 46 yaşındaki Koca Mustafa Özdemir, park halindeki TIR'ın sürücü koltuğunda, direksiyonu..
AKŞEHİRLİ GENÇ İZMİR’DE ÖLDÜRÜLDÜ
İzmir'deki Ege Üniversitesi Kampüsü'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada hayatını kaybeden Fırat Yılmaz ..
AKŞEHİRLİ GENÇ ÖLDÜRÜLDÜ
Ege Üniversitesi Kampüsü'nde karşıt görüşlü öğrenci grubu arasında çıkan kavgada bir öğrenci hayatını kaybederken, bir ö..
JANDARMA HIRSIZLARIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR
Akşehir İlçe Jandarma Komutanlığı 12 Şubat Perşembe günü gecesi Akşehir’in Karabulut Mahallesi’nde bir ahırdan koyun ve ..
NAMAZ KILARKEN KALP KRİZİ GEÇİRİP ÖLDÜ
Akşehir ilçesinde camide namaz kılarken kalp krizi geçiren bir kişi hayatını kaybetti...
FEDAİ DEĞERLENDİRDİ…
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İlçe Başkanı Osman Fedai, Mersin’de yaşanan kadın cinayeti ile ilgili değerlendirme yap..
EMNİYET YETKİLİLERİ O İSTATİSTİĞİ AÇIKLA
Konya İl Emniyet Müdürlüğü, son zamanlarda artan telefon dolandırıcılığıyla ilgili düzenlediği bilgilendirme toplantısın..
K. Adı :
Şifre :
K. Adı
Ad Soyad
Şifre
Şifre Tekrar
*Gizli Cevap
E-Posta
E-Posta
*Gizli Cevabınız
Mailinize gönderdiğimiz yönergeleri takip edin
Köşe Yazarları
ABDULLAH UĞUR
BIKTIRAN BÜROKRASİ
Video Haber
foto Haber