BÜYÜKŞEHİR’DEN AKŞEHİR’E BÜYÜK YATIRIMLAR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BÜYÜKŞEHİR'DEN AKŞEHİR'E BÜYÜK YATIRIMLAR

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Akşehir’e kazandırılan Atıksu Arıtma Tesisi ile prestij cadde ve asfalt plentini inceleyip asfalt sezonunun açılışını gerçekleştirdi.

23 Mart 2018 - 09:17

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yerel buluşmalar, yatırım incelemeleri ve çeşitli programlar için Akşehir ilçesini ziyaret etti. Başkan Tahir Akyürek’in Akşehir’deki ilk durağı Atıksu Arıtma Tesisi oldu. Tesisi Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya ve Büyükşehir Belediyesi yöneticileri ile birlikte inceleyen Başkan Akyürek, Akşehir Atıksu Arıtma Tesisi’nin Konya Atıksu Arıtma Tesisi’nden sonra yapılan en modern tesislerden biri olduğunu dile getirdi. Tesisin günlük 15 bin metreküplük bir kapasite ile çalıştığını kaydeden Başkan Akyürek, “63 milyon liraya mal olan tesisimizin yüzde 85’i AB fonlarından hibe olarak temin edildi. Yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, geri kalanı da KOSKİ Genel Müdürlüğümüz bütçesinden karşılandı. 10 yıllık bir vizyon kapasitesi ile çalışan Atıksu Arıtma Tesisimiz, gelecekte Akşehir’in büyümesi ile birlikte büyümeye uygun olarak, kapasitesi geleceğe yetecek bir şekilde yapılmış oldu” dedi. 
"AKŞEHİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR YATIRIM" 
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da, Atıksu Arıtma Tesisinin ilçe için çok önemli ve güzel bir yatırım olduğunun altını çizerek, “Akşehirimiz için çok güzel bir yatırım. Bu tesisimiz ile birlikte eski Akşehir bölgemizdeki 36 kilometrelik kanalizasyon hatlarımızı da yeniledik. 2014’ten sonra Büyükşehir Belediyemizin de katkısı ile bu tesis yapıldı. İnşallah 25 yıllık bir süre ile hizmet verecek ve sonrasında tesis ilave bölümlerle hizmet vermeye devam edecek. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
"BÖLGEDEKİ ASFALT FAALİYETLERİNDE BÜYÜK ARTIŞ SAĞLAYACAK" 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek daha sonra ilçeye kazandırılan asfalt plentini inceleyerek, asfalt sezonunun açılış törenine katıldı. Yaklaşık 5 milyon liraya mal olan ve üretim kapasitesi Konya merkezdeki asfalt plentine yakın, saatte 240 ton olan asfalt plenti ile bölgeye kullanılacak asfalt maliyetinin düşmüş olacağını, verimin artacağını belirten Başkan Akyürek, “Bugün asfalt sezonunu açıyoruz. Şehir içi ve mahalle yollarında 2018 hedeflerine ulaşmamız anlamında bu, önemli bir başlangıç ve bir dönüm noktası olacak” dedi. 
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, tesisin Büyükşehir Belediyesinin ilçeye kazandırdığı önemli hizmetlerden birisi olduğunu vurgulayarak, tesisin daha hızlı ve kaliteli üretim yaparak yolların standardını daha yukarılara taşımış olacağını sözlerine ekledi. Yapılan duanın ardından Başkan Tahir Akyürek ve Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, yeni asfalt sezonunu başlattı. 
KONYA MERKEZDEN SONRA EN BÜYÜK RESTORASYON ÇALIŞMASI AKŞEHİR'DE 

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 300 işyeri bulunan Akşehir Arasta Çarşısında ve İplikçi Cami'nde yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Tahir Akyürek, Konya Bedesteninden sonra en büyük restorasyon çalışmasının Akşehir’de gerçekleştirildiğini söyledi. 

"AFRİN ZAFERİ BİR TAKVİMLENDİRME DEĞİL KADERİN PLANLAMASIDIR" 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, daha sonra teşkilat mensupları, muhtarlar, STK temsilcileri ve ilçe sakinlerinin katıldığı Yerel Buluşmalar programında konuştu. Konuşmasında, TSK’nın Afrin Zaferi’ne değinen Başkan Tahir Akyürek, zaferin yeni nesillerin ecdadımıza layık bir nesil olduğunun önemli bir göstergesi olduğunu söyledi. Bütün dünyada girilemez denilen, birçok ülkenin de desteği ile siperler oluşturulan bir coğrafyada ordumuzun sivilleri koruyarak, halkı dikkate alarak ve tabiata, insanlara zarar vermeden mücadeleyi kazandığının altını çizen Başkan Akyürek, “18 Mart’a rastlanılan bir günde yeni bir zafere imza atıldı. Bu bir tesadüf değil, 103 sene sonra yeni bir zafer kazanılmasını bir takvimlendirme olarak görmeyin. Bu tarihin bir planlamasıdır aslında, bu kaderin planlamasıdır. Bu Cenab-ı Hakk’ın milletimizin üzerindeki rahmet elinin devam ettiğinin bir göstergesidir” ifadelerini kullandı. 

