AKŞEHİRİN BİLİM VE SANATTA DÜNYAYA AÇILAN YÜZÜ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AKŞEHİRİN BİLİM VE SANATTA DÜNYAYA AÇILAN YÜZÜ

Akşehir Bilim ve Sanat Merkezi(BİLSEM) 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılında da Akşehir ve çevresinde tek olma özelliğiyle özel ve üstün zekalı öğrencilere verdikleri bilim ve sanat eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor.

05 Eylül 2019 - 08:44

Akşehir ve çevresinde ilk tek olma özelliği taşıyan özel ve üstün zekalı öğrencilerle Bilim ve Sanat alanında yaptıkları projelerle Akşehir’i Dünyaya duyuran BİLSEM 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılında da güçlü öğretmen kadrosuyla ve yeni açılacak olan Fizik ve Kimya laboratuar sınıflarıyla daha da büyüyerek eğitimlerine devam edecek. 
ÖZEL YETENEKLİ BİREY KİMLERE DENİR?
Yaşıtlarına göre daha hızlı öğrenen; yaratıcılık, sanat, liderliğe ilişkin kapasitede önde olan, özel akademik yeteneğe sahip, soyut fikirleri anlayabilen, ilgi alanlarında bağımsız hareket etmeyi seven ve yüksek düzeyde performans gösteren birey, özel yetenekli olarak tanımlanır. Doğuştan getirilen farklı yetenekler ve öğrenme kapasitelerinin mümkün olan en küçük yaşta farkedilmesi, sahip olunan yetenek ve genel zihinsel öğrenme kapasitesine uygun eğitim imkanlarının sunulması toplumlar için büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde Genel Zihinsel, Görsel Sanatlar ve Müzik alanlarında ‘Özel Yetenekli’ olarak belirlenen ve yetenek alanlarında Özel Eğitime İhtiyaç duyan çocuklarımıza yönelik eğitim hizmeti Bilim ve Sanat Merkezleri ile sunulmaktadır.
BİLSEM NEDİR?
BİLSEM, örgün eğitim kurumlarına devam eden; Genel Zihinsel, Görsel Sanatlar veya Müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim hizmeti vermek üzere açılan, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Eğitim Kurumlarıdır. Bu bağlamda Akşehir Bilim ve Sanat Merkezi Okul Müdürü Fatih Ataç verdiği röportajda; İlk olarak Akşehir’de 2018 yılında özel ve üstün zekalı öğrencilere eğitim vermeye başladık. ilkokul 1,2 ve 3. Sınıf öğrencilerini öncelikle tablet uygulama sınavına alıyoruz. Tablet uygulama sınavından sonra öğrencilerimizi Genel Yetenek alanlarında özel yeteneklerine göre üç alanda değerlendirmeye alıyoruz. Genel yetenek alanında, Müzik ve Resim alanında değerlendirmeye aldıktan sonra bu aşamaları başarıyla geçen öğrenciler eğitim almaya hak kazanıyorlar. Öncelikle genel yetenek alanında uyum ve destek eğitimleri, özel yetenekler ve proje alanlarında lise son sınıfa kadar bu öğrencilerimiz eğitimlerini görüyorlar. Müzik ve resim alanında da aynı özel yeteneklerine göre eğitimlerini lise son sınıfa kadar görüyorlar. İlk yılımızda 5 öğrenciyle başladık. Sonradan çevre ilçelerden de nakille gelen öğrencilerle 12 öğrenci olduk. 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında tablet değerlendirme sınavını geçip gelen 36 öğrenciyle beraber 48 öğrenci olduk. Bu yıl çevre ilçelerden gelecek 2 öğrenciyle beraber toplam 50 özel ve üstün zekalı öğrencimize eğitim vereceğiz. Proje aşamaları, atölye çalışmaları, robot çalışmalar, robotik kodlamalar, arduino eğitim çalışmaları, yazılım dersleri, bilgisayar dersi, yabancı dil İngilizce dersi ve genel eğitim dersleri üzerinde eğitim alacaklar. Ayrıca merkezimizde toplantı salonumuz, çeşitli alanlarda Fizik, Kimya, Biyoloji laboratuarlarımız, müzik sınıflarımız, resim atölyelerimiz, öğrencilerimizin genel yeteneklerine göre yabancı dil sınıfları, akıl zeka oyunlarını oynadıkları sınıflar ve veli bekleme salonlarımız mevcuttur. Asıl hedefimiz Akşehir’i öğrencilerimizle birlikte Türkiye’de değil Dünya’da duyurmak. Dünya’da Akşehir’imizin adını Nasreddin Hocamızı ve Akşehir’in kültürünü öğrencilerimizle birlikte duyurmak en büyük hedefimiz. Akşehir Bilim ve Sanat Merkezi çevre ilçeler dâhil bütün bölgeye hitap ediyor. İlkokulda sınavı kazanıp gelen öğrencilerimiz eğitimlerini lise son sınıfa kadar alıyorlar. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra üniversitede dâhil Milli Eğitim Bakanlığı tarafından takip ediliyor. Çünkü bu öğrencilerimiz özel ve üstün yetenekli öğrenciler. Geleceğin bilim adamları, astronotları, mühendisleri bu öğrenciler olacak. Kurumumuzun açılmasında çok büyük emekleri olan Sayın Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’ya, değerli Konya Milletvekili Orhan Erdem’e ve diğer bütün yardımsever vatandaşlarımıza Akşehir Bilim ve Sanat Merkezi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kimsenin emekleri boşa gitmeyecek. Kazanan Akşehir olacak.

HABER   / MEHMET INCE 

Bu haber 1541 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇARPTIĞI MOTOSİKLETTEKİ 2 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE YOL AÇAN SÜRÜCÜ AKŞEHİR'DE YAKALANDI
ÇARPTIĞI MOTOSİKLETTEKİ 2 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE YOL AÇAN...
ANTALYA'DAN UYUŞTURUCU GETİRİRKEN YAKALANDILAR
ANTALYA'DAN UYUŞTURUCU GETİRİRKEN YAKALANDILAR