BU BİTKİ DÜNYADA SADECE AKŞEHİR’DE YETİŞİYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BU BİTKİ DÜNYADA SADECE AKŞEHİR'DE YETİŞİYOR

Dünya da sadece Akşehir Gölü çevresinde bulunan ve halk arasında Acı Piyan veya Eber Sarısı ismiyle bilinen Thermopsis turcica türündeki bitki, tek çiçekten üç meyve çıkarıyor.

15 Haziran 2017 - 22:20

1982 yılında Türk botanikçiler tarafından keşfedilen çevre halk tarafından Piyan adıyla bilinen Thermopsis turcica bitkisi, dünya üzerinde sadece Akşehir ve Eber göllerinin güney kıyılarında parçalı  şekilde yetişiyor.  Türkiye endemiği olan bu türün doğada kısa süre içinde yok olacak olan türler içerisinde olduğu biliniyor. Akşehir ve Eber göllerinin kuruması ve geri çekilmesi sonucu kıyı bölgelerinde de taban suyu düşmüş ve Eber Sarısının habitatı zarar görmüştü. Orman ve Su İşleri Bakanlığının kurduğu ekiple koruma altına alınan bitkinin yapılan çalışmalar ile bölgesel olarak yetiştiği alan da arttırıldı. 
"Yeryüzünde Başka Yerde Yok"
Acı Piyan, yeryüzündeki en dar yayılışlı bir bitki türüdür. Sadece Eber Gölü'nün güneyi ile Akşehir Gölü'nün güneybatısında, meyve bahçeleri ve göl arasında dar bir hat boyunca kesintili ve öbekler halinde bulunuyor. Bölgede yapılan bahçe tarımları Eber Sarısını tarlalarda istenmeyen ot konumuna düşürüyor. Bahçenizin ya da tarlalarınız yanında ki piyanları söküp atmayın. Böyle önemli bir bitkinin korunması için vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması gerekir. HABER/ KAMİL SELVİ 

Bu haber 9654 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ANADOLU LİSESİ ROBOT YARIŞMASINA KATILACAK
ANADOLU LİSESİ ROBOT YARIŞMASINA KATILACAK
KÜÇÜK ERKEKLER OKÇULUKTA İLK ÜÇÜ YAKALADI
KÜÇÜK ERKEKLER OKÇULUKTA İLK ÜÇÜ YAKALADI