"AKŞEHİR'E DEĞER 
KATAN YATIRIMLAR" 
Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan yatırım ve projeler hakkında bilgi veren Başkan Akyürek, şehir Konağı yatırımının ilk olarak Akşehir’de faaliyete geçtiğini kaydetti. Başkan Akyürek, “Prestij caddeler, mahalle yolları, asfalt plenti, ek derslik, modern taksi durakları, modern cam duraklar, restorasyon çalışmaları yapıldı. İçme suyu yatırımlarına 2,6 milyon lira, kanalizasyona 20 milyon lira harcama yaptık. Akşehir Platenateryumu, yani Bilim Merkezi ile otogar inşasına da bu yıl başlıyoruz” diye konuştu. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da ilçeye yaptıkları yatırımlar için Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve ekibine teşekkür ederek, “Çok güzel hizmetler oldu. Büyükşehir olmanın avantajlarını hep gördük. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve bütün ekibi her zaman yanımızda oldular. Bunlar büyük hizmetler” şeklinde konuştu. Akkaya, programın sonunda Başkan Akyürek’e Nahçıvani Hazretleri tarafından yazılan eseri takdim etti. 
Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk, AK Parti Akşehir İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, AK Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyesi ve İlçe Koordinatörü Muharrem Akkaya, MHP İlçe Başkanı Ümit Şafak, CHP İlçe Başkanı Ömer Koç, Meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı. 

"OTOBÜS FİLOMUZ 
YENİLENİYOR" 
Daha sonra ilçeye kazandırılan prestij caddeyi inceleyerek ilçeye iki yeni otobüs teslim törenine katılan Başkan Akyürek, Akşehir’de yaklaşık 8 milyon liralık bir merkez yol çalışmasına destek verdiklerini söyledi. Toplu ulaşımda Konya merkez dışında yaklaşık 300 otobüs ile hizmet verdiklerini ve filoyu yenilediklerini kaydeden Başkan Akyürek, “Bugün de sefere iki yeni otobüs ilave ediyoruz. Daha güzel, daha konforlu, ergonomik, daha çevreci otobüsler. Yani karbon salınımı daha az olan araçlar. Akşehir’e hizmetlerimiz, ilçe belediyemizle, teşkilatımızla artarak devam edecek” dedi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Büyükşehir Belediyesi restorasyon çalışması son aşamaya gelen Akşehir’deki asırlık Arasta Çarşısı ile yine Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Tarihi İplikçi Cami’nde incelemelerde bulundu. Arasta Çarşısı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Akyürek, çarşı esnafını ziyaret ederek sohbet etti. Restorasyonu tamamlanan İplikçi Cami’nde de incelemede bulunan Başkan Tahir Akyürek, Konya Bedesteninden sonra en büyük restorasyon çalışmasının Akşehir’de gerçekleştirildiğini hatırlattı. Akşehir Çarşısı’nın yenilendiğini kaydeden Başkan Akyürek, “Bu çerçevedeki restorasyon, yenileme, güçlendirme, tarihi dokunun ortaya çıkarılması çalışması artarak devam edecek. Akşehir, aynı zamanda Konya’nın manevi değerlerini bağrında taşıyan bir şehir. Akşehir’e hep birlikte hizmet etmeye çalışıyoruz. Bugünün sorumluları ve yaşayanları olarak gelecek kuşaklara devraldığımız tarihi mirası güçlendirerek devretme açısından sorumluyuz. Bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi. 
Akyürek, Akşehir’de Çimenli ve Anıt Mahalleleri arasında yer alan Değirmen Sokak’taki tarihi yapılarda yürütülen sokak sağlıklaştırma çalışmalarını da yerinde inceledi ve projenin son durumu hakkında Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’dan bilgi aldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından Arasta Çarşısı’ndaki 300 işyerinde yapılan restorasyon çalışması 14 milyon liraya mal oldu. 

"KAHVEHANELER 
KIRAATHANEYE 
DÖNÜŞÜYOR" 
Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü kahvehanelerin ihyası projesi kapsamına alınan kahvehaneyi de ziyaret eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, burada vatandaşla sohbet etti. Proje kapsamında Konya genelinde 100 kahvehanenin çay ocağı, masası, sandalyesi ve cepheleriyle tek tip belli bir standarda kavuşturulduğu belirten Başkan Akyürek, “Bir protokol imzalayarak haftanın belli günlerinde programlar yapıyoruz. Kahvehanelerin kıraathaneye dönüşmesine gayret gösteriyoruz. Bizimle protokol imzalayan kahvehanelere kütüphane de kazandırıyoruz. Kahvehanelerimizi yeniden tarihi konumuna getirmemiz gerekiyor” diye konuştu. İHA

Bu haber 2270 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOSYAL MESAFEYE UYULMAYAN DÜĞÜNDE MAGANDALAR, KÜÇÜK ÇOCUKLARA ATEŞ AÇTIRDI
SOSYAL MESAFEYE UYULMAYAN DÜĞÜNDE MAGANDALAR, KÜÇÜK ÇOCUKLARA...
YASAKLARA UYMAYANLARA REKOR CEZALAR
YASAKLARA UYMAYANLARA REKOR CEZALAR