AKŞEHİR’DE OKUL DIŞARIDA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR'DE OKUL DIŞARIDA GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Akşehir'de okullarda eğitim gören öğrenciler 'Okul Dışarıda Günü' etkinlikleri kapsamında okul bahçesinde hem ders yaptı hem de oynadı.

24 Mayıs 2019 - 23:51

Dünya çapında bugüne kadar 110 ülkeden 6 milyon çocuğa ulaşan Okul Dışarıda Günü, çocuklara farklı bir deneyim sunuyor. Geçen yıl Ekim ve Mayıs aylarında düzenlenen etkinliğe dünya genelinde 4 milyona yakın çocuk katılırken hem eğlendi hem de öğrendiler. Bu kapsamda Akşehir'de de minik öğrencilere yönelik geleneksel çocuk oyunları etkinliği düzenlendi. Kırka Anaokulu öğrencileri gün boyunca her bir köşede toprakla temas ederken aynı zamanda ders de yaptı. Farklı bir gün geçirmenin mutluluğunu yaşayan öğrenciler eğitici ve öğretici faaliyetlerde bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı, 23-29 Mayıs tarihleri arasında küresel ölçekte düzenlenen “Dünya Oyun Oynama Günü” ve “Okul Dışarıda” etkinlikleri kapsamında tüm okul öncesi eğitim kurumlarına sınıflarını açık havaya taşımaları ve dersleri oyun oynayarak işlemeleri konusunda talimat verdi. Bu talimat doğrultusunda Akşehir'de bulunan okullarda  düzenlenen etkinlikte çocuklar kadar veliler de eğlendi. 
Bakanlığa bağlı resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarına gönderilen yazıyla okul öncesinde eğitim alan yaklaşık 1 milyon 600 bin çocuğun aynı gün sembolik olarak eğitimlerine dışarıda devam etmeleri istendi. Bu kapsamda okul öncesi eğitim gören çocuklara okul bahçelerinde sınıf ortamı oluşturularak "yağ satarım bal satarım” gibi geleneksel oyunlar oynandı. Gerçekleştirilen etkinliğe öğrencilerin yanı sıra veliler de büyük ilgi gösterdi. Çocuklar bir yandan ‘yağ satarım bal satarım’ , ‘çuval yarışı’ , ‘yakar top’ , ‘seksek’ oynarken bir yandan da etkinlik alanında oyun hamurlarıyla eğlendi. Çocuklara geleneksel oyunları öğretmek isterken bir anda kendilerini oyunların içinde bulan veliler ise ip atlayıp top oynadı, halat çekme yarışmalarına katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu MEB tarafından başlatılan projeye okul olarak önem verdiklerini vurguladı. Topaloğlu, “Milli Eğitim Bakanlığımızın başlattığı bir projeydi bu. Bu yıl Türkiye ve dünya genelinde bu etkinliğin yapılması planlandı ve resmi olarak yapılması planlandı. Öğrencilerle yıl içerisinde yaptığımız etkinlik ve oyunlar bunlar. Şu an velileri de bu işin içine sokarak amacımıza ulaştığımızı düşünüyoruz. Veliler kendi çocukluklarına döndüler, eskiden bizler sokaklarda oynardık. Artık sokaklarda oynanmıyor, güvenli alanlar bulunmuyor. Çocuklar evlerde ve sınıflarda hapsoluyor. Etkinliğin amacı da zaten çocukları evlerin ve sınıfın içinden dışarı çıkarabilmek” ifadelerini kullandı. 
OKUL DIŞARIDA GÜNÜ NEDİR?
Okul Dışarıda Günü açık havada öğrenmeyi ve oynamayı kutlamak ve ilham vermek için yapılan küresel bir kampanyadır. Okul Dışarıda Günü’nde dünyanın dört bir yanından binlerce okul sınıflarını açık havaya taşır ve derslerini oyun yoluyla işler.Açık havada öğrenim çocukların sağlığını iyileştirir, öğrenme ile arasındaki ilişkiyi güçlendirir ve çevreleriyle daha kuvvetli bağlar kurmalarını sağlar. Oyun oynamak yalnızca dayanıklılık, ekip çalışması ve yaratıcılık gibi kritik yaşam becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların çocukluklarından zevk almalarının merkezinde yer alır. Çünkü oyun, çocuğun en öncelikli uğraşıdır.
KAMPANYAYA 
KATILMAK İSE ÇOK
 KOLAY!
Eğer öğretmenseniz ve açık havada öğrenim konusunda yeniyseniz, denemek için Okul Dışarıda Günü’ne katılabilirsiniz. Zaten açık havada öğrenimi düzenli olarak uyguluyorsanız, yaptıklarınızı kutlamak ve dünyadaki diğer öğretmenlere ilham olmak için bu günü kullanabilirsiniz.

Eğer ebeveynseniz, çocuğunuzun okuluyla açık havada öğrenmenin ve oyun oynamanın önemi hakkında konuşabilir ve onları katılmaya teşvik edebilirsiniz. Ayrıca açık havada aile olarak daha fazla vakit geçirmenin yollarını ve diğer ailelere aynı şeyi yapmaları için nasıl ilham verebileceğinizi düşünebilirsiniz.

Eğer çocuk, doğa eğitim veya çevre konuları üzerine çalışan bir kuruluş için çalışıyorsanız, nasıl yer alabileceğiniz konusunda bizimle görüşebilirsiniz. Bu evrensel mesajı yaymamıza yardımcı olabilirsiniz.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 689 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞSAVCI ASLANCI'DAN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLAMASI
BAŞSAVCI ASLANCI'DAN KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ AÇIKLAMASI
Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Yerleştirme Sonuçları...