AKŞEHİR’DE İLK TARIM TEKNOLOJİLERİ ALANI AÇILDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR'DE İLK TARIM TEKNOLOJİLERİ ALANI AÇILDI

Akşehir Şehit İsmail Cem Yakınlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde TARIM TEKNOLOJİLERİ ALANI açıldı.

25 Haziran 2020 - 09:46

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı itibariyle 9.sınıftan 10.sınıfa geçen öğrenciler bu alanı tercih edebileceklerdir.  
Okul Müdürü Vahit ERDEM: Türkiye'de tarım teknolojileri alanı hızla  gelişmekte ve büyümektedir. Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmeler giderek  şirketleşmekte ve bu alanda çok sayıda elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sektör,  ülkemizde çoğu geleneksel yöntemlerle çalışan küçük ölçekli işletmelerin  ağırlıkta olduğu bir görünüm sergilemektedir. Son yıllarda büyük ölçekli  işletmelerin sayısında artış görülmüştür.
Tarım Teknolojileri, sağladığı istihdam imkânı,  üretim sürecinde yarattığı katma değer ve uluslararası ticaretteki ağırlığı  nedeniyle ekonomik kalkınmada önemli rol oynamaktadır. Tarım Teknolojileri  meslek alanındaki eğitim; günün müşteri isteklerine cevap verebilecek,  kaynakları ve zamanı verimli kullanabilecek, kendini mesleki gelişimlerin  gerisinde bırakmayacak nitelikli insan gücünü yetiştirmek için gelişen eğitim  teknolojilerini ve metotlarını kullanarak faaliyetini sürdürmektedir.
Tarım Teknolojileri alanında çalışacak orta kademe teknik insan gücü, mesleki  yeteneklerin ve yeterliklerinin yanı sıra diğer meslek alanındaki kişilerle  sürekli iletişim hâlinde ve grup çalışmasına yatkın kişiler olarak  yetiştirilmesi hedeflenmektedir.
Günümüzde meslekler, kendi alt şubelerini oluşturup bunları adeta birer bağımsız  meslek gibi ortaya koymaktadırlar. Bu değişimden Tarım Teknolojileri alanı da  etkilenmiş ve kendi alt dallarını oluşturmuştur.Tarım Teknolojileri alanı sektör ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmış geniş kapsamlı bir programdır. Bu alan altında Endüstriyel Sebze ve Meyve Yetiştiriciliği, Tarla Bitkileri Yetiştiriciliği, Tarım Alet ve Makineleri, Süs Bitkileri ve Peyzaj olmak üzere 4 dal bulunmaktadır.
Bölgemizde ilk ve tek olması nedeniyle ayrı bir öneme sahip olacaktır. Okulumuz ve bölgemiz  için hayırlara vesile olması diliyorum. 
Okul web adresi: http://aksehirtml.meb.k12.tr/
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 767 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR’DE EN KAPSAMLI COVİD-19 TEDBİRLERİ DENETİMİ YAPILDI
AKŞEHİR’DE EN KAPSAMLI COVİD-19 TEDBİRLERİ DENETİMİ YAPILDI
SOSYAL MESAFEYE UYULMAYAN DÜĞÜNDE MAGANDALAR, KÜÇÜK ÇOCUKLARA ATEŞ AÇTIRDI
SOSYAL MESAFEYE UYULMAYAN DÜĞÜNDE MAGANDALAR, KÜÇÜK ÇOCUKLARA...