AKŞEHİR’DE TARİHE YOLCULUK EDİN
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR'DE TARİHE YOLCULUK EDİN

Akşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İller Bankası ve Konya Valiliği (YİKOB) işbirliği ile başlattığı sokak sağlıklaştırma projesi kapsamında restore edilen evlerle tarihe yolculuk edebilirsiniz.

29 Kasım 2022 - 11:02

Akşehir’e gelen ziyaretçilerin  büyük ilgi gösterdiği tarihsel dokunun bozulmadığı eski cumbalı Akşehir Evlerin bulunduğu sokaklar, ziyaret edenlere tarihte yolculuğa çıkıldığı hissini veriyor.
Ziyaret edenlerin ve fotoğraf sanatçılarının bol bol fotoğraf çektiği evler, özellikle son zamanlarda turizm seyahat acentelerinin ve turizm firmalarının da dikkatini çekiyor.

Akşehir’in büyük bir turizm potansiyeli olduğuna ve bu potansiyeli ön plana çıkarmak için devamlı çalışma yaptıklarının altını çizen Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Akşehir’imizde bozulmamış, el değmemiş, o eski tarihi yapısı bozulmamış bir çok tarihi eser ve yapı var. Akşehir’de Cumhuriyet tarihi dönemi öncesinin mimari doku örneklerini taşıyan binlerce evimiz var. Bu evlerimizde başlattığımız restorasyon çalışmalarını tüm hızımızla sürdürerek bu güzel tarihi dokuyu turizme kazandırmayı sürdürüyoruz. Yaptığımız bu çalışmalar ve projeler bir çok kez Tarihi Kentler Birliği’nden de ödüle layık görüldü. Son zamanlarda Akşehir’imize gelen yerli ve yabancı turist sayısında da artış olmuştu, ancak pandemi nedeniyle bu ziyaretlerde aksamalarda oldu. Akşehir Belediyesi olarak bu projelerimizle hem o tarihi mimarimizi ayakta tutup, turizm potansiyelini artırmak için çabalıyoruz, hem de bu tarihi evlerde oturan dar gelirli hemşehrilerimizin daha sağlıklı evlerde oturmalarına imkân sağlamış oluyoruz” dedi.
Akşehir’in tarihi ve kültürel anlamda bir çok değere ve güzelliğe sahip olduğunu söyleyen Başkan Akkaya “Şehrimizdeki bu güzelliklerin ve tarihsel dokunun gezilip görülmesi gereken yerlerin başında olduğunu düşünüyorum. Akşehir’i ziyaret eden misafirlerimiz adeta tarihe yolculuk ederek geçmişin izlerinin gelecekle nasıl buluştuğuna tanık olacaklar. Pandemi ortamının kısa sürede atlatılmasından sonra Akşehir’imizin yerli ve yabancı turizmciler tarafından gereken değeri bulacağını umarak, bu güzellikleri görmek isteyen herkesi şehrimizi ziyaret etmeye bekliyoruz” diye konuştu.HABER MERKEZİ 

Bu haber 498 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KEMAL KILIÇDAROĞLU : AKŞEHİR'İ İL YAPACAĞIZ
KEMAL KILIÇDAROĞLU : AKŞEHİR'İ İL YAPACAĞIZ
AKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN KANDİL SİMİDİ İKRAMI
AKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN KANDİL SİMİDİ İKRAMI