AKŞEHİR’E İL OLMA FIRSATI…
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİR'E İL OLMA FIRSATI…

Gazeteci Yazar İdris Doğan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hazırlıklarına başlanan yeni düzenleme ile ilgili, “Akşehir’in il olması tarihi bir zarurettir” diyerek, şehrimizde yaşayan herkesin bu konuda elini taşın altına koymasını istedi.

17 Ocak 2018 - 00:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir süre önce il belediyeleri ile ilçe belediyelerinin verdiği hizmetlerde yaşanan yetki karmaşası nedeniyle, nüfus sınırı şartı olmadan 30 büyükşehrin dışında kalan 51 ilin ‘bütünşehir’ sayılmasına yönelik çalışma yapılması talimatı verdi. Bu kapsamda bazı ilçelerin il, bazı illerin ise ilçe olması gündemde. Türkiye'de bulunan bazı ilçeler içinde Akşehir'e de il olma fırsatı doğdu.
 
 
51 il bütünşehir kapsamına alınacak ve mülki sınırlarına geçecek. O ilin belediye başkanı ilin mülki sınırlarının tamamından sorumlu olacak. Sınırlardakiler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri en yakın ilçe ile birleşecek ya da kapanacak. Köylerdeki yapıların iskân problemi çözülecek. Hazırlanan taslakta, yerel yönetimlerin ‘Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne uyumunu’ içerecek bazı yeni adımlar da atılacak. Yeni düzenleme ile sınırlardaki stratejik olan beldeler hariç, 51 ildeki tüm belde belediyeleri ya en yakın ilçe ile birleşecek, ya da kapatılacak. AK Parti kurmayları, daha önce de yüzde 90’ı belde belediyesi olmak üzere bin 800 civarında belediyenin kapatıldığını hatırlatarak “Bir belde belediyesinde en az 9 personel var. Başkan ve şoförü ile birlikte 11 oluyor; yıllık gideri de bir buçuk milyon lirayı buluyor. Bu parayı oraya hizmet için götürmek daha doğru olur” değerlendirmesini yaptı. Bütünşehir uygulamasına geçildikten sonra 51 ildeki binlerce köydeki yapılarda yaşanan ruhsat ve iskân problemi de çözülmüş olacak. 
 
Konuyla ilgili Akşehir'in neden il olması gerektiğine yeni bir bakış açısı getiren Akşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Gazeteci Yazar İdris Doğan, Akşehir'in tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra eğitim seviyesi ve jeostratejik konumu nedeniyle il olmayı hak ettiğini söyledi.
 
