24.YÖRÜK ŞÖLENİ BÜYÜK ÇOŞKU İÇİNDE GEÇTİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

24.YÖRÜK ŞÖLENİ BÜYÜK ÇOŞKU İÇİNDE GEÇTİ

Akşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AKYÖRDER) tarafından, 24. Yörük Türkmen Kültür Şöleni düzenlendi.

31 Temmuz 2023 - 11:43

Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma Dayanışma Kültür Derneği (AKYÖRDER) tarafından Akşehir Belediyesi'nin katkısıyla Cankurtaran Mahallesi Deve Boynu Yaylası'nda düzenlenen 24. Yörük Türkmen Kültür Şöleni renkli görüntülere sahne oldu. 
Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma Dayanışma Kültür Derneği (AKYÖRDER) tarafından Akşehir Belediyesi'nin katkısıyla Cankurtaran Mahallesi Deve Boynu Yaylası'nda düzenlenen 24. Yörük Türkmen Kültür Şöleni renkli görüntülere sahne oldu. Yoğun katılımla gerçekleştirilen Şölene Eski Ekonomi Bakanı  Mustafa Elitaş, Hazine ve Maliye   Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur,  Ak Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, KKTC YDP Milletvekili Talip Atalay, Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya,  Akşehir Müftüsü Ahmet Müjdeci, Ak Parti ilçe başkanı Abdurrahman Çardakoğlu,İyi Parti ilçe başkanı Ali Dağhan,Mhp İlçe Başkanı Mehmet Akif Dilber, İyi parti genel başkan yardımcısı Ali Demir Paşa, İyi Parti Konya il başkanı Kadir Ulusoy ve yönetimi, İyi Parti Konya Milletvekili Adayları Osman Fedai ve İsmail Afşar, siyasi parti ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte çok sayıda Yörük Türkmen katıldı.

Cankurtaran Mahallesi Deve Boynu Yaylası’nda düzenlenen şölen saygı duruşu ve istiklal marşıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin hemen ardındanProtokol konuşmalarına geçildi.

Programda konuşan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, şölenin hayırlı olmasını dileyerek, “Bugün bizleri bir araya getiren şölen ile unutulmaya yüz tutmuş Yörük kültürünün tanıtılması gelecek nesillere aktarılması için büyük bir adım atmış oluyoruz. Şehrimizin ve değerlerimizin tanıtımında bu gibi etkinliklerimizin yeri çok büyük. Bin yıldır Anadolu’yu yurt edinmiş Yörük atalarımız tarih boyunca çok büyük işlere imza attılar, çalıştılar, çaba gösterdiler, Bizlere bugünün nesline büyük miraslar bıraktılar.  Bizler ecdadımızın yolundan giderek, yeni miraslar bırakma gayesindeyiz. Hizmet aşkımız ve bütün çabamız da bundandır” ifadelerini kullandı.

Bu güzel toyun devamı ve muhabbeti için temennilerde bulunan AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem “Şölenin 24’üncüsünü düzenliyoruz. İmkân oldukça katılmaya gayret göstereceğiz. Geleneğimizi ve kültürümüzü geçmişten geleceğe aktarabilmek için Deveboynu Yaylası’nın bu kültüre önemli hizmetler ettiğine şahidiz. Şölenin yapılabilmesi için Akşehir Belediye Başkanımız Dr. Salih Akkaya Bey, elinden geleni yapıyor. Akşehir ve Yöresi Yörükleri Yardımlaşma Dayanışma Kültür Derneği (AKYÖRDER) Başkanı Mehmet Yaşar Örs Bey ve muhtarımız bir taraftan destek almaya çalışıyor.  Hepimiz yanlarında olmaya elimizden geldiğinde gayret gösteriyoruz. İnşallah bu durum hep böyle sürecek. Allah beraberliğimizi bozmasın hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Kayı boyu Türkmenlerinden olduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur “Bu coğrafyada Yörük kültürünün unutturulmaması adına şölenin gelecek nesillere aktarılması, geleneklerin yaşatılması açısından çok önem arz etmektedir. Bu şölen birlik ve beraberliğimizin pekiştirilmesine katkı sağlıyor. Birlik ve beraberliğimiz için değerlerimize sahip çıkmak bizlerin boynunun borcudur. Bizler var olduğumuz sürece elimizden geldiği kadar yanınızdayız. Hepinize Allah’a emanet ediyorum” diye konuştu.

Eski Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ise; “Bir milletin geçmişleriyle olan bağlarını kurabilmeleri gerçekten çok önemlidir. Bizler geçmişimizin ışığında; büyüyen ülke, gelişen teknoloji ve değişen dünya çerçevesinde birlikteliğimizi, korumalı akrabalığımızı ve ecdadımızı unutmamalıyız. Her şeyin hızla tüketildiği ve unutulduğu bu süreçte böylesine etkinlikler bizi birbirimizi bağlamada çok önemli bir etken olduğunu es geçmemeli ve dört elle sarılmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur’a, Eski Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’a, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem’e ve Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’ya AKYÖRDER yönetimi tarafından hediye takdimi yapıldı.

Hediye takdimi sonrasında; Akşehir Belediyesi tarafındanAkşehir Belediyesi Mehter Grubu tarafından bir gösteride sunuldu. Gösterinin ardından geleneksel hale getirilen Aşure ikramı, bu yıl da vatandaşlar tarafından büyük ilgi ile karşılandı. Yoğun ilgi gösterilen Aşure ikramı öncesinde bereket ve bolluk için Akşehir Müftüsü Ahmet Müjdeci tarafından dua yapıldı. Protokol üyeleri vatandaşlara aşure dağıttı. Yoğun ilgi sayesinde aşure kazanları kısa sürede boşalırken, vatandaşlar buldukları boş alanlarda aşure yemenin keyfini yaşadı.

Bu haber 676 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜNDEN BAŞKAN AKKAYA’YA ZİYARET..
DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜNDEN BAŞKAN AKKAYA’YA ZİYARET..
BAŞKAN AKKAYA'DAN 1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN AKKAYA'DAN 1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI