BAKAN KURUM AKŞEHİR’DE BAYRAM PROGRAMINA KATILDI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BAKAN KURUM AKŞEHİR'DE BAYRAM PROGRAMINA KATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bayram münasebetiyle yaptığı ilçe ziyaretleri kapsamında Akşehir’e gelerek çeşitli incelemelerde bulundu.

01 Ağustos 2020 - 15:20 - Güncelleme: 01 Ağustos 2020 - 15:44

Bakan Kurum ilk olarak Akşehir Belediyesi hizmet binasına geldi. Belediye binası önünde

Akşehir Kaymakamı Vekili ve Doğanhisar Kaymakamı Anıl Adıgüzel, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, AK Parti  Akşehir İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, İlçe Protokolü, Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye Birim Müdürleri tarafından karşılanan Bakan Kurum, Belediye hizmet binasına çıkmadan önce belediye binası karşısındaki parkta oturan vatandaşların yanına giderek onların bayramını kutladı. Daha sonra Belediye hizmet binasına geçen Bakan Kurum ve beraberindekiler, Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya’dan yapılan projeler ve çalışmalar  hakkında bilgiler aldı. Başkan Akkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a İpek Halı hediye etti.

Belediyedeki temasların ardından Cumhuriyet Meydanına geçen Bakan Kurum ve beraberindekiler yeni yapılan meydan çalışmasını inceleyerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı katkılarıyla Akşehir Belediyesi tarafında restorasyonu yapılan Rüştü Bey İşhanı’nda incelemelerde bulundular. Tarihi Arasta Çarşısı ve restorasyonu devam eden Tabak Hamam sokakta incelemelerde bulunan Bakan Kurum daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bayram namazının ardından Konya'da ziyaretlerde bulunduğunu dile getiren Kurum, "Tüm milletimizin, vatandaşlarımızın, hemşehrilerimizin Kurban Bayramı'nı tekrar tebrik ediyorum." dedi.

Kurum, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unun engelli olduğunu hatırlatarak, "Şehirlerimizi engelsiz hale getirmek için çalışmalarımızı belediyelerimizle yürütüyoruz. 10 milyon engelli vatandaşımıza daha iyi şartlar sunmak adına şehirlerimizi engelsiz hale getiriyoruz." diye konuştu.İlçelerde de kentsel dönüşüm projeleri yürüttüklerini anlatan Kurum, Kadınhanı'nda da hayvan satış yeri, millet bahçesi, kilit taş üretim tesisi çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada “İlçelerimizde yaptığımız projeleri incelemek, hem de yerinde yapılanları görmek üzere ziyaretlerde bulunuyoruz. Önce Kadınhanı ilçemize gittik, Kadınhanı da yapılan projelerimizi yerinde gördük. Şimdide, Selçuklunun Osmanlı’nın şehri Nasreddin Hocamızın beldesi Akşehir’imizdeyiz. Akşehir’imizde yaklaşık 2 bin tane tescilli eserimiz mevcuttur. Şu anda girdiğimiz sokakta tescilli eserlerimizin bulunduğu sokaklardan bir tanesidir. Tabi biz Nasreddin Hoca’ya yakışır ve bizim ecdadımızın, atalarımızın bize bıraktığı emanetlere sahip çıkacak anlayışla bir proje yürütüyoruz. Bu proje çerçevesinde, şehirde bir meydan projesi oluşturdu başkanımız. Bunu bitirdiler, altında otopark ve üstünde şehir meydanı oluşacak şekliyle bu meydanda yine ecdadın tarif ettiği şehircilik anlayışıyla, işte Ayasofya Caminin Fethi sürecinde, Fatih Sultan Mehmet Han talimat veriyor ve hemen Ayasofya Camii etrafındaki bu metruk yapıların kaldırılması talimatıyla camimiz, o tarihi eserimiz, Ayasofya Camimiz meydanla bütünleşecek bir anlayışla yeniden projelendiriliyor, güçlendiriliyor. Burada da, ecdadın bize tarif ettiği şekilde bir şehir meydanından, arastalara, hanlara, hamamlara çıkan sokaklarımızı bu tarihi yapıların restorasyonunu tadilatlarını yapmak ve aslına döndürecek şekilde çalışmalarımızı Akşehir Belediyemiz, Konya Büyükşehir Belediyemiz, Valiliğimiz ve Bakanlığımızın destekleriyle yapmaya gayret gösteriyoruz. İnşallah 2023 yılına girdiğimizde, burada Nasreddin Hocamızın evi, işte Ayasofya Mescidimiz, buradaki tarihi yapılarımız tamamen restore edilmiş bu sokaklar, ihya edilmiş, inşa edilmiş olacaktır. Buraya geldiğimizde inşallah Nasreddin Hocamızı andığımızda, bu sokaklarda gezdiğimizde, nefes aldığımızda, o tarihin derinliklerine ulaşacağız ve çocuklarımız gelecek nesillerimizle, atalarımızın bıraktığı bu emanetlere sahip çıkacaklardır. Biz onlara projelerimizi en güzel şekilde yapıp, inşallah teslim ediyor olacağız. Yine bunun dışında Akşehir’imize ilişkin hem içme suyuyla alakalı, hem arıtma tesisiyle alakalı hibe kapsamında projelerimizi başlattık. Yatırımlarımız devam ediyor. Yine araç gereç noktasında  belediyemizin ne kadar ihtiyacı varsa bu araç gereçlerin ihtiyaçlarına bakanlığımızca destek olmaya gayret gösteriyoruz. Amacımız, hedefimiz, şehirlerimizi güçlü kılmaktır. Güçlü Akşehir, Güçlü Konya, Güçlü Türkiye demektir. Bu anlayışla Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde şehirlerimizi güçlü hale getirerek, vatandaşlarımıza hizmet ederek çalışmalarımızı hep birlikte yapmaya gayret gösteriyoruz “ dedi.

Bakan Kurum daha sonra restorasyonu devam eden Gavur Hamamı’ndaki incelemelerin ardından Akşehir’den ayrıldı.

Bakan Kurumun Akşehir’deki temaslarına Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ve bazı partililer de eşlik etti.

 

Bu haber 1439 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ARKADAŞINI KUYUYA İTİP AV TÜFEĞİYLE VURARAK ÖLDÜRDÜ
ARKADAŞINI KUYUYA İTİP AV TÜFEĞİYLE VURARAK ÖLDÜRDÜ
AKŞEHİR EMNİYETİNDEN TAM KAPANMA DENETİMİ
AKŞEHİR EMNİYETİNDEN TAM KAPANMA DENETİMİ