ÇANAKKALE GEZİCİ MÜZESİ AKŞEHİR’DE ZİYARETÇİLERİNİ...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÇANAKKALE GEZİCİ MÜZESİ AKŞEHİR'DE ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Çanakkale Savaşı'nda verilen destansı mücadeleyi ve kahramanlıkları yeni nesillere anlatmak için Türkiye'yi gezerek, bugüne değin gündeme gelmeyen ve bilinmeyen materyalleri ziyaretçilere sunan Çanakkale Gezici Müzesi; Akşehir'de ziyarete açıldı.

02 Ekim 2019 - 08:57

HABER / MEHMET İNCE 

ÇANAKKALE Savaşları'ndan kalma eserlerin sergilendiği Çanakkale Destanı Müzesi Gezici TIR'ı, bu kez '2019 Troia Yılı' için yola çıktı. Çanakkale Belediyesi sponsorluğunda hazırlanan TIR'ın dış giydirmesinde, Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet ve 'Troia' kahramanı Hektor'un resimleri yer aldı.
Tarihçi ve yazar Ahmet Uslu'nun yıllardır Türkiye'yi karış karış gezerek Çanakkale ruhu ve kahramanlıklarını anlattığı Çanakkale Destanı Müzesi Gezici TIR'ı, bu kez '2019 Troia Yılı' için yola çıktı. Çanakkale Belediyesi'nin sponsorluğunda kentin tüm ilçe, belde ve köylerini dolaşacak olan TIR'ın dış kaplamasında, Troia 2019 Yılı logosu yer aldı. 'Çanakkale'nin kahramanları destanı siz yazdınız' yazısının yanında ise Çanakkale Destanı'nın baş mimarı  Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet ve Troia kahramanı Hektor'un resimleri yer aldı.
Akşehir Nasreddin Hoca Meydanında  konuşlandırılan müze ziyaretçilerini bekliyor. Bir konuşma yapan Çanakkale Gezici Müzeler Koordinatörü Bedri Cevher  “İçişleri Bakanlığının destekleriyle birlikte bu Müze; Türkiye’nin dört bir yanına Çanakkale’yi ulaştırmayı çalışıyor. Buradaki amaç Çanakkale’ye gidemeyen, oraları görme imkânı olmayan, özellikle öğrencilere Çanakkale ruhunu anlatmaktır. Çanakkale Müzemiz; bugün Çanakkale’de dahi olmayan malzemelerden oluşuyor ve o bakımdan da çok önemlidir. Çanakkale’ye her Türk evladı mutlaka giderek oradaki yaşananları öğrenmeli tarihini bilmeyen milletler geleceğe emin adımlar atamazlar. Tarih geleceğin aynasıdır ve adeta projektördür. 

Bizde Elhamdülillah şanlı bir tarihe sahibiz ve bu şanlı tarihimizi emanet eden ecdadımızı rahmetle yad ediyoruz. Çanakkale’de Türk Milleti; bir var oluş mücadelesi vermiş, bu mücadelede destan yazmıştır. Çanakkale’yi çocuklarımıza gezdiriyoruz ki; ecdadımız, atalarımız, dedelerimiz, canları pahasına nasıl bir mücadele sergilemişler, o imanın vermiş olduğu güçle, şehitlik bilinci, gazilik bilinci ve inançlarıyla nasıl mücadele vermişler öğrensinler. Biz onların çektikleri bu zahmeti, gösterdikleri bu şanlı mücadeleyi bilirsek, bizde o düzeyde ülkemize ve memleketimize sahip çıkarız. Bizden sonraki nesillerimize, en güzel şekilde emanet ederiz.
Katkılarından ötürü Çanakkale Belediyemize , teşekkür ediyorum. dedi.
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya'da standı gezerek bilgiler aldı. 

 

 

Bu haber 1202 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR OSB DEMİRYOLU YÜK TAŞIMACILIĞI İÇİN İNŞAAT ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR
AKŞEHİR OSB DEMİRYOLU YÜK TAŞIMACILIĞI İÇİN İNŞAAT...
PANCAR ÜRETİCİSİ SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ
PANCAR ÜRETİCİSİ SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