AKADEMİK’TEN UNUTULMAYACAK TENDÜREK DAĞI TIRMANIŞI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKADEMİK'TEN UNUTULMAYACAK TENDÜREK DAĞI TIRMANIŞI

Akademik(Akşehir Aktif Dağcılık ve Eğitim İhtisas Merkezi) Kulübü terörden temizlenen Tendürek dağına unutulmaz tırmanış yaptı.

28 Eylül 2022 - 09:56

Akademik Kulübünden tırmanışla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İçişleri Bakanlığımız’ ın öncelikle yurdumuzun güvenliği için mücadele ettiği terörle mücadelenin sonucuna gelindi. Devletimizce dağlarımızın Turizme açılması için yaptığı çalışmalarla, Akşehir Aktif Dağcılık Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübümüzün girişimleriyle, 18 Eylül 2022 tarihinde dağcılık adına ilk çıkış gerçekleştirildi. Daha önce de Ağrı Dağına 5 yıl aradan sonra ilk çıkışı geçen yıl gerçekleştirmesinde yine Devletimizin ve Federasyonumuzun yanında yer aldık.
2013 yılında birçok zirvemizin tırmanışa açılmasıyla başlayan dönemde, AKADEMİK Kulübümüz, Tendürek içinde izin alma mücadelesine girdi. 2021 yılında Ağrı İl Temsilciliğimizce de bu sürece dahil olup, nihayetinde izinler alındı. Askerimizin belirlediği rotalar doğrultusunda zirvesi gerçekleştirilmiştir.
18 Eylül Gaziler haftasında Gazilerimiz anılıp, Şehitlerimizin ruhlarına dualar edildi. 
1993-1994-1995 yıllarında bu coğrafyada askerlik yapan, gazilerimiz görüntülü aranarak duygulu anlarda yaşanmıştır. Şehitlerimiz bir bir anılıp ruhlarına dualar edilip, anılarda yol alınması, hüzünlü anlara sahne olmuştur. Hiçbir ana ağlamasın, hiçbir eş karalar bağlamasın, hiçbir çocuk boynu bükük kalmasın.
Dünya temizlik günü olmasıyla da önemliydi. Dağlarımızın Terörden ve atıklarından temizlenmesiyle de en büyük temizliği İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde, Askerimiz tarafından gerçekleştirmiştir. İnişe geçilmeden önce İstiklal Marşımız söylenerek, toplu fotoğraf çekinilmiştir. 
Bizlere hem rehberlik edip hem de güvenliğimizi sağlayan Mehmetçiğimize de Şükranlarımızı sunarız.
Zirve için Akşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Zirve defteri, günün anlam ve önemini belirtir duyguların yazılmasının ardından,  zirveye yakın yerde bulunan Jandarma Karakoluna teslim edildi.
Tendürek zirvemizin sonrasında Ağrı Dağı tırmanışına geçen ekibimiz, 5.000 rakımda hava şartlarından zorlansa da zirvesi gerçekleştirildi.
Bize Destek Sağlayan Türkiye Dağcılık Federasyonumuza, Ağrı Valiliğimize, (Sayın Vali Yardımcılarımız; İbrahim ŞENKON Bey ve Yusuf Beran VURAN Bey) Ağrı Belediyemize (Sayın Savcı SAYAN Bey) teşekkür eder, en büyük teşekkürü de İçişleri Bakanlığımıza sunarız.
Ağrı çıkışımız için bize araç ve konaklama hizmeti veren Barzani CEYLAN’ a ve dönüşümüzde ağırlayan Butik Ertur Hotel Ercan ERYILMAZ’ a teşekkürlerimizi sunarız. HABER / MEHMET İNCE 


 

Bu haber 672 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TRAKTÖR DERE YATAĞINA YUVARLANDI: 1 ÖLÜ
TRAKTÖR DERE YATAĞINA YUVARLANDI: 1 ÖLÜ
FUTBOLCU SEÇMELERİ YAPILACAK!
FUTBOLCU SEÇMELERİ YAPILACAK!