AKŞEHİR’DEKİ TARİHİ MAÇ İSTANBUL’DA KONUŞULDU
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR’DEKİ TARİHİ MAÇ İSTANBUL’DA KONUŞULDU

Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Spor Tarihi Araştırmaları Derneği tarafından ortaklaşa organize edilen bir programla Milli mücadelenin yüzüncü yılı etkinlikleri kapsamında, "Yüzyılın Maçından Yüzyılın Zaferine Milli Mücadele ve Futbol' konulu panel düzenlendi.

29 Temmuz 2022 - 23:02

28 Temmuz Perşembe günü Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panele Akşehir Belediyesi adına Belediye Başkan Yardımcısı Yahya Yıldız ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel’de katıldı.
Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın, Büyük Taarruz'un harekat planını ordunun komuta kademesine aktarmak için organize ettiği toplantıyı, düşman istihbarat teşkilatından gizleme amacıyla Batı Cephesi Karargahı olan Akşehir’de düzenlediği futbol maçının 100. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen panele; Marmara Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Vahdettin Engin, Prof. Dr. Okan Yeşilot, Doç. Dr. Akif Pamuk, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arif Kolay, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Alihan Limoncuoğlu, Dr. İbrahim Kaçmaz, tarihçi yazar Emel Engin, Spor Tarihi Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Barış Kenaroğlu, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Can Gebetaş ve Karşıyaka Spor Kulübü Tarih ve Müze Kurulu Üyesi yazar Bedri Cumhur Doğu, konuşmacı olarak katıldı.Panelde bir konuşma yapan Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel, Milli Mücadele döneminde ülkenin dört bir yanında gerçekleşen kahramanlıkların göğsümüzü kabarttığını, Büyük Taarruzun planlarının Akşehir’de yapılarak bu tarihi maçında Akşehir’de oynanmasının tüm Akşehirliler için ayrı bir iftihar kaynağı olduğunu belirtti.  
Öncel; Akşehir Belediyesi olarak 24 Ağustos Onur Günü’nde her yıl bu tarihi maçı canlandırdıklarını dile getirerek “Bu yıl bu tarihi maçın 100. Yılı olması münasebetiyle Fenerbahçe Spor Kulübümüzden Akşehir’de bir maç talebimiz oldu. Ancak Avrupa maçları ve lig fikstürü göz önüne alınarak katılım olamadı. Biz önümüzdeki yıllarda Fenerbahçe’yi Akşehir’imizde görmek istediğimizi belirtiyoruz.  Bu yıl yine şöhretler karması ile bu tarihi maçı Akşehir’imizde canlandıracağız. Buradaki değerli hazirunu ve katılmak isteyen herkesi Akşehir’imize, Milli Mücadelemizin Batı Cephesi Karargahı olan şehrimize davet ediyoruz” diye konuştu.Türk tarihi için büyük önemi bulunan futbol maçının detayları, panele katılan konuşmacılar tarafından anlatılırken, futbolun sadece bir oyun olmadığı tezi üzerinde duruldu.Konuşmaların ardından konuşmacılara, katılım belgeleri verildi. 
HABER MERKEZİ 

Bu haber 754 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ZEHİR TACİRLERİNE GEÇİT YOK
ZEHİR TACİRLERİNE GEÇİT YOK
GÜVENLİ OKUL GÜVENLİ EĞİTİM...
GÜVENLİ OKUL GÜVENLİ EĞİTİM...