AKŞEHİR 3.SANAYİ TOPLU İŞYERİ KOOPERATİFİ AÇILDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR 3.SANAYİ TOPLU İŞYERİ KOOPERATİFİ AÇILDI

Akşehir Sanayi esnafları işbirliğiyle kurulan ve şehrimize ek sanayi sitesinin kurulacağı müjdesini veren Akşehir 3.Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi hizmete girdi.

13 Ekim 2021 - 11:28

Açılışta konuşma yapan kooperatif kurucu üyelerinden Ahmet Kayaalp; “Sınırlı Sorumlu Akşehir 3. Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi büro açılışına hepiniz hoş geldiniz. Akşehir’imize ilk sanayi siteleri Perşembe pazarındaki evlerin altına kurulmuştur. Ardından 1965’li yıllarda ek sanayi sitesi kurularak müstakil işyerlerine geçilmiştir. Yıl 1985’e gelindiğinde bu işyerleri de dolup, yeterli gelmeyince ikinci sanayi sitesi kurulup, 396 adet işyeri hayata geçirilmiştir. Akşehir Belediye Başkanlığımızın yer belirlemesi ve sanayi sitesi yerleşim yeri ilanı ile birinci aşama tamamlanmış bulunuyor. Bizler 7 kurucu üye olarak;  Ahmet Kayaalp,Süleyman Erten, Abidin Dilber, Hüseyin Topal,Ahmet Çakal, Ahmet Çevik ve Ramazan yay olarak 3.sanayi sitesinin yapı kooperatifini kurup 18.08.2021 tarihinde Ticaret ve Sanayi odamıza sonrada Çevre ve Şehircilik bakanlığımıza sunarak kooperatif kuruluş aşamasını bitirdik. Bizlere vereceğiniz destekle kısa sürede işyerlerimizi yaparak sizlere teslim etmeyi planlıyoruz. Belediye Başkanlığımızın yapmış olduğu ön çalışmalarda bu bölgede 652 adet işyerinin yapılması mümkün gözüküyor,Ancak bu bir tasarı ve taslak çalışma olup arsaların kamulaştırılması ile üye taleplerine ve arsa büyüklüklerine göre 100 ile 150 metrekare arasında gerçekleştirilecektir. Bizler bu işyerlerini 1. Ve 2.etap olarak yapmayı planlıyoruz. Açılışımızdan sonra üyelik başvurularını kabul edeceğiz. Üyelik şartlarımızın birincisi;  Akşehir’de ikamet etmek, ikincisi; sanayide imalatçı ve tamirci olmak, her üye metrekare şartı olmadan 100 ve 1000 metrekare arasında işyerine ortak olabilir burada sınırlama olmayacaktır. Arsa bedelleri peşin ödenecek, örneğin; 100 metrekare için 100 bin Tl, 200  metrekare için 200 bin TL olacak. Her üye bir yıllık aidat için 1500 TL ödeyecektir. Projelerimiz kooperatif genel kurulunda değerlendirilip imalat şekillerine karar verilecek. Genel kurulda arsa kamulaştırılması için Akşehir Belediye Başkanlığımıza müracaat yetkisi alınacaktır.Binaların projeleri kooperatifimize çizdirilip, ruhsatlandırılması Akşehir Belediye Başkanlığında yapılacaktır. Bu aşamadan sonra sanayi ve teknoloji bakanlığımıza müracaat edilip ihale yapılması bakanlık tarafından olacaktır. Bakanlığımız iki şekilde kredi veriyor; bir altyapı kredisi birde üstyapı kredisi, verilerin bu kredinin yüzde 70’inin bakanlık karşılayıp yüzde 30’unu üyelerimiz ödeyecektir. İnşaatlarımız bittikten sonra oturma ruhsatı alındıktan sonra 3 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli yıllık yüzde 3 faizli olarak bakanlığa geri ödemesi yapılacaktır. Bizleri bu konuda yalnız bırakmayarak açılışımıza katılan Belediye Başkanımıza ve kuruluş aşamasında desteklerini esirgemeyen Milletvekilimiz Orhan Erdem Bey’e ve siz esnaflarımıza teşekkür ediyor, şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. 
BAŞKAN AKKAYA: “3.SANAYİ SİTEMİZ AKŞEHİR’E HAYIRLI OLSUN” 
