AKŞEHİR ARICILARI İSTANBUL’DA FUARA KATILDI
Reklam
Reklam

AKŞEHİR ARICILARI İSTANBUL’DA FUARA KATILDI

Akşehir’de arıcılığın geliştirilmesi için projeler üreten bir grup Bal Ormanı kurmak için çalışma başlattı. İstanbul’daki festivalde Türkiye’deki örnekler incelendi.

27 Ocak 2020 - 00:13

Akşehir’de arıcılık yapan arı yetiştiricileri İstanbul Bal Üreticileri Birliği tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “9. İstanbul Arıcılık ve Arı Ürünleri Festivali’ne katıldılar.Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Akşehir'li Arıcılar, “Akşehir Belediye’sinin tahsis ettiği otobüsle 24 Ocak 2020 Cuma akşamı saat 21.00 de Akşehir’den hareket ettik. 26 Ocak günü Yenikapı’daki arıcılık ve arı ürünleri festivaline katıldık. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinin arıcılık sektöründe hizmet veren imalatçı firmalar yaklaşık 70’e yakın stant açarak arı üreticileri ile buluştuk. Festivalde Bal ve propolisin faydaları hakkında Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticilerine seminer verildi. Arıcılarımız Festivalde yeni teknikleri görme fırsatını elde etmişlerdir. Festivale katılan arıcılar ihtiyaçları olan arı malzemelerini ve yeni ürünleri alma fırsatını yakalamışlardır. Akşehir’den bu festivale birçok Arı yetiştiricisi katılmıştır” dedi.
BAŞKAN AKKAYA'YA
TEŞEKKÜR
Akşehir Arıcıları olarak festivale katılım konusunda destek veren Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’ya teşekkür eden Arıcılar, Akşehir bölgesinin arı yetiştiriciliği için uygun olduğunu ifade etti. 
Arı ırklarının rüzgardan korunan ve güneşli yerlerde bulunması gerektiğini anlatan Arıcılar; “Biz Akşehir’imizin arıcılık yapılmaya uygun pek çok alanı bulunan ilçemizde bu alanları tespit etmeliyiz. Şu anda Akşehir’de saf bir arı ırkı yok. Dışarıdan gelen arıcılar ve arıcılarımız melez ırk kullanıyorlar. Yapılacak bir proje ile bu bölgeye en uygun arı ırkını buraya getirmeliyiz. Daha fazla bal alabilmemiz ve meyve ağaçlarının bitkilerin dölleme yapılabilmesi için F1 melezlerinden ırkları tespit etmeliyiz ve bu ırklarla çalışmak zorundayız” dedi.
ARILAR OLMAZSA 
YAŞAM BİTER 
Dünyadaki bitkilerin yüzde 85 oranında arılar sayesinde yaşamını devam ettirebildiğini belirten Akşehir'li Arıcılar şunları söyledi; “Şu anda Akşehir’de bulunan ve bal veren bitkilerin bir tespiti yapılmamıştır. Keşke bu işle uğraşanlar bu bitkilerin çeşit ve miktarı ile çiçek açma zamanlarına göre arıcılık faaliyetlerini yönetebilse. Böyle bir proje Akşehir Belediyemizin ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzün himayelerinde geliştirilebilir. Bu konuya gönül verenlerin de bir araya gelerek Bal Üreticileri Birliği oluşturması gerekir. Ülkemizin bazı yörelerinde arı ormanları ve Bal Köyleri projeleri yürütülüyor. Akşehir’de biz de bir bal köyü oluşturabiliriz. Akşehir’de arıcılığın geliştirilmesi Sultandağı eteklerindeki köylerimizin gelişmesine 1000 – 1500 kişinin iş sahibi olmasına vesile olabilir. Unutulmamalı Arılar olmazsa yaşam biter” HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 859 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HATİCE'NİN KATİLİ 8 YIL SONRA BAŞKA BİR OLAYA KARIŞINCA YAKALANDI
HATİCE'NİN KATİLİ 8 YIL SONRA BAŞKA BİR OLAYA KARIŞINCA...
HIRSIZLIK ŞÜPHELİSİ YAKALANDI
HIRSIZLIK ŞÜPHELİSİ YAKALANDI