AKADEMİK’TEN DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKADEMİK'TEN DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Akademik ( Akşehir Aktif Dağcılık ve Eğitim Merkezi) Dünya Yürüyüş günüyle ilgili etkinlik düzenledi. Akademik kulübü etkinlikle ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

05 Ekim 2021 - 10:33

DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ İÇİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ UYGARLIKLARIN İZİNDE; EVLİYALARIN, ALİMLERİN, KRALLARIN YOLUNDA YÜRÜDÜK
A- ETKİNLİĞİMİZİN SAĞLIK AÇISINDAN ÖNEMİ:
Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Bunu doğada yaptığınız sürece sağlıklı bir şekilde güzellikleri de yaşayın.
Giderek hareketsizleşen toplumlar, Covid-19 salgını sebebiyle daha da hareketsizleşmek zorunda kalmış buda beraberinde bir takım fiziksel ve ruhsal bozukluklara sebep olmaktadır.
Yapılacak çeşitli fiziksel aktivitelerle hem salgına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek ruhsal ve bedensel olarak güçlü amacı ile “4 Ekim Dünya Yürüyüş Gününde” ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında yürüyüş etkinlikleri düzenlenmektedir. AKADEMİK olarak bizlerde İçanadolu’ dan Akdeniz’ e dağları aşarak 35 km yürüdük.
B- TARİHİ SÜREÇ İÇERİSİNDE HER YIL DÜZENLENE ETKİNLİĞİMİZİN ÖNEMİ:
Düzenleme ve tanıtım çalışmaları yapılması planlanan parkur doğal güzellikleri yanı sıra Anadolu'da hüküm sürmüş uygarlıklar tarafından da kullanılan bir güzergah olma özelliği taşımaktadır. Tunç Çağı'ndan beri yerleşim alanı olan Yalvaç şehri çok sayıda uygarlığın elde etmek için savaştığı bir bölge olmuştur. Bu uygarlıklar yanlarında kültürlerini ve dinlerini de getirmişlerdir. Getirdikleri kültür ve dinlerini de Anadolu'nun iç kesimlerine yaymak isteyen medeniyetler Sultan Dağları'nı bizim kullanmaya planladığımız yollardan aşmışlar ve İç Anadolu Bölgesi'nde ilk durakları Akşehir olmuştur. Hristıyanlığın doğduğu şehirlerden biri olan Yalvaç eski adı ile Pisidia Antiocheia işte bu yol aracılığı ile Akşehir'e oradan da Anadolu'nun içlerine bağlanmıştır. Bu nedenle Akşehir eski çağlarda yoğun Hıristiyan nüfusun bulunduğu bir bölge olmuştur. Sonraki yüzyıllarda Türklerin beraberinde de İslam'ın Anadolu'ya girmesi ile birlikte aynı güzergah Nasreddin Hoca gibi çok sayıda Türk/İslam bilginin ilim yaymak için kullandığı bir merkez haline gelmiş ve Akşehir bir İslam bilginler durağı haline gelmiştir. Bahsi geçen parkur yukarıda anlatıldığı üzere sadece bir yürüyüş yolu değil iki iklimin, iki bölgenin ve iki farklı kültürün birbiri içine geçtiği bir sentez niteliği taşımaktadır.
Bu-Gün Sadece Yalvaç etkinliği değildi yapılan;
Güzellikler keşifler bilinmeyn rotalarda kaybolmanın sırrını yaşadık. Yedi renkli çiçeğe bir adım daha yaklaştık

Bu haber 355 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SENTETİK ÇİM SAHALAR GENÇLERİ SPORA YÖNLENDİRİYOR
SENTETİK ÇİM SAHALAR GENÇLERİ SPORA YÖNLENDİRİYOR
BAŞKAN ERKOYUNCU; BİZİM TEK DERDİMİZ TARIMSAL ÜRETİMDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLAMAKLA BİRLİKTE GIDA ARZI VE GÜVENLİĞİNİN DEVAMINI GARANTİ ALTINA ALMAKTIR
BAŞKAN ERKOYUNCU; BİZİM TEK DERDİMİZ TARIMSAL ÜRETİMDE...