BİR HAYATA TUTUNMA ÖYKÜSÜ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BİR HAYATA TUTUNMA ÖYKÜSÜ

Akşehir'de 5 yıl öncesine kadar güvenlik görevlisi olarak çalışan Hayrani Civelek, ansızın yakalandığı hastalığa rağmen hayata tutunmaya çalışıyor. Hayata tutunma öyküsünü de çocukluk arkadaşı paylaşılan videoda anlattı.

16 Mayıs 2020 - 08:51 - Güncelleme: 16 Mayıs 2020 - 13:21

Akşehir’de ikamet eden Hayrani Civelek isimli vatandaş 5 yıl öncesine kadar hayatını kendisi sürdürebiliyor, hatta güvenlik görevlisi olarak çalışıp kendi parasını kazanabiliyordu. Fakat yaklaşık 5 yıl önce yakalandığı amansız hastalık onu günden güne hayattan koparmaya çalışıyor. Adeta göz göre göre eritiyordu. Zamanla hayati fonksiyonlarını yerine getirmekte de güçlük çeken, kendi kendisine bakacak durumu olmayan Hayrani’ye ailesi de yardım etmeyince imdadına çocukluk arkadaşı ve aynı zamanda Türk Kızılay Akşehir şubesinde görevli olan Bekir Candan yetişti. Yaklaşık 5 yıldır Hayrani Civelek’e evinde yardım eden Türk Kızılay Akşehir şubesi gıda yardımından, eşya ve giysi yardımına kadar tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor.
Türk Kızılay’ının sosyal medya hesaplarında paylaşılan videoda konuşan görevli Bekir Candan şunları söyledi:‘’Çocukluk arkadaşım Hayrani Civelek 5 yıl öncesine kadar Akşehir'de güvenlik görevlisi olarak çalışıp kendi parasını kazanıyordu. Fakat ansızın yakalandığı hastalık onu günden güne eritmeye başladı. Biz Hayrani’nin bu durumunu öğrendikten sonra ben ve Akşehir Kızılay Şubesi çalışanları olarak ona her gün yemeğini ulaştırıp eşyalarını ulaştırıp yenilesekte evinde ona bakacak kimse olmadığı için bıraktığımız her şey 1-2 günde eski hâline tekrardan dönüyor. Hayrani hayata tutunmak istiyor. Birinin ona yardım eli uzatmasını bekliyor’’ dedi.
‘’HAYRANİ YAŞAMA SIKI SIKI TUTUNMAYA ÇALIŞIYOR. PES ETMEK İSTEMİYOR.’’
Çocukluk arkadaşı ve aynı zamanda Akşehir Kızılay Şubesinde görevli Bekir Candan, Hayrani’yle ilgili olarak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: " Hayrani Civelek benim çocukluktan beri arkadaşımdır. Hayrani hastalığından önce çok sağlıklı bir vücuda sahipti, hiçbir problemi yoktu. Belli bir zamandır görüşemiyorduk. Hastalığa yakalandığını duydum ve onunla ilk karşılaşmamda Hayrani çok perişan bir durumdaydı. Hareketlerini istediği gibi kontrol edemiyor, elini uzatıp bir şeyi alması çok güç oluyordu. Hareketlerini kontrol edemediğinden dolayı yürümesi çok zor oluyor ve hatta evde kafasını bazı yerlere vurup yaralıyordu. Kışın evinde kendisi soba yakıp ısınamıyor, kendi yemeğini pişiremiyor. Hayrani bunun gibi daha bir çok sorunla kendisi boğuşuyor. Buna rağmen Hayrani yaşama sıkı sıkı tutunmaya çalışıyor. Pes etmek istemiyor. Biz Kızılay Akşehir şubesi olarak giysi, eşya, yemek gibi ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz. Bütün eşyalarını belirli zaman aralıklarında yeniliyoruz. Fakat hayati fonksiyonlarını yerine getiren insanlar bu eşyaları 3-5 yıl gibi sürede kullanabiliyorken, Hayrani rahatsızlığından ötürü 3-5 aylık süreçte bu eşyaları kullanılmaz hale getiriyor. Akraba bazındaki yakınları da çok hatta babası var. Fakat hiçbiri yardım etmiyor. Onlar ilgilenmeyince Hayrani çok zor bir hayat yaşıyor, yaşamak zorunda kalıyor. Hayrani kendi başına hayatını idame ettiremez. Birisinin ona bakıp yardım etmesi gerekiyor. Ona aynı evde kalıp bakacak birisi lazım. O da birisinin ona yardım elini uzatmasını bekliyor. "dedi. 
“Dertler Paylaştıkça Bitecek Yeter Ki İnan Buna” sloganıyla kampanya başlatan Türk Kızılay, modern ve örnek projeleriyle hem hayırseverlere hem de gerçek ihtiyaç sahiplerine farklı çözümler sunuyor. Hep birlikte Hayranilere ulaşalım,yardım edelim #YeterKi inan buna! adı altında paylaşılan videoda yardıma muhtaç insanlara yardım etmek isteyen yardımsever vatandaşlar; -FİTRE yazıp 1877'ye SMS ve -FİDYE yazıp 1877'ye SMS gönderebilirler.
 HABER / YUNUS ÖZBABALIK 
 

Bu haber 2731 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ABLASINI ŞİDDETTEN KORUMAK İSTERKEN ÖLDÜRÜLEN ÜNİVERSİTELİ MEHMET ALİ, AİLESİNE DE BAKIYORMUŞ
ABLASINI ŞİDDETTEN KORUMAK İSTERKEN ÖLDÜRÜLEN ÜNİVERSİTELİ...
ATAKENT KAVŞAĞINDA KAZA 1 YARALI
ATAKENT KAVŞAĞINDA KAZA 1 YARALI