112 ACİL EKİPLERİ ‘205 BİN’ HASTANIN İMDADINA YETİŞTİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

112 ACİL EKİPLERİ ‘205 BİN’ HASTANIN İMDADINA YETİŞTİ

En kritik anlarında vatandaşların yardımına koşan 112 acil sağlık çalışanları, 2022 yılında da adeta zamanla yarıştı. Yaklaşık 7 milyon kilometre yol kat eden ambulanslar hastaların umudu oldu. İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, 112 acil sağlık hizmetlerinin hava, kara ve motorize ekipler ile birlikte 205 bin hastaya sağlık hizmeti sunduğunu söyledi.

14 Ocak 2023 - 00:40

2022 yılının acil sağlık hizmetleri alanında son derece verimli ve başarılı geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Koç, “İlimizde 86 acil sağlık hizmetleri istasyonumuz, 128 ambulansımız ve profesyonel ekiplerimizle acil çağrılara ilk 10 dakikada ulaşım oranımız merkezde yüzde 98’lerin üzerine, kadar yükselmiş durumdadır. 2022 yılında helikopter ambulanslarımızın ulaştığı vaka sayısı 296 olarak gerçekleşmiştir. Uçak ambulans ile farklı illerden 72 hasta ise aynı dönemde hastanelerimizde tedavi edilmek üzere şehrimize nakil edilmiştir” dedi. 
‘39 acil istasyon inşaatı 
tamamlandı’
İl Sağlık Müdürlüğü olarak hizmette aksama olmaması adına önemli çalışmalar yaptıklarının da altını çizen Prof. Dr. Koç, “Fiziki şartları oldukça kötü durumda olan 39 istasyonumuzu dört yıl gibi kısa bir sürede hayırseverlerimiz, belediyelerimiz ve Bakanlığımızın gönderdiği bütçeyle yenileyerek temel ihtiyaç malzemelerinin ve teknolojik cihazların tamamını modernize ettik. İnşaatı devam eden ya da ihale aşamasında olan 23 istasyonumuzla ilgili olarak da çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Toplamda 62 istasyonumuzu yenileme hedefimize inşallah en kısa sürede ulaşmayı arzu ediyoruz” dedi.
‘Gereksiz çağrılardan 
kaçınalım’
2022 Ocak ayından bu yana gelen 443.799 yardım çağrısına yanıt veren 112 acil sağlık ekiplerinin zaman zaman asılsız çağrılar ile de meşgul edildiğinin altını çizen Prof. Dr. Koç, “Vatandaşlarımızdan ricamız, gerçek hastalara ulaşmayı engelleyecek olan gereksiz çağrılardan kaçınmalarıdır. Unutulmaması gerekir ki meşgul edilen ve gereksiz aranılan her çağrı bir insanın hayatına mâl olabilir” diyerek bu konuda daha duyarlı davranılması gerektiğini söyledi.
Hayata yol verin’
Bir insanın hayatını kurtarmak için saniyelerin bile önemli olduğunu, vatandaşların trafikte ambulansa yol vererek bir hayatın kurtarılmasına yardımcı olabileceğini de vurgulayan Prof. Dr. Koç, “Hastaların veya yaralıların hayata tutunması için saniyelerle yarışan ambulansın trafikte geçiş üstünlüğü olduğunu unutmayın” diyerek sözlerini tamamladı. 
HABER MERKEZİ 

Bu haber 725 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NASREDDİN HOCA İÇİN ALMANYA'DAN AKŞEHİR'E GELDİLER
NASREDDİN HOCA İÇİN ALMANYA'DAN AKŞEHİR'E GELDİLER
ÇİFTÇİLERE HUBUBAT ALANLARINDA PAS HASTALIĞI UYARISI
ÇİFTÇİLERE HUBUBAT ALANLARINDA PAS HASTALIĞI UYARISI