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya ise açılış konuşmasına şu sözlerle başladı: 
“Biz göreve geldiğimizden bu yana daha önceside var sanayimizin ana yola bir cephe oluşturması bağlantısı için sizlerin talepleri vardı, işte levhaların yapılması falan yaptık, bir yeni ek sanayi sitesinin bazı esnaflarımızın kirada olduğu ihtiyaç olduğu bahsedilmişti, biz imarda böyle bir yer ayırdık çalışmalar tamamlandı. Ahmet Bey’in başkanlığında da bu kooperatif kuruldu, bizde bir araya geldik, Milletvekilimiz Orhan Erdem beyin refakatinde Sanayi Bakan yardımcısımız Hasan Büyükdede bey’den bir randevu aldık orada beraberinde görüştük, inşallah bugün bu açılışı yarından itibarende üye kaydı ile bu işe somut olarak adım atılmış olacak. Öncelikle hayırlı uğurlu olsun diliyorum. Biz burada 224 metrekare olacak şekilde planlama yaptık, 300 metrekare talep edende olacak, 1000 metrekare talep edende olacak, onlarıda görüşme yaptık sorun yok bir kişi bir tane dükkan hissesine müracaat etmek şartıyla 500 metrekare ihtiyaçsa 500 metrekareye girebiliyor. Onu tabi sizden gelecek taleplere göre kooperatifimiz şekillendirecek. Dükkan sayımız daha az veya fazla olabilir, bu ayarlanacak bizim bu ön taslaktı. Altyapı ve üstyapı Bedelin yüzde 70’e kadar olanı  yüzde 3 faiz 3 yıl ödemesiz 10 yıl vadeyle bir kredi temin ediliyor. Ama dediğim gibi bir esnafa bir dükkan veriliyor, tamirat ve imalatçı olması şartıyla. Normal bir kooperatif kursak onda bir değil 5 tane de yatırım için girebilir ama burada bakanlık desteklediği ve sanayici esnafımıza dönük olduğu için desteği alacaksak bu şartlara uymak zorundayız. Bu kooperatif üyeliklerle dahada güçlenecek kongresini yapacak yönetimi belirlenecek bu arada sizden talepler gelince dükkanlar belirlenecek. Sizlerin taleplerine göre şekillenecek, bize genel kurulda karar alınıp müracaat edilecek, sizde kamulaştırma yapma şansınız zor olacağı için onu biz üstlenelim dedik, ordaki arsa sahipleriyle görüşülecek rızayen satmak isteyenleri satın alma istemeyen arkadaşları da kamulaştırma davasıyla bu kamulaştırma tamamlancak. Kamulaştırmayla da dediğim gibi sizin gücünüze ve talebinize göre genel kurulda bunlara biz müdahil olmayacağız biz kamulaştırma ve ruhsat kısmında dahil olacağız. Bu tamamen Ticaret Bakanlığımızın yönetmeliğine göre kooperatif usulüyle yürüyecek ama Sanayi Bakanlığının desteğini alabilmek adına şartlara uygun olması lazım. Belediye olarak sizlere katkı vermiş olacağız. Yola cephe oluşturmuş olacağız. Ben bu kooperatifin kurulmasında ve 3.Sanayi sitesinin projesinde emeği geçen Milletvekilimiz Orhan Erdem ve Ticaret ve Sanayi Bakanlığımıza teşekkür eder, kooperatifin ve yapılacak olan 3.sanayi sitesinin hayırlı olmasını dilerim.” 
Konuşmaların ardından yapılan duayla Sınırlı Sorumlu Akşehir 3. Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Belediye Başkanı Salih Akkaya,Oda başkanları, sanayi esnafı ve kurucu üyeler katıldı. 
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 880 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ORTAKÖYSPOR GALİP
ORTAKÖYSPOR GALİP
PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ AKŞEHİRLİ GENÇLERLE BULUŞTU
PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ AKŞEHİRLİ GENÇLERLE BULUŞTU