BAKANLIK DESTEKLİYOR KONYA ÜRETİYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BAKANLIK DESTEKLİYOR KONYA ÜRETİYOR

Bitkisel Üretimi Geliştirmesi Projesi' kapsamında Tuzlukçu İlçesinde tohum dağıtım programı düzenlendi.

11 Ekim 2021 - 22:41

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, ‘Bakanlığımız Destekliyor, Konya Üretiyor’ sloganıyla yürütülen çalışmalar kapsamında Konya’daki 12 ilçede yerli ve milli 200 ton kırmızı ve yeşil mercimek, 100 ton kuru fasulye ve 2 bin 250 kilogram susam tohumunun çiftçilere dağıtıldığını açıkladı.
Tuzlukçu ilçesinde yüzde 75 hibeli 30 bin kilogram yerli ve milli sertifikalı tritikale tohumu, 66 çiftçiye toplam bin 300 dekarlık alanda ekimi yapılmak üzere teslim edildi. Düzenlenen programa Konya İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Fevzi Tosun, Tuzlukçu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Yılmaz, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Niyazi Emrah Çerez, AK Parti Tuzlukçu İlçe Başkanı Mevlüt Turpcu, MHP Tuzlukçu İlçe Başkanı Murat Hopa, Tuzlukçu Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Avcı ve çiftçiler katıldı. Konya’da çiftçilere verilen destekler ile ilgili bilgiler paylaşan Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan’ın tarımsal üretime verdiği destekler kapsamında Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin talimatları ile Bakanlığımız 2021 yılı yatırım programı dâhilinde İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanarak Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne sunulan ve ilimizde uygulanması uygun görülerek başlatılan; ülke ihtiyaçlarına cevap verecek miktarda ve kalitede ürünün istenilen yer ve zamanda pazara sunulabilmesi, diğer ülkelerle rekabette üstünlüğün sağlanarak dış satımın artırılması, ayrıca bu sektörde hizmet verenlerin sosyo-ekonomik koşullarının iyileştirilerek refah düzeylerinin yükseltilmesi, üretim faktörlerinin etkin kullanılmasını sağlayarak çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen tekniklerin kullanılması, dolayısıyla üretimin artırılması ve kalitenin yükseltilmesi amacıyla ‘Bitkisel Üretimi Geliştirmesi Projesi’ kapsamında bu yıl ilimizde 4 milyon 750 bin TL’lik bütçe ile yüzde 50 ile yüzde 75 Bakanlığımız hibeli kuru fasulye, mercimek, arpa ve tritikale üretiminin geliştirilmesi projeleri yürütülmektedir. ‘Bakanlığımız Destekliyor Konya Üretiyor’ sloganımız ile çıktığımız bu yolda bu güne kadar 12 ilçemizde yerli ve milli 200 ton kırmızı ve yeşil mercimek, 100 ton kuru fasulye ve 2 bin 250 kilogram susam tohumunun çiftçilere dağıtımı yapılarak 27 bin dekar tarımsal alanda toprak ile buluşması sağlanmıştır. Bu hafta içinde ise 9 ilçemizde 140 ton arpa tohumu, 75 ton tritikale ve 28 ton kırmızı mercimek tohumu dağıtımı gerçekleştirilecektir” dedi.

“3 MİLYON DEKAR ALAN NADASA BIRAKILIYOR”

İç Anadolu Bölgesinde sulama koşullarının yetersizliği nedeniyle 3 milyon dekar alanın nadasa bırakıldığı bilgisini paylaşan Ergin, “Bu hafta tohum dağıtımı yapacağımız Emirgazi, Kadınhanı, Sarayönü, Yunak, Tuzlukcu ve Ilgın ilçelerinde kıraç alanlarda nadas uygulaması yapılmaktadır. Bu ilçelerimizde yaklaşık 900 bin dekar alan nadas olarak bırakılmakta olup, bu nadas alanından 11 bin dekarlık kısmının üretime katılması sayesinde çiftçilerimize ekonomik katkı sağlamak mümkün olacaktır” diye konuştu.

“TRİTİKALE ÖNEMLİ BİR TÜR”
Konya’da tritikale ekimi yapılan alanın yüzde 0,29’luk bir alana tekabül ettiğini kaydeden Ergin, “İlimizdeki hububat ekilişi içerisinde tritikale ekimi yapılan alan sadece yüzde 0,29’luk bir alana tekabül etmektedir. Dünya besin kaynakları arasında birinci derecede öneme sahip olan tahıllar arasında tritikale önemli bir türdür. Geniş bir kullanım alanı olan tritikalenin hastalıklara, zararlılara, kuraklığa, asit ve problemli topraklara karşı dayanıklı veya toleranslı olduğu anlaşılmış ve tahıl yem çeşitleri yerine geçebileceği ortaya konmuştur. Bu özelliklerinden dolayı girdisi oransal olarak daha az olduğundan çevreyi koruma özelliğine de sahiptir. Tritikalenin ilk yıllarda öğütme ve pişirme özelliklerinin düşük olmasından dolayı insan gıdası olarak kullanılması sınırlı olmuştur. Son yıllarda sağlanan gelişmeler ile tritikale insan gıdalarının üretiminde tek başına kullanılabildiği gibi özellikle kaliteli buğday unu ile değişik oranlarda karıştırılarak pasta, bisküvi, ekmek ve makarna yapımında kullanılabilmektedir” ifadelerini kullandı.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 221 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CANKURTARAN YOLUNDA KAZA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 2 KİŞİ YARALANDI
CANKURTARAN YOLUNDA KAZA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 2 KİŞİ...
NASREDDİN HOCA ANMA GÜNLERİ BAŞLADI
NASREDDİN HOCA ANMA GÜNLERİ BAŞLADI