AKŞEHİR İHH SURİYELİ KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN BİR ARAYA...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR İHH SURİYELİ KADIN VE ÇOCUKLAR İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Vicdan Hareketi kapsamında Akşehir Nasreddin Hoca Meydanında cuma namazı sonrasında basın açıklaması yapıldı.

09 Mart 2019 - 08:27

Suriye'de yaşanan insanlık zulmüne dur demek için cuma namazı sonrasında Akşehir Nasreddin Hoca Meydanında  basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını yapan Akşehir  İHH Başkanı Ahmet İbişdayı; Kadınlara ve çocuklara dokunmayın 
Bugün 8 Mart 2019. Dünya kadınlar Gününde  bombaların altındaki Suriye dahil dünyanın dört bir yanında 110 ülkede Suriyeli mahpus kadınlar için meydanlardayız .Buradan Suriye hapishanelerinde acı içinde özgürlük bekleyenleri  ve meydanları doldurarak  onlar  için vicdanları ayağa kaldıranları selamlıyoruz .Biliyoruz ki;mazlumlar ve ezilenler için, vicdanın haykırışından daha güçlü bir imkan yok.
Vicdan hareketi, tüm çocuklar yaşasın diye ;dili inancı, ırkı fark etmeksizin tüm kadınlar korunsun diye oluşmuş uluslararası bir inisiyatiftir. Vicdan hareketi insan hayatını korumayı hedefleyen ve herkes için onurlu bir yaşam isteyen bir merhamet hareketidir.
Geçtiğimiz yıl bugün, dünyanın dört bir yanından kadınların bir araya geldiği Vicdan konvoyu ile 10 binin üzerinde  kadın, Suriye sınırında  buluşmuştu .Bu yıl ise dünyanın tüm meydanlarında, kadın erkek bir aradayız . Bizler hukuksuzca  tutulan cinsel saldırıya ve işkenceye maruz kalan Suriyeli kadınların özgürlüğü için sesimizi yükseltiyoruz . Kadınlar olarak isyan ediyoruz .Tecavüzün savaşlarda kadınlara yönelik işkencenin ve her türlü zulmün silah olarak kullanılmasına isyan ediyoruz. Bu kirli savaşlara  isyan ediyoruz.  Çocukların çırpınarak ölmesine isyan ediyoruz. 
Hapislerde tutulan mazlum her kadın, insanlığın geleceğine dair umudumuzu biraz daha kaybettiriyor.
İnsanlığımızdan utanıyoruz… 
Suriye savaşı sırasında sayısız savaş sucu işlendi. Uluslararası sözleşmeleri etkili olarak uygulaması gereken devletler,uluslararası yargı  mekanizmaları  ve uluslararası toplumun bütün bileşenleri  sivil insanların, kadın ve çocukların korunmasından sorumludur . Kadınlar ve çocuklar korunmalı,hiçbir şekilde esir tutulmamalı taraflarca  herhangi bir şekilde  pazarlık konusu yapılmamalıdır.  İnsan hayatın ve onurunun korunması temel prensiptir. Bu prensibin ve sorumlulukların yerine getirilmesi, ancak   İNSANLIK VİCDANININ  harekete geçmesiyle mümkün olabilecektir. 
Bu nedenle bunca acıya bu kadar ölüm ve zulme  AETIK YETER  diyoruz. Dünyanın her  yerinden vicdanların sesi olarak şehirlerin meydanlarından Suriye ye sesleniyoruz. Suriye rejimine ve ortaklarına sesleniyoruz ;
Hemen, şimdi  tecavüzü savaş silahı olarak kullanmayı bırakın .
Hemen şimdi kadınlara acımasızca yapılan işkenceyi durdurun.
Hemen şimdi tüm Suriyeli kız kardeşlerimizi serbest bırakın evlerine dönsünler,  bırakın ailelerine kavuşsunlar.
Yeryüzünün dört bir yanındaki insanlık ailesinin her bir ferdini merhamete çağırıyoruz.
Suriye rejiminin hapishanelerindeki cesur ve onurlu kadınlara sesleniyoruz .   Yeryüzünde   vicdanlı bir insan kalmadı mı bize yardım  edecek ?  diyen kadınlara sesleniyoruz . Sesimizin  size ulaştığını biliyoruz. Buradayız ve özgürlüğünüz için bütün gücümüzle kadın – erkek  hep beraber çalışıyoruz.
Pes  etmeyeceğiz . sizden asla vazgeçmeyeceğiz.  Biz şahitleriz ve şahitlik ediyoruz . mazlumun mazlumiyetine,  zalimin zulmüne ve sessiz seyredenlerin mesuliyetine şahitlik ediyoruz. Sadece ve sadece adaletten yana mazlumdan yana tavır alıyoruz.                             
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 991 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ORTAKÖYSPOR GALİP
ORTAKÖYSPOR GALİP
PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ AKŞEHİRLİ GENÇLERLE BULUŞTU
PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ AKŞEHİRLİ GENÇLERLE BULUŞTU