ÇİFTÇİLERE HUBUBAT ALANLARINDA PAS HASTALIĞI UYARISI
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

ÇİFTÇİLERE HUBUBAT ALANLARINDA PAS HASTALIĞI UYARISI

Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü buğdayda sarı pas hastalığı ve arpada çizgili yaprak lekesinin görülmesinin ardından çiftçilere ilaçlama uyarısında bulundu.

01 Haziran 2023 - 10:30

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "İlimizde Nisan -Mayıs aylarının yağışlı ve havanın kapalı gitmesine bağlı olarak buğdayda sarı pas hastalığı ve arpada çizgili yaprak lekesi hastalığı görülmeye başlanmıştır. Çiftçilerimizce hububat alanları kontrol edilerek, hastalık riskine karşı ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile koruyucu amaçlı ilaçlama yapılması gerekmektedir.
Sarı pas hastalığının erken dönemde alt yapraklardaki belirtileri her yıl görülebilir. Bu nedenle iklim koşulları dikkate alınarak (%90 orantılı nem ve 15-20°C sıcaklık) hastalığın seyri izlenmeli, hastalığın bitkinin üst tarafına doğru ilerlediği durumlarda üst yaprakların özellikle bayrak yaprağının hastalıkla bulaşmasını engellemek amacıyla yeşil aksam ilaçlamasına başlanmalıdır.İklim koşulları hastalığın gelişmesine uygun gidiyorsa ve epidemik bir durum olasılığı varsa, kullanılan ilacın etki süresine göre ilaçlama tekrarlanabilir."  HABER MERKEZİ 

Bu haber 1130 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YALVAÇ'TA KAZA: 1 ÖLÜ, 3 YARALI
YALVAÇ'TA KAZA: 1 ÖLÜ, 3 YARALI
YUNAK DOĞALGAZ BORU HATLARINDA SIKI ÇALIŞMA
YUNAK DOĞALGAZ BORU HATLARINDA SIKI ÇALIŞMA