AKŞEHİR’DE 6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLURSA NE OLUR ?
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR'DE 6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM OLURSA NE OLUR ?

Akşehir Aktif Dağcılık ve Eğitim Merkezi ( Akademik) ve AFAD işbirliğiyle Deprem tatbikatı düzenlendi.

13 Aralık 2019 - 23:01

Akademik Akşehir Aktif Dağcılık ve Eğitim Merkezi ve AFAD işbirliğiyle düzenlenen deprem tatbikatına Konya Valisi Cüneyt Orhan Toprak, Akşehir Kaymakamı Ahmet Sait Kurnaz, Akademik ve Afad yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Senaryo gereği:
12 Aralık 2019 saat 09:00’da Merkez üssü Akşehir ilçesinde, büyüklüğü 6.00 Md olan, yerin 12 km derinliğinde bir deprem meydana gelmiş ve deprem, Tuzlukçu ilçemizi de etkilemiştir. AFAD RED sonuçlarına göre depremde 1 kişi hayatını kaybetmiş olup, 4 ağır, 21 hafif yaralının da çıkarıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından alınan ilk bilgiler ışığında tüm hizmet gruplarının Seviye 1’den afete müdahale çalışmalarına başlaması çağrısı yapılmıştır. Sarsıntının bitimi ile birlikte, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü hasarın yoğunlaştığı bölgelere dair bilgileri alarak değerlendirmeye başlamıştır. Deprem bölgesinde elektrik, su, doğalgaz kesintilerinin yaşandığı, ulaşımda aksamalar olduğu, karasal ve GSM haberleşme hatlarında hasarlar meydana geldiğine ilişkin tespitler yapılmıştır. Deprem sonrasında Akşehir ilçesinde 2 konutta yangın çıktığı bilinmektedir. Akşehir ilçesinde durumu ağır olan 1 yaralının acil Konya ili Selçuklu Tıp Fakültesine nakli Hava Ambulansı ile sağlanmıştır.
Akşehir Kaymakamımız Sayın Ahmet Sait KURNAZ Beyin de tatbikat alanında olması ve sonrasındaki durum değerlendirmelerinin yapılmasının ardından Akşehir AKADEMİK ekibimizle fotoğraf çekinerek AFAD üzerine çalışmalar yapılması yönünde girişimlerinin olacağını belirterek ayrınılmıştır. AKADEMİK Arama Kurtarma olarak; Konya valiliği , AFAD müdürlüğü , İtfaiye daire başkanlığı , 26 yerel düzey hizmet grubu ile birlikte Tamp planı kapsamında belirlenen İl Geneli tatbikatına katıldık. TATBİKATTA GÖREV ALAN ÖNCE AKADEMİK ÜYELERİMİZE ve TÜM KURUMLARA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.
ALLAHIM BİZLERE BU ACININ YAŞATMAMASI DUALARIMLA." Senaryo kapsamında depremden etkilen Akşehir ilçesi Ilıcak köyü içerisinde Ilıcak köyü iç yolunda 1 adet kerpiç bina yıkıldığı, bina da 1 ölü 4 ağır yaralı enkazda bulunduğu belirlendi. Bu binanın yanında bulunan tek katlı kerpiç bir binanın yıkılması sonucu 2 büyükbaş 5 küçükbaş hayvanın telef olduğu bilgisi alındı. Fay ve depremin odak noktasına yakın olan hasarın olduğu başta Akşehir ilçesi Bozlağan, Ilıcak, Gedil, Üçhüyük ve Çimendere mahalleri olmak üzere toplam 20 yıkık ve 681 ağır hasarlı binaların bulunduğu tespit edildi. Akşehir ilçesinin diğer mahalleleri ile Tuzlukçu ilçesinde hasar tespit çalışması yapılarak, gelen ihbarlar doğrultusunda da diğer ilçe ve mahallelerde de hasar tespit çalışması işlemleri yapıldı. Tarım ilaçları satışı yapan bir işletmede depremden dolayı rafların devrildiği kimyasal maddelerin de etrafa saçılması sonucu etrafa yoğun bir şekilde koku yayıldığı, yayılan kokudan 3 kişinin zehirlendiği belirlendi.
HABER / MEHMET İNCE 
 

Bu haber 4016 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
EVİNDE ÖLÜ BULUNDU
KENDİSİNİ 'JANDARMA KOMUTANI' OLARAK TANITAN DOLANDIRICI YAKALANDI
KENDİSİNİ 'JANDARMA KOMUTANI' OLARAK TANITAN DOLANDIRICI YAKALANDI