9. ADEM KURT’U ANMA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

9. ADEM KURT'U ANMA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi İhtisas Spor Kulübü (AKADEMİK) tarafından organize edilen 9. Adem Kurt'u anma zirvesi gerçekleştirildi.

13 Eylül 2023 - 00:21

AKADEMİK(Akşehir Aktif Dağcılık ve Eğitim Merkezi) kulübü Sultandağı’nda Adem Kurt’u anma etkinliği yaptı.Akademik etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: 
ETKİNLİK AMACI ve HEDEFLERİ;
Dağların sultanının nazlı gelini, Gelincikana zirvesi, sporcularımıza bir kez daha kollarını açmış faaliyetimiz sorunsuz bir şekilde tamamlanmıştır. Her zaman bu coğrafyada rehberimiz olan merhum Adem Kurt’ u bu vesileyle sevgi, saygı ve hasretle anmış bulunmaktayız. 
AKADEMİK Kulübümüzün kurulmasında ön ayak olmuş, Adem Kurt kimdir? Neden adıma bir zirve faaliyeti yapılmakta?
İstediği, bir fotoğraf makinesi, birde, bir bardak çayı olmasıydı.... Tek kelime ile aşıktı; insana doğaya her canlıya ve küçük de olsa gülümsemelere...
O bir doğa aşığıydı, geride bıraktığı güzellikleri öğretileri hayat felsefesi ile doğada yaşayan bir Adem. Bulunduğu yerde değil birçok ilde bulunan dağcılar tarafından tanınan bilinen sevilen biriydi, tüm zamanını doğada geçirir fidan diker dikmekle kalmayıp su verir bakımını yapar aşılar budar gerekirse soğuktan korurdu. 
Ayrıca, Cumhuriyetimizin 100. Yılına dek gelmesiyle de bu coğrafyanın önemi de artmıştır. Kurtuluşa uzanan bu kutlu zaferin hattının Sultandağları eteklerinden ilerlenmiştir.
Büyük Taarruzun coğrafyamızdaki önemi, Dokuz ay on gün süren plan, Akşehir’de yapılmış, Ilgın 8. Kolordu Süvari birliği bu hattan ilerlemiştir. Sultandağı ve Çay ilçelerimizle stratejik önemi bakımından, lojistik destekler sağlanmıştır. Gelincikana' nın Bir diğer tarafı Şuhut ve KOCATEPE dir. Önemi bu kutlu mücadelede ecdadımızı anmak ve anlamakta olması Birliğimizi Beraberliğimizi de pekiştirmiştir.
ETKİNLİK DETAYLARI;
Faaliyetimiz cumartesi sabahı Çay ilçemiz Deresenek Köyünde Ülkenin dört bir yanından gelen sporcular ile başlamıştır. Pazar sabahı saat 5.00 de hareket edilerek 40 sporcu ile zirveye ulaşılmıştır. Zirve defteri imzalanarak geri dönüşe geçilmiştir. 
ETKİNLİĞE KATKI SAĞLAYANLAR;
Türkiye Dağcılık Federasyonu, Afyonkarahisar Valiliği, Çay Kaymakamlığı, Çay Jandarma Komutanlığı, Sultandağı ve Çay Orman İşletme Şefliği, Deresenek Muhtarımız, Ulaşımda, çevre düzenlemesinde bulunanlar elbette bu etkinliğin büyük mimarlarıdır ama hemen kampın yanı başında saçta bize börekler açan ablalarımıza ne kadar teşekkür etsem azdır. Bize sürekli çay desteği sağlayanlara ve Deresenek Köyü Halkına emekleri için teşekkür ederiz. Özveriyle doğa sevgisiyle zirve gerçekleştiren Türkiye’ nin dört bir yanından katılan tüm sporcularımıza teşekkür ederiz.
Yarın yeni bir albümle de teşekkür edemeyeceklerimiz yer alacaktır.
AKADEMİK Kulübümüzün kurulmasında ön ayak olmuş, Adem Kurt kimdir neden adına bir zirve faaliyeti yapılmakta?
istediği, bir fotoğraf makinesi birde bir bardak çayı olmasıydı.... Tek kelime ile aşıktı; insana doğaya her canlıya ve küçük de olsa gülümsemelere...
O bir doğa aşığıydı, geride bıraktığı güzellikleri öğretileri hayat felsefesi ile doğada yaşayan bir Adem. Bulunduğu yerde değil birçok ilde bulunan dağcılar tarafından tanınan bilinen sevilen biriydi, tüm zamanını doğada geçirir fidan diker dikmekle kalmayıp su verir bakımını yapar aşılar budar gerekirse soğuktan korurdu. 
Rahmetli Adem Amca ile yaptığım en son görüşmeydi. Hastalığının en şiddetli dönemlerinde, tedavi gördüğü Eskişehir’e giderken, ''- Evlat Koyağa gitme zamanın geldi, Eskişehir’ den döndüğümde bana oradan zirve kokusu getir'' olmuştu. Bu konuşmadan 4 gün sonra cennet kokusuyla tanışacaktı.
Ben Adem Amca’yı vefatından sonra tanıdım. Hiçbir tavrı kişisel olmayıp bir ekip mantığıyla hareket eder (burası önemli) bireysel düşüncede, ben diyenlerden uzak dururdu. Çocuklarını kardeşlerini taziyede tanıdım. En çok şaşkınlığım annesinin hayatta olduğunu öğrenmem ve Kırca da yaşıyor olmasıydı. Her zaman bir arada olmamıza rağmen özelimizi değil doğa, toplum konuları bizi biz yapanmış. Allah’ ım her zaman böyle dostluklar versin.
Bu etkinlik bir ekip işiydi, kurumlarla gerçekleşti ve böylede devam edecek. Kişisel anlamda kimse kendine pay çıkartmayacaktır. Diğer türlü etkinlik Adem Kurt mantığına ters olacağından duygusunu ve çizgisini kaybedecektir.
Sultandağları içerisinde hayvan varlığı ve bitki varlığında ki değişiklerin fotoğrafını çekip bunu insanlarla paylaşması en bilinen özelliğiydi. Doğanın içerisinde olmanın mutluluğunu yaşarken görmek saf ve temiz bir insan görmenin güzelliğini yaşamış olmam benim için ayrılacaktı.
Evlat bu gün hasta gibiyim dediğinde yanına gidip haydı dağa gidiyoruz der alır götürürdüm. Geldiğimizde oh iyi geldi turp gibi oldum demesi gözündeki mutluluk bana yorgunluklarımı da unuttururdu.
Ruhun şaad mekanın cennet olsun patika, rota ve yol arkadaşım.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 1060 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜNDEN BAŞKAN AKKAYA’YA ZİYARET..
DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜNDEN BAŞKAN AKKAYA’YA ZİYARET..
BAŞKAN AKKAYA'DAN 1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI
BAŞKAN AKKAYA'DAN 1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ MESAJI