Tüm polislere ceza kesme yetkisi verildi
Akşehir’de "Trafik polisi yok" diyerek trafik kurallarını hiçe sayan sürücülere bölgedeki asayiş hizmeti sağlayan polisler ceza yazacak!
Ekl. : 24 Ocak 2013 PerşembeOkunma : 1315

2012'de toplanan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu'nda alınan, "Trafik kontrollerinde tüm polisler aktif olarak kullanılsın" kararını somutlaştıran Emniyet Genel Müdürlüğü’müz, 10 yıllık Eylem Planı'nda da yer alan projenin hayata geçirilmesine start verdi. 
Asayiş, Önleyici Hizmetler Şubeleri ile Polis Merkezleri'nin resmi ve sivil ekiplerine “Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı” dağıtıldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Hizmetleri Başkanlığı Trafik ve Araştırma Dairesi Başkanlığının planlaması doğrultusunda Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğümüz Sosyal Tesisleri’nde, Konya İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından eğitim verilikten sonra, kurs alan 47 personele ceza makbuzları teslim edildi.
Buna istinaden tüm polis birimlerine, karşılaştıkları trafik ihlallerine ilişkin tespit tutanağı düzenleme yetkisi verilmesi neticesi görevli polis memurları, trafik polisleri gibi üzerinde makbuz taşıyacak ve trafik kuralı ihlali ile karşılaştığında araç durdurmadan plakasına göre tespit tutanağı düzenleyebilecek.
Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’müzden konuyla ilgili yapılan açıklamada;
“Alınan tüm tedbirlere rağmen meydana gelen trafik kazalarında birçok vatandaşımız hayatını kaybetmekte, birçoğu da yaralanmakta ve sakat kalmaktadır.
Sürücülerin trafik kurallarına uymalarının sağlanması, uymayanlara ise cezai müeyyide uygulanması amacıyla, trafik ekipleri yanında sokakta görev yapan diğer polis ekiplerinden de faydalanılması gerekli görülmektedir.
Yapılan bilimsel araştırmalar, trafik kurallarına uyan insanların, diğer yasalara da uyma oranının yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. 
Dolayısıyla trafik kurallarına uyma alışkanlığı kazanmış bir toplumda, asayiş ve diğer suçlarda da azalma meydana geleceği değerlendirilmektedir.
24 saat esasına göre sokakta asayiş hizmetlerinde görev yapan personelimiz, karşılaştıkları trafik ihlallerinde tespit tutanağı düzenleyerek, ilgili trafik birimimize intikal ettirtecektir. Düzenli trafik ortamının temini için, cezalandırma arzu ettiğimiz bir yöntem olmamakla birlikte, kuralları ihlal ederek hem kendi hem de başkasının canını tehlikeye atanlar için de, cezalandırmama da düşünülemez. Bu kapsamda, mevcut getirilen uygulamanın trafik güvenliğinin sağlanması, insanlar üzerinde sürekli denetim hissi ve algısı yaratarak, trafik güvenliğine olumlu katkı sağlayacağına olan inancımızı belirtirken, herkesin trafik kurallarına uymasına dair istek ve arzumuzda Akşehir kamuoyunun bilgisine duyurulur.“

Yorumlar
Bu habere henüz yorum yazılmamıştır.
Yorum Ekleyin
İsim veya Rumuz
E-Posta
Mesajınız  
16 ADET EXTAZİ HAP ELE GEÇİRİLDİ
Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde Jandarma ekipleri 16 adet extazi hap ele geçirdi. ..
Gölçayır’da esrar operasyonu
Akşehir’in Gölçayır Mahallesi’nde bir evin yakınlarında ekili vaziyette 9 kök hint keneviri ele geçirildi. ..
HIRSIZLIK ARIZA İHBARI SONUCU ORTAYA ÇIK
Akşehir’in Değirmen Köyü Mahallesi’nde meydana gelen hırsızlık, arıza ihbarı sonucunda ortaya çıktı. ..
TREN GARINDA ESRAR OPERASYONU
Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Akşehir tren garında “esrar satışı var” ihbarı üzerine harekete geçerek 2 kişiy..
AKŞEHİR’DEN KIZ İSTEYECEKTİ
Afyonkarahisar Berberler ve Kuaförler Odası’nın üyeleri için düzenlediği Antalya’ya günü birlik geziye katılanları taşıy..
4 HIRSIZLIK ŞüPHELiSi YAKALANDI
Akşehir ilçesinde iş yeri ve oto hırsızlığı olaylarına karıştığı iddiası ile 4 kişi yakalandı...
Akşehir’de bıçaklı kavga: 1 Yaralı
Akşehir’de meydana gelen olayda 20 yaşındaki bir genç, girdiği kavga sonucu bıçakla yaralandı...
TIR İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI: 1 YARALI
Akşehir’e bağlı Yeşilköy Mahallesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında TIR ile otomobil çarpıştı. Çarpışma sonuc..
KESİKBAŞ CİNAYETİNDE AKŞEHİR CEZA MAHKE
Isparta'da silah zoruyla kendisine tecavüz ettiğini ileri sürdüğü Nurettin Gider'i öldürdükten sonra başını keserek köy ..
TİSAN’DA BÜYÜK TEHLİKE ATLATTI
Bir çok imalatçı firmanın faaliyet gösterdiği TİSAN Toptancılar Sitesi’nde fuel oilden çıkan yangın işyerlerine sıçramad..
Motosiklet kamyonetin altına girdi
Akşehir’e bağlı Bozlağan Mahallesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında 1 kişi ağır yaralandı...
Yola Dökülen Arpa, Tehlikeli Dakikalar
Konya – Afyonkarahisar Karayolu’nun Saray Mahallesi yakınlarında bir TIR’dan yola dökülen arpa şoförlere tehlikeli anlar..
K. Adı :
Şifre :
K. Adı
Ad Soyad
Şifre
Şifre Tekrar
*Gizli Cevap
E-Posta
E-Posta
*Gizli Cevabınız
Mailinize gönderdiğimiz yönergeleri takip edin
Köşe Yazarları
ABDULLAH UĞUR
GİZLİ EL!
Video Haber
foto Haber