ÇELTİKTE BULUNDU AKŞEHİR’E TESLİM EDİLDİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÇELTİKTE BULUNDU AKŞEHİR’E TESLİM EDİLDİ

DKMP Akşehir Şefliğine getirilen Yavru Toy kuşu tedavi için Karatay'a gönderildi.

27 Temmuz 2018 - 23:11

Çeltik Avcılar Derneği üyelerinden birisi, Çeltiğe bağlı mahallelerden birinden gezerken nesli tükenmekte olan kuşlardan Toy isimli yavru bir kuş buldu. Yavru Toy Kuşu Çeltik Avcılar Derneği’ne getirildikten sonra ardından DKMP Akşehir Şefliğine teslim edildi. Burada nadir bulunan kuşun ilk kontrolleri yapıldıktan sonra ardında Karatay Hayvanat Bahçesine gönderildi. Ender bulunan toy kuşu, burada ki tedavisinin ardından doğaya bırakılacak.
Toy kuşu, nesli hızla tükenen ve ürkek olan bir kuş türüdür. Yaşam alanları çok geniş bir coğrafyaya yayılsa da çoğu yerde nesli tükenmiştir. Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de avcıların hedefi oldukları için hızla tükenmektedirler. 
Toy Kuşu Özellikleri 
• Toy kuşları genellikle bataklık kenarlarında ve ekin tarlalarında yaşarlar. 
• Yeşil bitkiler, tohumlar ve böceklerle beslenirler. 
• Bu kuşlar göçmen türü kuşlardır. 
• Uçabilen en büyük kuş türüdür. 
• İri bir vücuda sahip oldukları için hızlı bir şekilde uçamazlar. 
• Erkek toyların kanat açıklığı, 260 cm uzunluğa, dişilerin ise 18 kg'a ulaşmaktadır. 
• Kahverengi tüylü, iri bacaklı kuşlardır. 
• Toy kuşlarının eti lezzetli olduğu için avcılar tarafından avlanılmaktadır. 
• Bacak ve boyunları uzun, gagaları kısadır. 
• Kuluçka süreleri 20-30 gün arasındadır ve en fazla 3-4 yumurta yaparlar. 
Toy Kuşlarının Yaşamı 
Toy kuşlarının yuvalama alanları deniz seviyesiyle 3000 metre arası yükseklikte olabilir. Genellikle tahıl ekilen tarım alanlarında yuva yaparlar.Yuvalarının çevresinde boş araziler bulunması, yiyecek ve koruma sağlaması açısından önemlidir. Toy kuşları, fazla yağış alan ya da çok kurak olan bölgelerden kaçınır. Bu nedenle düzensiz bir şekilde göç ederler. Bu tür kuşlara karşı en büyük tehlike, uygun yaşam alanlarının yok olmasıdır. Bozkır alanlarının sürülmesi, yoğun olarak otlatma, ağaçlandırma, sulama ve yol çalışmaları uygun yaşama ve üreme alanlarının bölünmesine neden olmaktadır. İnsan baskısının artması bu tehlikeler arasında yer alır. Özellikle avcıların düzensiz bir şekilde avlanmaları ilk sırada yer alır. Toy kuşlarının birbirlerine karşı kur yaptıkları zamanda rahatsız edilmeleri üreme başarısını düşürmektedir. Toy kuşları,  hızlı hareket edemediklerinden dolayı, rahatsız edildiklerinde oradan kaçıp elektrik telleri ile çarpışmaları sonucu ölmektedirler. Toy kuşları kendilerini korumak için ilginç bir koruma hareketi yaparlar. Yapılan gözlemlere göre toy kuşları tehlike anında kendilerine saldıran diğer kuşların yüzlerine pislerler ve böylece kuşlar yere düşüp etkisiz hale gelirler. Toy kuşları çok nadir şekilde öterler. Sesleri ancak kısa mesafede duyulur.
HABER / MEHMET İNCE 

Bu haber 4008 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ADEM BOZDAĞ VEFAT ETTİ
ADEM BOZDAĞ VEFAT ETTİ
YAZAR TARIK BUĞRA AKŞEHİR’DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE ANILIYOR
YAZAR TARIK BUĞRA AKŞEHİR’DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE...