Çiftçi Halil Zeki Buhurcu : “AYRITEPE, KONYA YOLUNDA DEĞİL”
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Çiftçi Halil Zeki Buhurcu : “AYRITEPE, KONYA YOLUNDA DEĞİL”

Tuzlukçu Belediyesi tarafından Yunak’a bağlı Ayrıtepe köyü yakınlarında araziye terk edilmek istendiği öne sürülen 2’si ölü toplam 5 köpekle ilgili olayın yankıları sürüyor

10 Ocak 2019 - 08:37

Olayı cep telefonu ile görüntüleyerek sosyal medya hesabında paylaşan Halil Zeki Buhurcu belediye kamyoneti içindeki ölü olmayan 5 köpeğin akıbetlerinin belli olmadığını belirterek yetkililerden sokak hayvanlarını ölüme terk etmek yerine rehabilitasyon merkezlerinde onların tedavilerini yapıp, karınlarını doyurması istedi. Yunak Belediyesi’nden yapılan açıklama da ise bazı basın kuruluşlarında köpeklerin Yunak Belediyesi tarafından araziye bırakıldığı yönünde algı oluşturulduğu vurgulanarak haberlere tepki gösterildi.

Tuzlukçu'da, belediye görevlilerinin, ilçe sakinlerinin şikayeti üzerine topladığı 7 sokak köpeğini kamyonetle boş araziye bırakmak isterken yoldan geçen bir vatandaş tarafından kayda alınmasıyla sosyal medya da büyük yankı uyandırmıştı. Konu ile ilgili Tuzlukçu Belediyesi sadece yazılı açıklamada bulunurken, sosyal medyada ki videonun sahibi ise, “Bu sadece buranın değil Türkiye’nin bir yarası olmuş durumda” diyerek Tuzlukçu Belediyesi’nin sokak köpeklerini bilerek kendi ilçelerinden uzak olan Yunak ilçesinin mahallelerine bıraktığını iddia etti. 
Tuzlukçu Belediyesi ekipleri, iddiaya göre, dün Koraşı ve Mevlütlü mahallelerinin sakinlerinin şikayeti üzerine 7 sokak köpeğini toplayıp, kamyonete koydu. Belediye görevlileri, köpekleri Yunak Ayrıtepe bölgesindeki boş araziye bırakmak isterken, yoldan geçen veteriner, durumu fark edince tepki gösterdi. Bu sırada aynı yoldan geçen sürücüler de durup, veterinere destek oldu. Kamyonetteki 1 köpeğin telef olduğu, 1 köpeğin de uyuşturucu iğneyle bayıltıldığı ileri sürüldü. Belediye görevlilerine tepki anları, cep telefonu kamerasıyla kaydedilip, sosyal medyadan paylaşıldı. Görüntülere göre, belediye görevlileri, tepkiler nedeniyle köpeklerle bölgeden uzaklaştı. Sosyal paylaşım sitelerinde görüntüleri izleyenler ise belediye görevlilerine tepki gösterdi. Tuzlukçu Belediyesi konu ile ilgili sadece yazılı açıklamada bulunurken arabadaki köpeklerin ise halen kendi ilçelerinde olduklarını iddia etti. Olaya tanıklık ederek cep telefonu kamerası ile olup bitenleri çeken çiftçi Halil Zeki Buhurcu ise yaşananları şu şekilde anlattı: 

 KONYA’YA AYRITEPE’DEN GİDİLMEZ 

“Ben Konya Yunak Sıram Mahallesi’nde çitçilikle uğraşıyorum. İlçemize alışverişe gelmiştim tekrar geri dönerken akşamüstü saatlerinde yolda araba kaza yaptı diye durduk bakmak için. Sonra baktık ki arabanın kasasında 7 tane köpek var. İki tanesi de ölmüş. Yanında da duran yoldan geçen bir veteriner vardı. Zabıtalarla tartışıyordu. Ardından bizi de görünce zabıtalar olayı örtbas etmeye çalıştı. Zabıtalar Konya’ya gittiklerini söylediler. Daha sonra bizde Konya’ya gitmek için yolun burasını olmadığını söyledik. Yani burası Yunak bölgesi onlar ise tam tersi istikamete gelmişler. Köpeklerden ikisi uyuşturucu iğnenin etkisiyle ölmüş vaziyette gördüm. Daha sonra gitmelerine izin vermeyerek Jandarmayı aradık. Daha sonra ise Zabıtalar geri adım atarak, ‘Biz emir kuluyuz, bize söylenen bu’ şeklinde ifadeler kullandılar. Ardından da Tuzlukçu Belediye’sinden de bir iki tane yetkili geldi.  Jandarma da olaya tepki göstererek tutanak tutacağını söyledi. Bu köpekleri kendi ilçesinin köylerinden toplamışlar ardından getirip Yunağın mahallesine bırakıyorlar. Belediyenin görevi ne köpekleri toplayıp sokağa atmak ne de öldürüp ölüsünü sağa sola atmak değil. Bu sadece buranın değil Türkiye’nin bir yarası olmuş durumda.”

YUNAK BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA 

Yunak Belediyesinin olayla ilişkilendirilmesine tepki gösteren belediye yetkililerinin gazetemize ulaştırdığı açıklamada ise : “ 08/01/2019 tarihinde CNN Türk kanalında yayınlanan Gün ortası haberlerinde yer alan, belediye ekiplerinin köpeklerinin ayaklarını bağlanmak sureti ile boş arazilere terk edildiği yönündeki haberle belediyemizin bir ilgisi bulunmamaktadır. ‘Yunak’ın Ayrıtepe mahallesindeki olayda’ ibaresi ile köpeklere yapılan davranışın belediyemiz tarafından yapıldığı algısı oluşmuş vatandaşlarımızca BİMER ve CİMER kanalı ile tepkiler dile getirilmiştir. Yaşanan bu üzücü ve utanç verici hadise ilçemiz sınırları içinde gerçekleşmiş ise de hayvanlara yapılan muamelenin Yunak Belediye Başkanlığı ile bir ilgisi bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.  

“KONYA’DAKİ 
BARINAĞA
 GÖNDERECEĞİZ”

Konuyla ilgili Sözcü Gazetesi’ne açıklama yapan Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa “Köpekleri öldürdüğümüz falan yok, Köpekler koyunlara saldırmış, birçok vatandaş şikâyette bulundu. Köyler, büyükşehir yasası ile mahalleye dönüştü. Ancak bizim Akşehir, Yunak ilçelerine yakın bir barınak yapılması için yaptığımız başvurulara büyükşehirden bir yanıt bulamadık. Biz de şikâyet üzerine köpekleri topladık, yollar kapalı olduğu için bekletiyoruz, yollar açılınca Konya’daki barınağa göndereceğiz.” dedi.
HABER / KAMİL SELVİ 
 

Bu haber 6735 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
5 KARDEŞ, KIRAÇ TOPRAKLARI ORMANA ÇEVİRDİ
5 KARDEŞ, KIRAÇ TOPRAKLARI ORMANA ÇEVİRDİ
MADEN SAHASINDA GÖÇÜK: 2 YARALI
MADEN SAHASINDA GÖÇÜK: 2 YARALI