AKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ İŞYERLERİNE DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Akşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince Akşehir’de hizmet veren işyerlerine denetimler aralıksız devam ediyor.

10 Ekim 2019 - 08:41

Akşehir halkının daha hijyenik koşullarda hizmet alması için denetimlerini sürdüren zabıta ekipleri, 2019 yılı çalışma programı doğrultusunda faaliyet gösteren Kuaför, Lokanta, Fırın, Şarküteri, Market, Berber ve Kasaplardan oluşan, işletmelerin işyeri açma çalışma ruhsatı, hijyen kuralları, genel temizlik kurallarını ve fiyat tarifelerini denetledi. Zabıta Ekiplerinden edinilen bilgiye göre; İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı, Vergi Levhası, Hijyen Belgesinin yanı sıra genel hijyen koşullarını da kontrol edildi. Ayrıca satışa hazır ürünlerin; son kullanma tarihini, fiyat etiketini ve gramajlarını denetleyen ekipler, eksiklikleri tutanakla kayıt altına aldı. Kural ihlali yapan işyerleri, eksiklerini ve hatalarını gidermeleri açısından uyarıldı ve verilen süre sonunda yapılacak kontrollerde aynı hatalar tekrarlanıp yapılan uyarılar dikkate alınmamışsa yasal işlemlerin başlatılacağı konusunda bilgilendirildi.

TÜM İŞYERLERİ KONTROL ALTINDA
Vatandaşların tüm sosyal aktivitelerini gerçekleştirdikleri, Alışveriş yaptıkları ve kişisel bakımlarının yapıldığı yerlerin denetimlerini titizlikle sürdüren Zabıta ekipleri ayrıca etiket ve ambalaj kontrolleri, yangına karşı önlemlerin yeterli ölçüde olup olmadığı gibi konularda da denetimlerini sürdürüyor. Söz konusu belirtilen kurallara uymayanlara, zabıta yönetmeliğinin ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddelerince gerekli cezai yaptırımların uygulanacağı belirtildi.

DENETİMLER ARALIKSIZ DEVAM EDECEK
Denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini ifade eden Akşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekipleri yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.’’Bölgemizde gıda üretimi yapan iş yerlerinin hijyen kurallarına uyup uymadığını, işletmenin üretim izninin olup olmadığına ve ürünlerin saklanma koşullarına bakıyoruz. Olumsuzluklar varsa uyarıyoruz. Gıda üretim yasasına aykırı üretim yapılmasını engelliyoruz. Denetimlerimizde çeşitli uyarılar da yapıyoruz. Bir sonraki denetimde daha önceki uyarıya uyulmamışsa cezai işlemi uyguluyoruz. Biz hem denetim yapıyoruz hem de esnafımıza bu konuda rehberlik ediyoruz. İşletmelerimizin birçoğu gerekli uyarılar yapıldıktan sonra eksikliklerini gideriyor. Bölgemizde kasaplar, lokantalar, fırınlar, berberler ve pastaneler ekiplerimizce sürekli olarak denetlenecektir. Amacımız vatandaşın sağlıklı gıdalarla beslenmesini sağlamak. Değerli esnafımıza ceza yazmak ve herhangi bir işletmeyi kapatmak derdinde değiliz. Onlardan isteğimiz, kendi sofralarında bir gıdayı nasıl görmek istiyorlarsa vatandaşa da onu üretip satsınlar. Halkın sağlığı her şeyden önemlidir.”dedi.

‘’VATANDAŞLAR BİR SORUNU OLDUĞUNDA TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURABİLİRLER’’
Son olarak vatandaşların firmalarla sorun yaşadığı durumlarda çözüm için ‘’Tüketici Hakem Heyeti’’ne başvuru yapabileceklerini ifade eden Zabıta Müdürlüğü;‘’Tüketicinin ayıplı bir mal ya da hizmet almak gibi mağdur olduğu durumlarda, firma ile bu sorunu çözemiyorsa başvurabileceği bir heyettir. Tüketici Hakem Heyetlerinin kararı nihaidir ve her firma bu kararı uygulamakla yükümlüdür. Bu heyetler Kaymakamlıklara bağlı olarak çalışırlar. Tüketici hakem heyetleri, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 66-72 maddeleri ve aynı zamanda ek olarak “Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği” ile de düzenlenmişlerdir’’dedi.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞVURU NASIL YAPILIR?
Tüketici hakem heyetine başvurular ücretsiz yapılıyor. E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen başvuruların tüketici aleyhine karara bağlanması durumunda, tebligat ve bilirkişi ücretleri Bakanlık tarafından karşılanıyor ve tüketicilere hak arama konusunda herhangi bir mali yük getirilmiyor.
Tüketici hakem heyetine başvuru yapabilmek için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yapılması gerekiyor. Daha sonra arama sistemde yer alan Ticaret Bakanlığı kurumunun altında yer alan "Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi" kısmına tıklayın. Açılan pencerede, "Uygulamaya Git" butonuna tıkladıktan sonra yönlendirileceğiniz sayfada yapmanız gerek işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bu haber 589 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİRSPOR ÇIKIŞ ARIYOR
AKŞEHİRSPOR ÇIKIŞ ARIYOR
OKULLARDA ÖĞRENCİLERE İŞİTME TARAMA HİZMETİ VERİLİYOR
OKULLARDA ÖĞRENCİLERE İŞİTME TARAMA HİZMETİ VERİLİYOR