AKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITASI DENETİMLERİNİ ARALIKSIZ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITASI DENETİMLERİNİ ARALIKSIZ SÜRDÜRÜYOR

Akşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince Akşehir’de hizmet veren marketlere yapılan denetimler aralıksız devam ediyor.

03 Şubat 2021 - 10:49

Akşehir halkının daha hijyenik koşullarda hizmet alması için denetimlerini sürdüren zabıta ekipleri, ilçe genelinde faaliyet gösteren marketlerde; işyeri açma, çalışma ruhsatı, hijyen kuralları, genel temizlik kurallarını ve fiyat tarifelerini denetledi. Yapılan denetimlerde satışa hazır ürünlerin; son kullanma tarihi, fiyat etiketi ile kasa fiyatının aynı olup olmadığı denetlenerek, eksiklikler tutanakla kayıt altına alındı. 
Vatandaşların alışveriş yaptıkları yerlerde denetimlerini titizlikle sürdüren Zabıta ekipleri, vatandaşları tüketime sunulan gıdalar konusunda da dikkatli olmaları için uyararak, bu ürünlerin özellikle raf ömrünün dolmamış olmasına dikkat etmeleri gerektiğini belirttiler.
Vatandaşların haksız fiyat artışı yapan firmalar içinde ALO 175 hattını arayabilecekleri hatırlatıldı. 
Haksız Fiyat 
Değerlendirme Kurulu:
Haksız fiyat artışı yapan firmalara, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Tarafından idari yaptırımlar uygulanmaktadır. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji, Tarım ve Orman Bakanlıkları, TOBB, TESK, üretici ve tüketici örgütleri, perakende sektörü temsilcilerinden oluşmaktadır. Ticaret Bakanlığı'nın Yapmış Olduğu Saha Çalışmalarının İncelenmesi sonucu elde edilen veriler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilerek, Firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin liradan 100 bin liraya, stokçuluk yaptığı tespit edilenlere ise 50 bin liradan 500 bin liraya varan idari para cezası uygulanmaktadır. Fahiş Fiyatlarla İlgili Denetim Yetkisi Ticaret İl Müdürlüğüne Aittir. Konuyla ilgili şikayetler, bağlı bulunan ildeki Ticaret İl Müdürlüğüne veya Ticaret Bakanlığı ALO 175 Hattına bildirilebilir.
Son Kullanma Tarihine
 Dikkat
Vatandaşların tüm sosyal aktivitelerini gerçekleştirdikleri, Alışveriş yaptıkları ve kişisel bakımlarının yapıldığı yerlerin denetimlerini titizlikle sürdüren Zabıta ekipleri ayrıca etiket ve ambalaj kontrolleri, yangına karşı önlemlerin yeterli ölçüde olup olmadığı gibi konularda da denetimlerini sürdürüyor. Söz konusu belirtilen kurallara uymayanlara, zabıta yönetmeliğinin ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ilgili maddelerince gerekli cezai yaptırımların uygulanacağı belirtildi. Denetimlerin aralıksız sürdürüleceğini ifade eden Akşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekiplerince yapılan değerlendirmede “Bölgemizde gıda üretimi yapan iş yerlerinin hijyen kurallarına uyup uymadığını, işletmenin üretim izninin olup olmadığına ve ürünlerin saklanma koşullarına bakıyoruz. Olumsuzluklar varsa uyarıyoruz. Gıda üretim yasasına aykırı üretim yapılmasını engelliyoruz. Denetimlerimizde çeşitli uyarılar da yapıyoruz. Bir sonraki denetimde daha önceki uyarıya uyulmamışsa cezai işlemi uyguluyoruz. Biz hem denetim yapıyoruz hem de esnafımıza bu konuda rehberlik ediyoruz. İşletmelerimizin birçoğu gerekli uyarılar yapıldıktan sonra eksikliklerini gideriyor. macımız vatandaşın sağlıklı gıdalarla beslenmesini sağlamak. Değerli esnafımıza ceza yazmak ve herhangi bir işletmeyi kapatmak derdinde değiliz. Onlardan isteğimiz, kendi sofralarında bir gıdayı nasıl görmek istiyorlarsa vatandaşa da onu üretip satsınlar. Halkın sağlığı her şeyden önemlidir Ayrıca alışveriş yapan vatandaşlarımızda aldıkları ürünlerin son kullanma tarihine, üretim tarihine dikkat etsinler üretim ve son kullanma tarihi olmayan yada son kullanma tarihi geçmiş, yırık ambalajlı ürünleri almasınlar. Her türlü konudaki şikayet ve istekleri için de Belediyemizin 444 9 153 numaralı telefon hattından bizlere ulaşabilirler” denildi.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 493 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HIRSIZLARIN HEDEFİ BU SEFER ARI KOVANLARI
HIRSIZLARIN HEDEFİ BU SEFER ARI KOVANLARI
ILGIN’DA GENÇLİĞE YATIRIM DEVAM EDİYOR
ILGIN’DA GENÇLİĞE YATIRIM DEVAM EDİYOR