AKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİ DENETİMLERİNİ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITA EKİPLERİ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Akşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince Akşehir’de hizmet veren marketlere fahiş fiyat denetimi yapıldı.

25 Ocak 2022 - 23:25

Akşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri tarafından yapılan 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Bu Kanunun 54’üncü ve 84’üncü Maddelerine dayanılarak hazırlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliği kapsamındaki denetimler sürüyor.

Denetimlerde ürünlerin gramaj, etiket ve irsaliye karşılaştırmaları yapılıyor, fiyat etiketi olmayan, olmasına rağmen mevzuattaki standartlara uymayan yada fiyat etiketi ile kasa fiyatları arasında fark bulunan işletmelere tutanak tanzim edilerek işlem yapılmak üzere Valiliğe (Ticaret İl Müdürlüğüne) gönderiliyor.

Ayrıca günü geçmiş gıdalarda kontrol edilerek, günü geçen gıdalarda imha edilmek üzere Zabıta ekiplerince toplanıyor
Akşehir halkının daha hijyenik koşullarda hizmet alması için denetimlerini sürdüren zabıta ekipleri, ilçe genelinde faaliyet gösteren marketlerde; işyeri açma, çalışma ruhsatı, hijyen kuralları, genel temizlik kurallarını ve fiyat tarifelerini denetledi. Yapılan denetimlerde satışa hazır ürünlerin; son kullanma tarihi, fiyat etiketi ile kasa fiyatının aynı olup olmadığı denetlenerek, eksiklikler tutanakla kayıt altına alındı.

Vatandaşların alışveriş yaptıkları yerlerde denetimlerini titizlikle sürdüren Zabıta ekipleri, vatandaşları tüketime sunulan gıdalar konusunda da dikkatli olmaları için uyararak, bu ürünlerin özellikle raf ömrünün dolmamış olmasına dikkat etmeleri gerektiğini belirttiler.
Vatandaşların haksız fiyat artışı yapan firmalar içinde ALO 175 hattını arayabilecekleri hatırlatıldı.
Haksız Fiyat Değerlendirme
 Kurulu:
Haksız fiyat artışı yapan firmalara, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Tarafından idari yaptırımlar uygulanmaktadır. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji, Tarım ve Orman Bakanlıkları, TOBB, TESK, üretici ve tüketici örgütleri, perakende sektörü temsilcilerinden oluşmaktadır. Ticaret Bakanlığı'nın Yapmış Olduğu Saha Çalışmalarının İncelenmesi sonucu elde edilen veriler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilerek, Firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında, stokçuluk yaptığı tespit edilenlere, idari para cezası uygulanmaktadır. Fahiş Fiyatlarla İlgili Denetim Yetkisi Ticaret İl Müdürlüğüne Aittir. Konuyla ilgili şikayetler, bağlı bulunan ildeki Ticaret İl Müdürlüğüne veya Ticaret Bakanlığı ALO 175 Hattına bildirilebilir.
Son Kullanma Tarihine Dikkat

Vatandaşların tüm sosyal aktivitelerini gerçekleştirdikleri, Alışveriş yaptıkları ve kişisel bakımlarının yapıldığı yerlerin denetimlerini titizlikle sürdüren Zabıta ekipleri ayrıca etiket ve ambalaj kontrolleri, yangına karşı önlemlerin yeterli ölçüde olup olmadığı gibi konularda da denetimlerini sürdürüyor. Söz konusu belirtilen kurallara uymayanlara, zabıta yönetmeliğinin ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddelerince gerekli cezai yaptırımların uygulanacağı belirtildi. Denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini ifade eden Akşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekiplerince yapılan değerlendirmede “Bölgemizde gıda üretimi yapan iş yerlerinin hijyen kurallarına uyup uymadığını, işletmenin üretim izninin olup olmadığına ve ürünlerin saklanma koşullarına bakıyoruz. Olumsuzluklar varsa uyarıyoruz. Gıda üretim yasasına aykırı üretim yapılmasını engelliyoruz. Denetimlerimizde çeşitli uyarılar da yapıyoruz. Bir sonraki denetimde daha önceki uyarıya uyulmamışsa cezai işlemi uyguluyoruz. Biz hem denetim yapıyoruz hem de esnafımıza bu konuda rehberlik ediyoruz. İşletmelerimizin birçoğu gerekli uyarılar yapıldıktan sonra eksikliklerini gideriyor. Bölgemizde kasaplar, lokantalar, fırınlar, berberler ve pastaneler ekiplerimizce sürekli olarak denetlenecektir. Amacımız vatandaşın sağlıklı gıdalarla beslenmesini sağlamak. Değerli esnafımıza ceza yazmak ve herhangi bir işletmeyi kapatmak derdinde değiliz. Onlardan isteğimiz, kendi sofralarında bir gıdayı nasıl görmek istiyorlarsa vatandaşa da onu üretip satsınlar. Halkın sağlığı her şeyden önemlidir Ayrıca alışveriş yapan vatandaşlarımızda aldıkları ürünlerin son kullanma tarihine, üretim tarihine dikkat etsinler üretim ve son kullanma tarihi olmayan yada son kullanma tarihi geçmiş, yırık ambalajlı ürünleri almasınlar. Her türlü konudaki şikayet ve istekleri için de Belediyemizin 444 9 153 numaralı telefon hattından bizlere ulaşabilirler” denildi.
Vatandaşlar Bir Sorunu Olduğunda Tüketici Hakem Heyetine Başvurabilirler
Vatandaşların firmalarla sorun yaşadığı durumlarda çözüm için ‘’Tüketici Hakem Heyeti’’ne başvuru yapabiliyorlar. Ayıplı bir mal ya da hizmet almak gibi mağdur olduğu durumlarda, firma ile bu sorun çözülemiyorsa Tüketici Hakem Heyetlerinin kararı nihaidir ve her firma bu kararı uygulamakla yükümlüdür. Bu heyetler Kaymakamlıklara bağlı olarak çalışırlar. Tüketici hakem heyetleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 66-72 maddeleri ve aynı zamanda ek olarak “Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği” ile de düzenlenmişlerdir.
Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Nasıl Yapılır?
Tüketici hakem heyetine başvurular ücretsiz yapılıyor. E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen başvuruların tüketici aleyhine karara bağlanması durumunda, tebligat ve bilirkişi ücretleri Bakanlık tarafından karşılanıyor ve tüketicilere hak arama konusunda herhangi bir mali yük getirilmiyor
Tüketici hakem heyetine başvuru yapabilmek için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapılması gerekiyor. Daha sonra arama sistemde yer alan Ticaret Bakanlığı kurumunun altında yer alan "Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi" kısmına tıklayın. Açılan pencerede, "Uygulamaya Git" butonuna tıkladıktan sonra yönlendirileceğiniz sayfada yapmanız gerek işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 737 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ORTAKÖYSPOR GALİP
ORTAKÖYSPOR GALİP
PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ AKŞEHİRLİ GENÇLERLE BULUŞTU
PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ AKŞEHİRLİ GENÇLERLE BULUŞTU