BİNBİR MUCİT YİNE ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BİNBİR MUCİT YİNE ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Akşehir’e bağlı Değirmenköy Mahallesinde yaşayan mucit Özkan Öztop, yaptığı icatlarla farkındalık yaratmaya devam ediyor.

01 Ekim 2019 - 09:47

Gençliğinden itibaren merak saldığı icatlarla adından söz ettirmeye başlayan mucit Öztop, en son yaptığı ceviz kabuğu soyma makinesi ve tekerlekli aparat sayesinde yerdeki çürük elmaları toplayan makineyle hem çiftçilerin zamanından tasarruf sağlıyor hem de düşük maliyetle bir gün içinde daha fazla iş yapılmasına imkân veriyor. Hobi olarak başladığı elektronik işlerle uğraşmasını günden güne geliştiren Öztop verdiği röportajda; ‘’Gençlik yıllarımda bir merak sonucu elektronik aletlerle uğraşmaya başladım. Ben üretmeyi seven birisi olduğum için sürekli bir şeyler üretmek için çabalıyorum. İlk olarak bu çabalarımın meyvesini daha 90’lı yıllarda kurduğum radyo frekansıyla aldım. Deneme yanılma yoluyla kurduğum frekans profesyonellere taş çıkarır türdendi. Çünkü elimde yeterli malzemem yoktu, fakat pes etmedim ve alternatif olabilecek daha önceden kullanmadığım malzemelerim günü geldi işe yaradı. Bu sayede kurduğum frekansın yaydığı radyoaktif dalgalar yardımıyla yakın mesafedeki herkes radyo kanalımda istek şarkı isteyebildi. Benim için çok başarılı ve özel bir deneyim oldu.’’
İŞLEYEN DEMİR PAS 
TUTMAZ
İcatlarının devam ettiğini belirten Öztop;’’ Hani bir atasözü vardır, İşleyen demir pas tutmaz diye. Ben radyo frekansını kurduktan sonra bu kadar yeter deyip çalışmayı bırakmadım. Sürekli bir şeyler deneyip uğraşmaya devam ettim. Kendim çiftçilikle de uğraştığım için bir yandan meyve ve sebzelerimi yetiştiriyorum. Bir yandan da çiftçiliği nasıl profesyonelleştirebilirim diye çalışmalarıma kaldığım yerden devam ediyorum. Yakın zamanda geliştirdiğim eski çamaşır makinesi motorunu kullanarak kabuklu cevizi kabuğundan soymaya yarayan makine icat ettim. Bu sayede makine aynı anda kilolarca cevizi yeşil kabuğundan ayırarak çiftçilerimize hem zamandan tasarruf sağlayacak hem de kolaylık getirecek. Çünkü bazen çiftçilerimiz çok şeyle uğraştıkları için gün içinde her şeye zaman ayırmakta zorluk çekebiliyorlar. Ceviz soyma makinesi sayesinde çiftçimiz cevizini dalından topladıktan sonra cevizleri makineye atıp cevizler kabuğundan ayrılırken kendileri de aynı anda başka işlere de bakabilirler. Daha bununla da kalmayıp çiftçimize kolaylık prensibiyle çıktığım bu yolda şuan son projem tekerlekli aparat yardımıyla yürüyen ve yerdeki çürük elmaları el değmeden toplayabilen makine yapmak oldu. Zamanında ağaç diplerinde eğilerek elle toplanan suluk elmalar artık maliyeti çok cüzi olan makinem sayesinde kolaylıkla toplanabilecek. Çiftçimize hayırlı olsun. Artık çoğu ülkede tarım profesyonelleşti. Bende bu yolda emin adımlarla yürüdüğümü düşünüyorum.  Benim açımdan üretmek gerçekten mutluluk verici bir olay. Ben genelde icatlarımı yaparken amatör yöntemler kullanıyorum. Ama üretmek veya üretmeye çalışmak inşallah bir dâhiye kıvılcım olur ve ülkemiz, milletimiz adına çok çok önemli buluşlar, icatlara yol açar.’’diye ekledi.

HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 5146 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞENLİKTE EĞLENCE PROGRAMI VE LAZER GÖSTERİSİ
ŞENLİKTE EĞLENCE PROGRAMI VE LAZER GÖSTERİSİ
TUZLUKÇU'DA 2. ETAP TOPLU KONUT YAPILMASI İÇİN DÜĞMEYE BASILDI
TUZLUKÇU'DA 2. ETAP TOPLU KONUT YAPILMASI İÇİN DÜĞMEYE BASILDI