AKADEMİK ŞENLİKLERE İMZA ATTI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKADEMİK ŞENLİKLERE İMZA ATTI

Akademik (Akşehir Aktif Dağcılık ve Eğitim Merkezi) Kulübü 60.Uluslararası NasreddinHoca Şenlikleri kapsamında güzel etkinliklere imza attı.

09 Temmuz 2019 - 23:31

Konuyla ilgili olarak Akademik Kulübü Bayram Çini Şu ifadelere yer verdi: 
Akademik ismindeki oluşturduğumuz kulübümüz, dağlara inip çıkan bir dağcılık kulübüyken, toplumsal yarar sağlamak adına dernekleştiği günden günümüze afet bilinciyle toplumumuzu bilinçlendirmeyi esas alan ve günden güne büyüyen bir topluluktur.
Bunların yanı sıra akademik topluluğu olarak önce şehrimize ve sonra ülkemize sosyal yarar sağlayacak pek çok etkinliklere imza attık.
7 Senedir devamlı bir şekilde a(ş)ksehirimiz dahilinde, her bir bireyi ayırım yapmadan bu yönde bilinçlendirme çabası göstermiştir.
Akademik doğru bildiği ve topluma yarar sağlayacak işleri bıkmadan, yıpranmadan ve en ufak destek almadan kulüp bünyesindeki imkânlarıyla 7 senedir vermiş olduğu bilinçlendirme mücadelesi ve sevdasını nasreddin hoca şenliklerinde de devam etmeye çalışmıştır.
Bu bağlamda nasreddin hoca şenliklerde halkın pek çok kesiminin sokaklarda kurulmuş olan stantları gezeceği göz önünde bulundurularak, insanımıza kolay bir şekilde ulaşmak ve onlarla iletişime geçme amacıyla konya il afet ve acil durum müdürlüğü (afad) ile iş birliği sağlanılarak çalışılmıştır. İ
Şenlik süresi boyunca (maalesef) halkımızın duyarlılığı daha çok yeme içme şeklinde olduğu için standımıza rağbet edilmemiştir. Elbette ki bu durumundan şikayetçi değiliz, bu ilgisizlik bizi yenilenerek daha da verimli olma yönünde motive etti diyebiliriz.
Başa gelmedik iş ayağa düşmedik taş olmaz demiş büyüklerimiz. Doğal ya da insan kaynaklı tehlikeler dünyanın her yerinde her an bulunmaktadır malumunuz.
İnsana bir nefes kadar yakın olan bahsettiğimiz tehlikelerin bazıları afetlere yol açarken, bazıları da aynı etkiyi oluşturmamaktadır. Elbette bahsettiğimiz bu etkiler insan faktöründen kaynaklanmaktadır. Çünkü gerekli önlemler alınmış ya da alınmamış olması belirleyici rol üstlenmektedir.
Afetler can kaybı, yaralanma, kalıcı sakatlık, ev ve iş yeri kaybı, toplumsal ve kültürel mirasın zarar görmesi gibi çeşitli boyutlarda zararlara yol açabilirler. Bu afetler ise elbette önlenebilir ya da en düşük riskle atlatılabilinir. Bilinen ve oluşabilecek riskleri ortadan kaldırmak için ihtiyaçların tespit edilmesi ve plan yapmak gereklidir ve tabi can kaybı, yaralanma ve yıkımlardan korunmak için önceden fiziksel koruyucu önlemler almakta elzemdir.

Peki daha neler yapmamız gerekmektedir: Afet esnasında doğru hareketi öğrenmek ve bunların pratiğini yapmak. Kendimize ve başkalarına afet sonrasında da yardım edebilmek için müdahale ve iyileşme yeteneklerini öğrenmek ve geliştirmek. Afete karşı risk azaltma çalışmalarında ulusça etkili olunabilmesi için bu önlemlerin toplumun bütün kesimlerinde ve işbirliği ile alınması lazımdır.
Bunun için merkezi ve yerel yönetimler ve bunlara bağlı kurum ve kuruluşlar, özel sektör; küçük ve büyük ölçekli iş yerleri ile aileler ve bireylerin risk azaltma çalışmalarına aktif katılımı büyük önem taşımaktadır.
Bilinir ki ülkemiz deprem hususunda nice çileler çekmiş bir ülkedir ve yine bilinir ki depremler önceden herhangi bir uyarı olmadan gerçekleşmektedir. Bunu dikkate aldığımızda beklenmeyeni beklemenin ve her türlü afete karşı önceden hazırlıklı olmanın önemi ortaya çıkmaktadır. İlçemizdeki sorunlardan ne kadar da bahsetmekten kaçınsak da Akşehir için de aynı durum söz konusudur. Bunun için gerekli eğitimler iş ve sosyal hayatımızı fazla etkilemeden uygun gün ve saatlerde uygulanıp, bilinçli toplum olma yönünde birlikte adımlar atılabilir.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 322 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İran’daki deprem Van’da can kaybına yol açtı
İran’daki deprem Van’da can kaybına yol açtı
OTOMOBİLLE KAMYONET ÇARPIŞTI: 3 YARALI
OTOMOBİLLE KAMYONET ÇARPIŞTI: 3 YARALI