Akşehir Postası’nın sorularını yanıtlayan Doğan Akşehir’in neden il olması gerektiğini şöyle açıkladı: "Meclisin gündeminde 2004'te hazırlanan ama Dönemin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından veto edilen yasanın tekrar düzenlenmesiyle alakalı çalışmalar var. Bu çalışmaları basın aracılığıyla öğrenince biraz heyecanlandım. Yerel Yönetimler ve Şehir yasasıyla ilgili çıkacak olan yasa elbette Akşehir’in önünü açmakta. 30 büyükşehre, 51 bütünşehir ifadesiyle yeni terimler gelecek. Bütünşehrin tanımını basından öğrendiğim kadarıyla şöyle söyleyebilirim: Örnek olarak bugün büyükşehir olmayan bir ilde, bu yasadan sonra belediye başkanı bütün ilçelerin, beldelerin ve köylerin belediye başkanı sıfatıyla; bütünşehirin bugünkü mülki sınırlarından sorumlu olacak. Belediye başkanı, belediye meclisinin başkanı olmayacak. Bildiğimiz kadarıyla bu ve buna benzer hazırlıklar söz konusu yasada. Bu çerçevede, bizim aklımıza gelen şey Akşehir'imizin il olması yani bütünşehir kapsamına dahil edilmesidir. Akşehirliler bu güne kadar, benim çocukluğumdan beri kendi kendine gelin güvey olmamıştır. Akşehir hem coğrafi, hem tarihi hem de kültürel yapısı bakımından, Türkiye'nin mevcut ilçeleri arasında çok önemli bir yer almaktadır." 
"AKŞEHİR'İN İL OLMASI TARİHİ 
ZORUNLULUKTUR"
Akşehir'in tarihi değerlerine değinen İdris Doğan,  Türk kültür ve medeniyetinin inşasında eşsiz değeri ve önemi olan Nasreddin Hoca ve Seyit Mahmut Hayrani’nin memleketi Akşehir'in Anadolu'nun İslamlaşmasında, Türkleşmesinde önemli görevler ifa ettiğini belirtti. Başkan Doğan,"Talas Savaşı'ndan sonra Türkler başka milletleri anlamaya ve başka coğrafyaları tanımaya çalıştılar. 11 yy.'dan sonra ise Türkler’in kendini anlatma devri başlar. Gerek kendini anlama döneminde, gerekse kendilerini anlatma döneminde Akşehir Türkiye'de büyük ve önemli görevler üstlenmiştir. İsmen başlamak gerekirse, Akşehir tesadüfen Akşehir değildir. Hoca Ahmet Yesevi'nin doğduğu yerin adı Akşehir'dir. Batı Türk İslam da ki Akşehir ile Anadolu'nun batısında ki Akşehir'in ne ilgisi var diyebilirsiniz ama coğrafi olarak bu Akşehir, Batı Türk İslam da ki Akşehir ile benzemektedir. Akşehir ismini Hoca Ahmet Yesevi'nin kurduğu tekkeler ve medreseler yoluyla Akşehir'e taşınır. Ve Alperenler Akşehir'de kendini göstermeye başlarlar. Akşehir'i imar ederler ve Akşehir insanının gönlünü kazanırlar. Buraya çok önemli Alperenler gelmiştir. Hacı İbrahim Sultan Veli'nin dedesi İbrahim, babası Hasan. Yani Hanifi - Maturidi itikadının Türk Dünyası’nda hayat bulmasında Akşehir çok önemli bir merkezdir. 
Sonrasında, uzun yıllar Selçuklu İmparatorluğu’nun hakimiyeti ve dağılma sürecinde Anadolu'da kıtaller ve kıtlıklar yaşanmıştır. Bu sıkıntılar çekilirken Timur Anadolu'da büyük bir yağma hareketine girişti. Şunu söylemek lazım ki, Timur Akşehir ve çevresine zarar vermeden çekilmiştir. Timur'un bu bölgeye zarar vermeden geri dönmesi, Akşehir'de yaşayan çağın aklı başında eşrafın Timur'u ikna etmesiyle gerçekleşmiştir. Yüzyıllar sonra Müslüman Türk milletinin varlık ve beka davası olan İstiklal harbinin kazanılmasında Akşehir yine etkin bir rol oynamıştır. Kuvay-ı Milliye heyecanı Akşehir'den destek bularak büyümüş gelişmiştir. Batı Cephesi Karargâhı Akşehir'e taşındı ve Türk İstiklal Savaşının merkezi Akşehir oldu. Akşehir coğrafi bakımından da il olmaya en uygun yerlerden bir tanesi. Yerel Yönetimler Yasanın yeniden düzenlenmesiyle bütünşehir olması gereken yerlerden biri de Akşehir olmalıdır. Bu Akşehir'in hem tarihi, hem kültürel hem de coğrafi bakımından hakkıdır. Eğitim bakımından da çok önemli illere fark attığı görülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ekibi inşallah bu hakkı Akşehir'e teslim edecektir; bunu istiyor ve bekliyoruz. İster Torba Yasa ile isterse Kanun Hükmünde Kararname ile çıksın bu düzenleme çok zor olamayacaktır. Dediğimiz gibi Akşehir'in il olması yani bütünşehir sayılması tarihi bir mecburiyet ve zarurettir." şeklinde konuştu.
HABER  / KAMİL SELVİ 

Bu haber 9035 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YAZ KURSLARI SONA ERDİ
YAZ KURSLARI SONA ERDİ
YUNAK KAYMAKAMI HALKLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR
YUNAK KAYMAKAMI HALKLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR