AKŞEHİR AKADEMİSİ VAKFI RESMEN KURULDU
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR AKADEMİSİ VAKFI RESMEN KURULDU

Ahmet Nuri Köksal tarafından çalışmalarına başlanılan Akşehir Akademisi Vakfının kuruluş ilanı Resmi Gazetede yayımlanarak duyuruldu.

09 Ekim 2019 - 00:59

Geçmişi binlerce yıl öncesine kök salan Akşehir coğrafyasının tarihini tanıtmak için Ahmet Nuri Köksal tarafından kurulma çalışmalarına başlanılan Akşehir Akademisi Vakfı Kültü ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğünden onay alarak resmen kuruldu. 
VAKFIN TARİHÇESİ 
 Ana bağışçılığını Köksal Ailesi 'nin , proje liderliğini de A. Nuri Köksal'ın yaptığı
Akşehir Akademisi; pek çok hemşehrimizin katkısı ve 38 hemşehrimizin de mütevelli olarak katılımıyla 7 Aralık 2018 günü vakıflaşma yolunda resmi adım atmıştır.
Köksal Ailesinin bu  topraklardaki öyküsü ; 1700’lü  yılların sonunda Sultandağı Yeşilçiftlik beldesinden çıkan Abdurrahman Efendi'nin Konya'da medrese eğitimi alarak Akşehir 'e sıbyan mektebi (şimdinin anaokulu) hocası olarak tayini ile başlar. Onun oğlu Mahmut Fahrettin Efendi'den gelen şekilde soyadı kanunundan önce Mahmut Efendiler diye bilinen  aile ; Akşehir'e cemiyet,ziraat,tıp  ve belediye başkanlığı gibi farklı alanlarda hizmet vermiştir.
Aile bireyleri en son olarak da merhum Hacı Nuri Köksal adına Akşehir Belediyesi tarafından varislerine ödenen kamulaştırma bedeli olan 200.000 lira ile  aile yadigarı tarihi eşyalarını bağışlayarak Akşehir Akademisi 'nin öncüsü olmuşlardır. En büyük zenginliği insana ve memlekete hizmette gören Köksal Ailesinin yanısıra  hemşerilerimizin ve mütevellilerimizin de desteğiyle Ulu Camii caddesindeki 3 katlı konak ve ekleri satın alınmış olup önümüzdeki aylarda restorasyona başlanmıştır.
VAKFIN AMACI;
" Geçmişi binlerce yıl öncesine kök salan Akşehir coğrafyasının tarihi, kültürel ve doğal her türlü değerini araştırıp belgelemek, bu değerlerin yazılı, sözlü ve görsel ürünlerini derleyerek ortak bir  “Akşehir Belleği” oluşturmaktır. Bu özgün mirası çağdaş yöntemlerle zenginleştirmek ve temelinde yurtseverlik, çok kültürlü tarih bilinci, doğa sevgisi, hoşgörü ve mizah, çağdaş eğitim, sanatseverlik, vefa ve yenilikçilik olan “Akşehir Kent Bilinci “ ni çocuklar ve gençler başta olmak üzere geleceğe aktarmaktır. "
Kurucu Başkan
Ahmet Nuri KÖKSAL
Fuat KÖKSAL
Gürşen Mehmet SEVİNÇ
Mustafa Ercan ARTAN
Muhlis KÖKSAL
Muzaffer SÖNMEZ
Ali Galip GÜNDOĞAR
Mehtap SÖNMEZ 
 
 Ferudun UZ
Mustafa KÖKSAL
Mehmet GÜLERAY
Melihat GÜLSES
Mustafa TERLEMEZ
Süleyman ÖNER
Kadir BOSTAN
Eyüp YETİK
Sıdıka Belma KÖKSAL
Gürsan ERKUT
Tuncay ASLAN
Melek GÖKSOY
Nimet ÖZDEMİR
Mehmet Rahmi KÖKSAL
 Hüseyin  YİĞİT
Fatime Şule DOĞANCI
Koray ÖZÇELİK
Filiz KÖREKEN
Ethem AKYEL
Cevdet KÖKSAL
Serdar HAYDANLI
 İlhan CUMBUL
Tuncay HASTAOĞLU
Başak Cumbul KANLI
Emre ÇALTILI
Barış CUMBUL
Selçuk ERDOĞAN
Mine  YILDIZ
 Enes KARAKOYUN
Lütfi Görkem SEMERSATAN
 

Bu haber 1220 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE KONYA GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ FARKI, TORKU GÜVENCESİ
ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE KONYA GIDA VE TARIM...
HAFTASONU DÜĞÜNLER DENETLENECEK
HAFTASONU DÜĞÜNLER DENETLENECEK