BAŞKAN AKKAYA: "TURİZME KATKI SAĞLIYORUZ"
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BAŞKAN AKKAYA: "TURİZME KATKI SAĞLIYORUZ"

Akşehir’in önemli tarihi yapılardan biri olan ve mülkiyeti Akşehir Belediyesi’ne ait olan ve eskiden harabe durumda olan ve restore edilen tescilli Yukarı (Gavur) Hamamı’nda tarih yeniden canlanıyor.

20 Kasım 2022 - 00:01

Akşehir'de restorasyonu tamamlanan tarihi hamam projesiyle turizme katkı sağlanması hedefleniyor. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya restorasyonun 27 Milyon TL olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: "  Akşehir’in tüm değerlerine sahip çıkıyor, daha da değerli hale getirmek için verdiğimiz sözleri tutuyoruz. Tarihi Ermeni Hamamı 27 Milyon liralık restorasyon bedeliyle ilçemizin turizmine hayırlı olsun.  Akşehir Belediyesi, Konya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İller Bankası eş finansmanı ile finanse edilmekte olan restorasyon çalışması sonrasında hamam özelliğini kaybetmeden restoran işlevi verilerek kullanıma açılacak olan bu tarihi yapımız, Akşehir’imize ve turizmine önemli katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum” dedi. Tarihi hamamın, Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından 15.11.1985 tarih ve 1569 sayılı karar ile tescillenmiş olduğunu belirten Başkan Akkaya “Mehmet Edib b. Mustafa Derviş; 1779 yılında yaptığı hac yolculuğu sırasında yaptığı izlenimlerini Nehcetül Menazil adlı eserde toplamıştır. Tarihi hamamdan bu eserde de söz edilmektedir. 02.07.1968 tarihli eski eser fişinde kitabesinin olduğunu ve hamamın Ermeni Cemaati tarafından 1895 yılında Mıgırdıç Kalfa’ya inşa ettirildiği yazmaktadır. Dış havuzun ve hamamın ısıtma sisteminin, yüksek mimarisi ile tipik hamamlardan ayırt edici özellikleri bulunmaktadır” diye konuştu.
GAVUR HAMAMI 
HANGİ  YILDA YAPILDI ? 

Çimenli Mahallesi, Hamam Sokakta yer almakta olan Yukarı (Gavur) Hamam; hamam olarak inşa edilmiş kagir yapı Akşehir Belediyesi mülkiyetindedir. Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu tarafından 15.11.1985 tarih ve 1569 sayılı karar ile tescillenmiştir. 02.07.1968 tarihli eski eser fişinde kitabesinin olduğunu ve hamamın Ermeni Cemaati tarafından 1895 yılında Mıgırdıç Kalfa’ya inşa ettirildiği yazmaktadır. Dış havuzun ve hamamın ısıtma sistemi, yüksek mimarisi ile tipik hamamlardan ayırt edici özellikleridir.
AKŞEHİRLİ VATANDAŞ RESTORASYONDAN MEMNUN 
Tarihi hamam restorasyonu ile ilgili olarak Akşehirli vatandaşlar çok memnun kaldıklarını belirterek Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya'ya teşekkür etti. 
HABER MERKEZİ 

Bu haber 452 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KEMAL KILIÇDAROĞLU : AKŞEHİR'İ İL YAPACAĞIZ
KEMAL KILIÇDAROĞLU : AKŞEHİR'İ İL YAPACAĞIZ
AKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN KANDİL SİMİDİ İKRAMI
AKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN KANDİL SİMİDİ İKRAMI