AKŞEHİR’DE SERALARDA FAYDALI BÖCEK SALIMI YAPILDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR’DE SERALARDA FAYDALI BÖCEK SALIMI YAPILDI

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 2018 Erasmus+ kapsamında yürüttüğü ‘’Doğal Denge ve İnsan Sağlığı için: Biyolojik Mücadele’’ isimli projesi kapsamında Akşehir’de domates ve hıyar seralarında faydalı böcek salımı yapıldı.

27 Haziran 2019 - 00:43

Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün 2018 Erasmus+ kapsamında yürüttüğü ''Doğal Denge ve İnsan Sağlığı için: Biyolojik Mücadele'' isimli projemizde personellerimizin edindikleri mesleki kazanımlar ile hazırlanan, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından 2018 yılı Kırsal Kalkınma Yatırımları Programları kapsamında desteklenen projemiz kapsamında Akşehir ve Beyşehir ilçelerinde toplam 25 serada çiftçi şartlarında ilimizde ilk defa '' Biyolojik Mücadele'' yapılıyor.

İl Müdürü Seyfettin BAYDAR, İl Müdür 
Yarımcımız Fevzi TOSUN, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Planlama ve Proje Geliştirme Koordinatörü Ümit Yorgancılar, Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Bahri KARAMAN, İl, İlçe Müdürlükleri, Kop İdaresi ve Biobest firmasının teknik personelleri ve çiftçilerin katılımıyla Akşehir'de domates ve hıyar seralarında faydalı böcek salımı  yapıldı.

Akşehir'de teknik heyet tarafından proje seralarımıza; domateste son yıllarda büyük zarar veren domates güvesi Tuta absoluta'ya karşı avcı faydalı böcek Nesidiocoris tenuis salımı, Hıyar seralarına ise; hıyar yetiştiriciliğinde büyük zararlar veren trips ve beyazsineğe karşı faydalı avcı akar Amblyseius swirskii salımı yapıldı.

İl Müdürümüz Seyfettin BAYDAR, ''Projede Biyolojik Mücadelemiz Kültürel, Mekanik ve Biyoteknik Mücadele yöntemleri ile desteklenerek Seralarda Entegre Mücadele Yönteminin bütün esasları uygulanmaktadır. Proje amacımız; seralarda domates ve hıyar üretiminde Biyolojik Mücadeleyi esas alarak ve Entegre Mücadele Yöntemini kullanarak, güvenli ve doğal dengeyi bozmadan, en az ekonomik zararla, gereksiz kimyasal ilaç uygulamaları yapmadan, insan sağlığı açısından ilaç kalıntısı olmadan, sağlıklı, sürdürülebilir tarımsal üretim gerçekleştirmek ve ülkemizdeki sebze üreticilerine örnek ve model olabilecek bir uygulamayı göstermektir'' şeklinde konuştu.

Proje kapsamında seralarda;

Biyolojik Mücadeleye uygun hale getirilecek gerekli tadilatlar yapıldı.

Zararlı girişini kontrol edebilmek için 2.kapı girişleri yapıldı.
Yan havalandırmalara 40 mesh, tepe havalandırmalara 25 mesh insecnet tülleri takıldı.

Biyolojik mücadeleye uygun fide siparişleri verildi.

Dezenfeksiyon sağlamak için gerekli malzemeler temin edildi.

Biyolojik mücadeleye destek amaçlı bio insektisitler temin edildi.

Domates seralarında doğal polinasyon amaçlı Bombus arısı kolonisi bırakıldı.
Biyoteknik mücadele için yapışkan ve feromon tuzaklar kullanıldı.
Biyolojik mücadele amaçlı faydalı böcek salımlarına başlandı.
Haftalık kontroller yapılmakta, faydalı böcek salımları devam etmekte ve gerektiğinde müdaheleler yapılmakta olup üretim sezonu boyunca kontroller devam edecektir.
HABER / EBUBEKİR ARSLAN 

Bu haber 536 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FECİ KAZA! ÇİFT ÖLDÜ 2 ÇOCUKLARI YARALANDI
FECİ KAZA! ÇİFT ÖLDÜ 2 ÇOCUKLARI YARALANDI
HAYVAN OTLATMA KAVGASINDA HAYATLARINI KAYBETTİLER
HAYVAN OTLATMA KAVGASINDA HAYATLARINI KAYBETTİLER