AJAN BÖCEK SALINIMI YAPILDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AJAN BÖCEK SALINIMI YAPILDI

Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Konya il Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’ nın destekleri ile yürütülen “Doğal Denge Ve İnsan Sağlığı İçin: BİYOLOJİK MÜCADELE ” PROJESİ kapsamında, İlçemizde faaliyet gösteren seralarda, tarımsal üretimde kayıp oluşturan zararlılara karşı ajan böcek salınımı yapıldı.

11 Mayıs 2019 - 00:43

Projenin temel amacı, tarım alanlarında gerek kalite, gerekse üretim miktarında kayıp oluşturan zararlılara karşı, kimyasal ilaç kullanmadan mücadele etmektir. Zararlılar ile mücadele de ajan böcekler kullanılmaktadır. Kullanılan ajan böcekler sadece belirli tür bir böcekler ile mücadele kullanılmakta olup doğaya, çevreye ve tarımsal ürünlere karşı herhangi bir etkileri bulunmamaktadır. 
Kimyasal mücadeleye alternatif olan biyolojik mücadele çevreye dost bir yöntem olmakla birlikte aynı zamanda tarım ve ekonomiye önemli katkılarda bulunuyor. Biyolojik mücadele kapsamında bitki zararlıları yine doğal düşmanları böcekler tarafından bertaraf edilebiliyor. Bu mücadele sadece faydalı böceklerin üretilip salınması değil, doğada mevcut olan faydalı organizmaların korunmasını şeklinde de yapılabilmektedir. 
Ajan böcek kullanımı ile kimyasal ilaçların insan, çevre ve doğaya karşı olan olumsuz etkileri bertaraf edilebildiği gibi kimi zaman ihracatta pestisit kalıntısı nedeni ile yaşanan sorunlara da çözüm getiriliyor. 
İlçemizdeki seralarda, birçok besin türü ile beslenebilen, yüksek sıcaklıklara ve nem oranlarında rahat çalışabilmesi özellikleri ile tüm dünyada seralarda kullanılan, obur avcı akar olarak tanımlanan Amblyseius swirskii ajanları tercih edilmiştir. Amblyseius swirskii, popülasyonunun hızlı gelişimi için fazla miktarda besin kaynağına ihtiyaç duyar ve çoğunluk itibariyle beyazsinek ve tripsin genç evrelerini tercih eder. A. swirskii aynı zamanda polen, belirli derecede kırmızı örümcek ve tarsonemid akarlar ile de beslenir.
HABER / EBUBEKİR 
ARSLAN 

Bu haber 327 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lunaparkta bıçaklı kavga: 4 yaralı
Lunaparkta bıçaklı kavga: 4 yaralı
AKŞEHİRSPOR’UN TÜRKİYE KUPASI KARŞILAŞMASI  A SPOR’DAN CANLI YAYINLANACAK
AKŞEHİRSPOR’UN TÜRKİYE KUPASI KARŞILAŞMASI A SPOR’DAN CANLI...