3D YAZICI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE PARÇA ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

3D YAZICI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE PARÇA ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Akşehir İsmet İnönü Endüstri Meslek Lisesi Makine Teknolojileri Bölüm öğretmeni Saim Tuncez önderliğinde Simulasyon programlarına katkı sağlamak amacıyla Polonya'dan 3D yazıcı getirildi.

29 Aralık 2017 - 01:21 - Güncelleme: 29 Aralık 2017 - 11:08

HABER /  KAMİL SELVİ - MEHMET İNCE 

Eğitime katkı sağlamak amacıyla böyle bir uygulamanın Akşehir'e ilk defa getirildiğini belirten Okul Müdürü Tunçez, getirilen programla aletlerin ve yapılan işlerin hatalı yönlerini bularak gerekli önlem ve tedbirler adlığını belirtti. 
"ÜRETTİKÇE HATALARIMIZ GÖRÜYORUZ"
Ayrıca Tunçez, parçaları ürettikçe hatalarını gördüklerini ve daha sağlıklı kaliteli parçalar ürettiklerini belirtti. Tunçez, "3D yazıcımız Avrupa Hibe destekleri projesi kapsamında okulumuza getirildi. Bu kapsamda 6 tane projemiz kabul edildi. Bu yazıcımızda son yaptığımız projede  ulusal ajans tarafından geri dönüş oldu. O geri dönüş bütçe parasının bir kısmıyla bu yazıcıyı İstanbul'dan aldık. Bunun menşei Polonya. Burada ki amaç da çeşitli makine parçalarını üretmek, hataları görmek, dizaynı değiştirmek, yeniden üretmek ve en son nihai üretimi yaptıktan sonra da bunun CNC tezgahlarda üretimini yapmak. Yani üretip satmak değil, projeler için numune üretmek. Bu amaçla biz burada birçok parça ürettik. Ürettikçe de hataları görüyoruz. 
Yazıcı hakkında da şunları söyleyebiliriz. Makinemizin çalışma alanı 200-250 mm. Yazıcının fiyatı ise yaklaşık 13 bin Lira. Proje kapsamında son projemiz simülasyon üzerine oldu. Yaklaşık 1 yıl önce aldığımız 3D yazıcıyla böylece eğitim ve öğretime de katkı sağlıyoruz. Makinenin bakımını da kendimiz yapıyoruz. Malzemelerini ise bittikçe kendimiz alıyoruz." dedi.

Bu haber 7666 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
OTOMOBİLLER ÇARPIŞTI 1 ÖLÜ 5 YARALI
OTOMOBİLLER ÇARPIŞTI 1 ÖLÜ 5 YARALI
KAPSAMLI DENETİMLER SÜRÜYOR
KAPSAMLI DENETİMLER SÜRÜYOR