AKŞEHİR FUTBOLCU VE YETENEK YUVASI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR FUTBOLCU VE YETENEK YUVASI

Antrenör Samet Ayvaz Gazetemize yaptığı açıklamada şunları belirtti.

26 Haziran 2022 - 23:30

   Ülkemizde altyapı sorunu olduğu artık herkesin kabulü. Fakat ortaya ne fikir sunan var ne de bu sorunu çözmek için uğraş veren. Gün geçtikçe gerileyen futbolumuzu artık ileriye taşımalıyız. Bu konudaki fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Oyuncunun alt yapıda alması gereken 4 temel eğitimi maddeler halinde inceleyelim.

       Altyapı = Fair Play + Devamlılık + Bir Arada Oynama + Oyun Hakimiyeti

       Fair Play: Sporculara öğreteceğimiz ilk ders ahlak olmalı. Ahlak sanılandan çok daha önemli. Hakemi aldatmamak, kendi taraftarlarını kandırmamak, rakip taraftarları tahrik etmemek, bilerek isteyerek rakibi sakatlayacak kasti faul yapmamak, istemeden yaptığı faulden sonra rakibinden özür dilemek. Bunlara uyduğunda küçülmeyeceğini aksine daha büyüyeceğini ve takdir edileceğini sporculara öğretmeliyiz.

       Devamlılık: Antreman kaçırarak, öğün atlayarak, düzenli uyumayarak, sadece yetenekle başarılı olamayacaklarını anlatmalıyız. İnatçı, hırslı, pes etmeyen sporcular olmayı öğretmeliyiz. Kendilerine inandırmalıyız. Kendilerine inanacaklar! Amatör ruhlarını hiçbir aşamada kaybetmeyecekler.

       Bir Arada Oynama: Bireysel performansla başarının gelmeyeceğini, takım olmayı, paylaşmayı, takım oldukça, paylaştıkça takımın başarılı olacağını, takımın başarısının onların başarısı olduğunu anlatmalıyız. ''Önce takım sonra yine takım'' düşüncesini benimsetmeliyiz.

       Oyun Hakimiyeti: Futbolu bilerek oynamalılar. Ne yaptıklarını, niçin yaptıklarını sorgulatmalı ve öğretmeliyiz. Oyun içinde ne kadar aktif ve hızlıysalar rakibi aynı oranda zorlayacaklarını, rakibi ne kadar zorlarlarsa maçı kazanmaya o kadar yakın olduklarını anlatmalıyız.

       Alt yapı eğitimi sadece bunlarla sınırlı değil elbette, bu düşünceler üzerinde çalışarak geliştirilebilir. Her türlü fikir alışverişine açığım. Umarım en kısa zamanda düzgün bir alt yapı sistemi oluşturur ve günlük değil kalıcı başarılar hedefleyen, ülke olarak ve şehir olarak her turnuvaya katılan bir ekol olabiliriz dedi, Ayvaz sözlerine şöyle devam etti oyuncu gruplarını saha içi ve saha dışında'da mental ve psikolojik olarak da takip ettiklerini belirtti, uzun yıllar çalışma gruplarında bulunan oyuncuları birer birer amaçlarına kavuşturmanın sevin içindeyiz dedi
Arda Dipi, Ankaragücü'ne
Hayrullah emir Dikmen, Kerem Çalık, Afjet Afyon spor'a
Ali kırs, Şehrimizin Takımı Akşehir spor'a
Burhan Çoban, Kumluca spor'a
Emirhan Şahin, Tefenni Belediye spor'a
Hüseyin Çelek ve Ali Erdem, Fethiye Gençler Birliğin, gittiler oyuncularımızı gittikleri takımlardaki hocaları ile diyolog kurup gelişmelerini takip ediyorum dedi 
Akşehir'de önü çok açık oyuncu grubunu olduğu belirten Ayvaz bu oyuncularında en kısa zamanda futbol piyasasına kazandıracağını belirtti.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 528 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR BELEDİYESİ 'TEMİZ  AKŞEHİR' İÇİN ÇALIŞIYOR
AKŞEHİR BELEDİYESİ 'TEMİZ AKŞEHİR' İÇİN ÇALIŞIYOR
"3600 EK GÖSTERGEDEN TÜM DİYANET ÇALIŞANLARI YARARLANMALIDIR."