BİSİKLET ÖDÜLLÜ BİLGİ YARIŞMASI DÜZENLENECEK
Reklam
Reklam

BİSİKLET ÖDÜLLÜ BİLGİ YARIŞMASI DÜZENLENECEK

61. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği kapsamında 7'den 70'e herkesin katılabileceği bisiklet ödüllü bilgi yarışması düzenlenecek.

30 Haziran 2020 - 08:24

61. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği kapsamında 7'den 70'e herkesin katılabileceği bisiklet ödüllü bir bilgi yarışması düzenlenecek. Yarışmaya katılmak için yapmanız gereken şey çok basit. 7 Temmuz, Saat 23:59'a kadar Aşağıdaki metni okuyarak bu metinle ilgili soruları cevapladıktan sonra kişisel bilgilerinizi girip formu göndermek.
Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca 
Şenliği
Kıvrak zekası, nüktedan kişiliği, engin hoşgörüsü ve insanlara verdiği sevgi ve barış mesajlarıyla Milli Kültürümüzün en önemli şahsiyetlerinden biri olan Nasreddin Hoca, felsefesi, her çağa ve zamana uyarlanabilecek sözleri ve davranış biçimiyle insanlığa ışık tutmaya devam ediyor.

Akşehirliler ise Nasreddin Hoca’nın anısını yaşatmak, Gülmece Başkenti adını layıkıyla taşıyabilmek için 61 yıldır Nasreddin Hoca Şenliği’ni düzenliyorlar.

İlk yıllarda 21-22 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Nasreddin Hoca Şenlikleri, 1959 yılından beri düzenlenmektedir. 1974 yılından itibaren Karikatürcüler Derneği ile ortaklaşa düzenlenen “Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması” ile uluslararası bir kültürel etkinliğe dönüşmüştür.

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri, ülkemizin en köklü festivallerinden biridir.
Akşehir, 5-10 Temmuz tarihleri arasında dünyanın pek çok ülkesinden bilim, sanat ve edebiyat insanlarına kucak açarak, farklı kültürel zenginlikleri Nasreddin Hoca’mızın felsefesiyle buluşturuyor.

Şenliklerimiz; canlılığın, üreticiliğin yeteneklerini cömertçe kitlelere sunmanın, kendini özgürce ifade etmenin ve keşfetme zevkinin bir arada yaşandığı ender platformlardan biridir.

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri, 6 gün boyunca gece-gündüz kültür ve sanatla halkı kaynaştıran; Nasreddin Hoca’mızı her yönüyle tanıtan, anlatan, Nasreddin Hoca adına düzenlenen en kapsamlı etkinliktir.

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri’nde her yıl bir ünlü, Temsili Nasreddin Hoca olma görevini üstlenmektedir. Temsili Nasreddin Hoca’lık görevini şimdiye kadar başarıyla yerine getiren bazı sanatçılarımız; Erol Günaydın, Halit Akçatepe, Abdullah Şahin, Levent Kırca, Mert Ali Başarır, Hasan Kaçan, Emin Olcay, Rasim Öztekin, Deniz Oral, Engin Noyan, Kadir Çöpdemir, Hüseyin Goncagül, Ahmet Yenilmez, Metin Şentürk ve Şoray Uzun gibi ünlülerdir.
Temsili Nasreddin Hocalarımızdan Bazıları
Ülkemizin popüler sanatçılarının konserlerinden tutun da nitelikli tiyatro etkinliklerine; karikatür sanatından, görkemli sergilere; çocuklarımıza yönelik etkinliklerimizden, hanımlara yönelik el sanatları atölye çalışmalarına; film gösterimlerinden, yarışmalara kadar her tür etkinliğin şenliğimizde zengin bir mozaik oluşturmaktadır.
Şenlik içerisinde ülkemizin kültür yelpazesi içerisinde bulunan yerli halk oyunları gruplarının yanı sıra Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, KKTC, Özbekistan gibi Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere ABD, Gürcistan, Tacikistan, Tataristan, Ürdün, Bosna Hersek, Kuzey Osetya, Litvanya, Belarus, Ekvator, Endonezya, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya, Hindistan, Bangladeş, İspanya, Kolombiya, Moldova, Letonya, Sırbistan, Acaristan, Yunanistan, Estonya, Hırvatistan, Polonya, Çekya, Arnavutluk, Meksika ülkelerinin halk oyunları dansları yer almıştır.
Halk Oyunları Gurupları
Nasreddin Hoca; Dünya'nın Ortası Akşehir'den insanlığa  seslenmiştir. Göle çaldığı umut mayası, tekke deresine gerdirmek istediği hasırı, ters bindiği eşeği, cübbesi ile kavuğu ve asırlardır ayakta kalan türbesiyle Akşehir'in tamamlayıcısı ve vazgeçilmez bir parçasıdır.

Yüzyıllardır Hoca'nın torunları, O'nu daha doğru bir şekilde tanıtabilmenin ve geleneğini yaşatmanın misyonunu üstlenmişlerdir. Ve istiyorlar ki; Nasreddin Hoca, tüm insanlığa tarihsel yaşam yolculuğunda kalender, renkli ve bilge kişiliğiyle yol gösterici olsun. O'nun iyimserliği doğrultusunda, kapkara bulutlar yerini güneşe, kavgalar yerini barışa, sevgisizlik ise yerini sevgiye bıraksın!..
Soruları https://www.aksehir.bel.tr/v2/duyurular/tum-duyurular/33-kultur-ve-sosyal-isler-mudurlugu/854-bisiklet-odullu-bilgi-yarismasi-uluslararasi-aksehir-nasreddin-hoca-senligi?fbclid=IwAR1N1RxTqZdZyC7cSPvvq7jMGXTmbMgOlvXptRowlYOX9ZlvEnqjOh11ArY  linkine girerek cevaplayabilirsiniz. 
Yarışmaya herkesin 1 kere katılım hakkı vardır. 1'den fazla aynı isimle yapılan katılımlar çekiliş esnasında elenmektedir.
Ödül Töreni 9 Temmuz 2020 Perşembe günü saat 15:00'de yapılacak. 
HABER / MEHMET İNCE 
 

Bu haber 753 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
11 AYRI BÖLGEYE KÜÇÜK EK TESİS YAPILACAK
11 AYRI BÖLGEYE KÜÇÜK EK TESİS YAPILACAK
ZABITA MEMURU OSMAN AKINCI HAYATINI KAYBETTİ
ZABITA MEMURU OSMAN AKINCI HAYATINI KAYBETTİ