AKŞEHİR’DE BİR TARİHİ ESER DAHA AYAĞA KALKIYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR’DE BİR TARİHİ ESER DAHA AYAĞA KALKIYOR

Akşehir’deki önemli tarihi yapılardan biri olan ve mülkiyeti Akşehir Belediyesi’ne ait olan tescilli Yukarı (Gavur) Hamam Akşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılacak.

21 Kasım 2019 - 09:54

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Şehrimizin önemli tarihi yapılarından Çimenli Mahallemizde bulunan ve mülkiyeti belediyemize ait tescilli Yukarı (Gavur) Hamam Restorasyonu; Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü’nce ihalesi yapılmış olup 3.425.060,16-TL KDV hariç bedelle 26.Ağustos 2019 tarihinde yükleniciye yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanılmıştır. Akşehir Belediyesi ve Konya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı eş finansmanı ile finanse edilmekte olan restorasyon çalışmasının  %20’si tamamlanmıştır.  Restorasyon sonrasında hamam özelliğini kaybetmeden restoran işlevi verilerek kullanıma açılacak, bu tarihi yapımız Akşehir’imize ve turizmine katkı sağlayacaktır” dedi.
Çimenli Mahallesi, Hamam Sokakta yer almakta olan Yukarı (Gavur) Hamam; hamam olarak inşa edilmiş kâgir yapı olarak Akşehir Belediyesi mülkiyetindedir. Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından 15.11.1985 tarih ve 1569 sayılı karar ile tescillenmiştir. 02.07.1968 tarihli eski eser fişinde kitabesinin olduğunu ve hamamın Ermeni Cemaati tarafından 1895 yılında Mıgırdıç Kalfa’ya inşa ettirildiği yazmaktadır. Dış havuzun ve hamamın ısıtma sistemi, yüksek mimarisi ile tipik hamamlardan ayırt edici özellikleridir.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 1973 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI
15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ...
EMNİYETTEN KUMAR BASKINI
EMNİYETTEN KUMAR BASKINI