Bugun...
Reklam
Advert

Advert


BU BİTKİ DÜNYADA SADECE AKŞEHİR'DE YETİŞİYOR
Dünya da sadece Akşehir Gölü çevresinde bulunan ve halk arasında Acı Piyan veya Eber Sarısı ismiyle bilinen Thermopsis turcica türündeki bitki, tek çiçekten üç meyve çıkarıyor.

BU BİTKİ DÜNYADA SADECE AKŞEHİR'DE YETİŞİYOR
+ -

1982 yılında Türk botanikçiler tarafından keşfedilen çevre halk tarafından Piyan adıyla bilinen Thermopsis turcica bitkisi, dünya üzerinde sadece Akşehir ve Eber göllerinin güney kıyılarında parçalı  şekilde yetişiyor.  Türkiye endemiği olan bu türün doğada kısa süre içinde yok olacak olan türler içerisinde olduğu biliniyor. Akşehir ve Eber göllerinin kuruması ve geri çekilmesi sonucu kıyı bölgelerinde de taban suyu düşmüş ve Eber Sarısının habitatı zarar görmüştü. Orman ve Su İşleri Bakanlığının kurduğu ekiple koruma altına alınan bitkinin yapılan çalışmalar ile bölgesel olarak yetiştiği alan da arttırıldı. 
"Yeryüzünde Başka Yerde Yok"
Acı Piyan, yeryüzündeki en dar yayılışlı bir bitki türüdür. Sadece Eber Gölü'nün güneyi ile Akşehir Gölü'nün güneybatısında, meyve bahçeleri ve göl arasında dar bir hat boyunca kesintili ve öbekler halinde bulunuyor. Bölgede yapılan bahçe tarımları Eber Sarısını tarlalarda istenmeyen ot konumuna düşürüyor. Bahçenizin ya da tarlalarınız yanında ki piyanları söküp atmayın. Böyle önemli bir bitkinin korunması için vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması gerekir. HABER/ KAMİL SELVİ 
Bu haber 9217 defa okunmuştur.

Reklam

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI