AKŞEHİR’DE KPSS TOPLANTISI YAPILDI
Reklam
Reklam

AKŞEHİR'DE KPSS TOPLANTISI YAPILDI

ÖSYM tarafından, ortaöğretim mezunları için 22 Kasım 2020 Pazar günü yapılacak olan 2020 KPSS Ortaöğretim Sınavı için Kaymakamlık Makamında, Kaymakam Ahmet Sait Kurnaz başkanlığında sınav güvenliği toplantısı yapıldı.

19 Kasım 2020 - 23:12

Toplantıda Sınava girecek öğrencilerin güvenli ve huzurlu bir şekilde sınava girmeleri için alınabilecek tedbirler, ilgili kurumların görev ve sorumlulukları görüşülerek karara bağlandı. Bütün dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgını süreci içerisinde 2020 Kamu Personeli Seçme Sınavı (2020 KPSS) 22 Kasım 2020 tarihlerinde tek oturumda yapılacaktır. Salgına yönelik önlemlerin her sınav merkezinde aynı şekilde uygulanması, sınavların sağlıklı ve güvenli biçimde yönetilmesinde önceki sınavlarımızdan olduğundan daha fazla önem arz etmektedir. Bu kapsamda ilçemizde Sınav Koordinasyon Kurulu; Akşehir Kaymakamı Ahmet Sait KURNAZ başkanlığında ÖSYM İlçe Koordinatörü Prof. Dr. H.Serdar ÖĞE, Belediye Başkanı Dr. Salih AKKAYA, Akşehir İlçe Emniyet Müdürü Mustafa AKDEMİR, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Serkan GÖK, Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros TOPALOĞLU, İlçe Nüfus Müdürü Beyzat CEYLAN ve Sınav Organizasyon Koordinatörü Muhammet ALTUNYALDIZ tarafından oluşturuldu.  İlçemizde de 22 Kasım 2020 tarihinde tek oturum şeklinde ve yaklaşık 3200 (üçbinikiyüz) adayın katılımıyla gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavının huzurlu ve güvenli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla Kaymakam Ahmet Sait Kurnaz başkanlığında ve Sınav Koordinasyon Kurulu üyelerinin katılımıyla Kaymakamlık toplantı odasında sınav güvenliği toplantısı yapıldı. 
Toplantıda sınava katılacak olan adayların güvenli ve huzurlu bir şekilde sınava girmeleri için alınacak tedbirler, ilgili kurumların görev ve sorumlulukları görüşülerek karara bağlandı. 
Pandemi döneminde de gerek adayların gerekse görevlilerin üzerine düşen sorumlulukların titizlikle yürütülmesi konusunda takibinin yapılması kararlaştırıldı.
•    Sınav güvenliği ve pandemi dolayısı ile sınav öncesi sınav salonunu görmek isteyen hiçbir adayın sınav binanızın içine girmesine izin verilmeyecektir. 
•    Sınav günü binalarda çıkabilecek Covid-19 durumları için her sınav binasında 2 salon açılmıştır. Bu salonlar;
YEDEK Salon-1 : Covid-19 pozitif olan (Covid-19 Yüksek Riskli) 
YEDEK Salon-2 : Covid-19 temaslı olan (Covid-19 Riskli) aday/adaylar için ayrılmıştır. 
•    Covid-19 durumu sınıflanmamış aday/adayları sınav binası girişinde veya sınav esnasında  beyan durumlarına göre (Sınava Giriş Belgesi (SGB) üzerinde yazan HES kodunu sorgulayarak) Yedek Salon-1/Yedek Salon-2’de sınava alınacaktir.
•    Covid-19 durumu bulunmadığını beyan eden adayın/adayların Sınava Giriş Belgesi (SGB) üzerinde yazan HES kodunun sorgulamasının RİSKLİ DEĞİL çıkması halinde bu aday/adayları SGB’de yazan salon ve sırada sınava alınacaktır.
•    Sınav binası girişinde, adayların/görevlilerin sınav binalarına sosyal mesafe kuralına göre sıra oluşturularak, ÖSYM tarafından gönderilecek olan maske ve dezenfektanların, sırası ile ellerine dezenfektan uygulanması, sonra maske takılması  ve dezenfektan mendil dağıtım organizasyonunun binaya giriş yapmadan önce tamamlanması gerektiği kararlaştırıldı. Aynı zamanda da adaylar ve görevliler kendi maskeleri, yüz siperlikleri, eldivenleri ve yanlarında getirecekleri el dezenfektanı ile de sınav binasına (el dedektörü ile aranarak) alınacaktır. 
•    Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda da adaylar sınav salonuna girdikten sonra maskelerini sosyal mesafe uzaklığını dikkate alarak çıkarabileceklerdir.
•    Sınav salonlarının havalandırılması salon görevlileri tarafından sınav öncesi ve sınav süresince sağlanacaktır.
•    Sınav bitiminde adayların sınav binasından çıkarken de sosyal mesafeyi korumalarını sağlamak için görevliler tarafından yönlendirme yapılacaktır.
•    Sınav binası önünde yığılmaları engellemek için gerekli tedbirleri alınacaktır. Bu kapsamda ailelerin çocuklarını bıraktıktan sonra ayrılmaları ve beklememeleri kapı önünde oluşabilecek kümelenmenin önüne geçecektir.
Sınav Uygulama Yönergesinde yer alan ve her sınav döneminde titizlikle uygulanan konular ise aşağıdaki şeklide görüşülmüştür.
•    Adaylar, sınav salonlarına salon görevlileri tarafından kimlik kontrolleri yapılarak alınacaktır. Adaylar için Sınava Giriş Belgesi ve Görevliler İçin Görevlendirme Belgesi mutlaka yanlarında bulunacaktır.
•    T.C. Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı ,Süresi geçerli pasaport, K.K.T.C Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi,  Pembe/Mavi Kart, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından verilen süresi geçerli ‘Uluslararası Koruma Statü Sahibi Kimlik Belgesi’,  İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından verilen süresi geçerli ‘Geçici Koruma Kimlik Belgesi (Suriye Uyruklular için)’ ile sınav binası ve salonuna girebilirler. Adaylar ve Görevliler, belirtilen kimlik belgeleri dışında hiçbir kimlik / belge ile sınava alınmayacaktır.
•    Adayların/görevlilerin sınav binalarına; Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), anahtarlık, her türlü araç anahtarı, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (halka alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılar, her türlü plastik, cam eşya (şeffaf/numaralı gözlük hariç), plastik ve metal içerikli eşyalar (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu) hariç) banka/kredi kartı v.b. kartlarla, her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde kâğıt, defter, kalem, silgi, kalemtıraş, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve bu gibi araçlarla, yiyecek içecek (şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç), ilaç ve diğer tüketim maddeleri ile gelmeleri kesinlikle yasaktır.
•    KPSS oturumunda saat 10.00 bitiminde, sınav binası giriş kapısı kapatılacak ve daha sonra gelen aday her ne sebeple olursa olsun sınav binasına alınmayacaktır.
•    Belirtilen süre içinde sınav binasına gelmiş ancak yığılmadan dolayı sırada bekleyen, henüz güvenlik kontrolünden geçmemiş adaylar var ise bu adayları güvenlik kontrolü için sosyal mesafe kurallarını dikkate alarak bina içine alınacak ve bina kapısı kapatılacaktır.
 Akşehir'de ; 
25 okulda sınav yapılacak olup sınava; 
3171 normal + 8 engelli = 3179 aday katılacak ve sınavda
642 personel görev yapacaktır.
HABER / MEHMET İNCE 
 

Bu haber 702 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÖY HALKININ YOKLUĞUNU FIRSAT BİLEN SAPIK, 8 ÇOCUĞU İSTİSMAR EDİP CİNSEL ORGANLARININ FOTOĞRAFINI ÇEKTİ
KÖY HALKININ YOKLUĞUNU FIRSAT BİLEN SAPIK, 8 ÇOCUĞU İSTİSMAR...
AKŞEHİR MUHTEŞEM AKUSTİĞE SAHİP 3. KÜLTÜR MERKEZİNE KAVUŞUYOR
AKŞEHİR MUHTEŞEM AKUSTİĞE SAHİP 3. KÜLTÜR MERKEZİNE...