AKŞEHİR’DE "ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” EYLEMİ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR’DE "ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde bugün gerçekleştirdiği uygulama Kaymakam Mehmet Türk önderliğinde Akşehir’de de gerçekleştirildi. Türk, sürücülere “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganının broşürlerini sürücülere dağıtarak bilinçli olmaları noktasında uyarılarda bulundu.

07 Şubat 2019 - 01:18

Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi. Bu kapsamda 81 ilde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla eylem gerçekleştirildi ve 2019 yılı Yaya Öncelikli Trafik Yılı ilan edilişi de kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyurulmaya başlandı. 
Akşehir’de ise düzenlenen eylem İnönü Caddesi Kavşağı’nda gerçekleştirildi. Eyleme Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk’ün yanı sıra, Akşehir İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akdemir, Akşehir İlçe Jandarma Komutanı Emre Çapan, Emniyet teşkilatı, kurum ve okul müdürleri katıldı. Eylemde trafikte seyir halinde olan sürücülere Kaymakam tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganının broşürleri dağıtılarak sürücüler bilgilendirildi. Konuyla ilgili konuşma yapan Türk, “Bugün itibariyle İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun senkronize olarak 81 ilimizde aynı anda bu etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliğin amacı trafikte yayaların üstünlüğünü geçiş hakları noktasında, onların öncelikli haklara sahip olduğu noktasında bir duyarlılık oluşturmak ve bir farkındalık oluşturmaktır. Trafik istatistiklerine göre maalesef ülkemizde her yıl ortalama 7 bin civarında ölümlü kaza meydana geliyor. Bu kazalarda 300 Binin üzerinde insanımız yaralanıyor ve milyonlarca liralık da maddi hasara yol açıyor. Bu gerçekten büyük bir kayıptır. Bu gerçekten hareketle İçişleri Bakanlığımızın önderliğinde bir farkındalık oluşturmak, kazaları minimize etmek, can kaybını, mal kaybını en asgariye indirebilmek noktasında bir takım organizasyonlar tertip ediyor. Bu organizasyonun temel esprisi ise, yayalara öncelik verilmesi gerektiği özellikle trafik görevlilerin olmadığı ve trafik ışıkların olmadığı, özellikle okul önlerinde ki kavşaklarda çocukların geçiş üstünlüğünü sürücülere hatırlatmak noktasında böyle bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Ümit ediyorum ki bu etkinlikler amacına ulaşır.” açıklamasında bulundu. 
HABER/KAMİL SELVİ- 
MEHMET İNCE 

Bu haber 695 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lunaparkta bıçaklı kavga: 4 yaralı
Lunaparkta bıçaklı kavga: 4 yaralı
AKŞEHİRSPOR’UN TÜRKİYE KUPASI KARŞILAŞMASI  A SPOR’DAN CANLI YAYINLANACAK
AKŞEHİRSPOR’UN TÜRKİYE KUPASI KARŞILAŞMASI A SPOR’DAN CANLI...