CİNAYET KURBANINA NORMAL ÖLÜM RAPORU VEREN ADLİ TIP UZMANI...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

CİNAYET KURBANINA NORMAL ÖLÜM RAPORU VEREN ADLİ TIP UZMANI İÇİN YENİDEN YARGILAMA TALEBİ

2012 yılında Akşehirde seri cinayetler işleyen Erhan Gerek'in tabancayla vurarak öldürdüğü Hacar Rahimova'nın (40) eşi Ahmet M. temyiz başvurusunda bulundu.

03 Eylül 2021 - 16:59

Akşehir'de  yaşayan Hacar Rahimova, 5 Ağustos 2011 tarihinde evinde ölü bulundu. Olayla ilgili, o dönem Doç. Dr. olan Adli Tıp Uzmanı Ş. D., ölümün gırtlak kanserine bağlı damar patlaması ve beyin kanamasından kaynaklandığı yönünde rapor düzenledi. Bunun üzerine Akşehir Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili, normal ölüm olduğu gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi. Fakat seri katilin eve hırsızlık yapmak için girdiği ve kadını öldürdüğü öğrenildi. 

SERİ KATİL İTİRAF ETTİ, HAKKINDA DAVA AÇILDI

Rahimova'nın ölümünün üzerinden bir hafta geçtikten sonra Konya ve Afyonkarahisar'da 2'si kadın, 4 kişinin para ve eşyasını gasbettikten sonra tabancayla öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan seri katil Erhan Gerek, 12 Ağustos 2011'deki ifadesinde Rahimova'yı da kendisinin öldürdüğünü itiraf etti. Rahimova'nın mezarı açılarak ikinci kez otopsi raporu hazırlandı. Bu kez raporda ölümün ateşli silah yaralanmasına bağlı kanama nedeniyle meydana geldiği belirtildi. Bunun üzerine ilk raporu hazırlayan Ş. D. hakkında 'ihmal suretiyle adli görevi kötüye kullanmak' suçundan dava açıldı. Dava aşamasında İstanbul Adli Tıp Kurumu Birinci Adli Tıp İhtisas Kurumu, sanık Ş. D.'nin kusurlu olduğu yönünde görüş bildirdi. Ancak Ş. D.'nin, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp bölümünden aldırdığı bilirkişi mütalaasındaki, 'Tabibin tedavi esnasında güncel standart uygulamaları yapmama durumu, beceri noksanlığı yahut hastanın tedavisini vermemesiyle gelişen zarar' anlamına gelen ve taksirli bir eylemi ifade eden 'medikal malpraktis' değerlendirmesini kabul eden mahkeme, olayda sanığın bir kastının olmadığına hükmederek beraat kararı verdi.

DHA'NIN HABERİ ÜZERİNE HAREKETE GEÇTİ

Olayın üzerinden 10 yıl geçtikten sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Ş. D. bu kez bir avukata yönelik cinsel taciz, şantaj ve tehdit suçlamalarıyla gündeme geldi. Ş. D. hakkında Ankara Barosu avukatlarından N.S.'ye (38) yönelik 'cinsel taciz', 'şantaj', 'tehdit' suçlarının da aralarında olduğu 5 ayrı suçtan dava açıldı. DHA tarafından servis edilen haberi okuyan Ahmet M., 10 yıl önceki rapor nedeniyle Ş. D. hakkında açılan davanın akıbetini soruşturunca beraat ettiğini ve davada katılan olmasına rağmen kararın kendisine tebliğ edilmediğini öğrendi. Ahmet M., bunun üzerine avukatı Mürsel Yağcı aracılığıyla, Akşehir 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'ne iletilmek üzere Ankara Ceza Mahkemeleri Ön Bürosu'na, Ş. D.'nin yeniden yargılanması için 'eski hale getirme ve temyiz' dilekçesi verdi.

'SUÇ DELİLLERİNİ YOK ETME, GİZLEME VEYA DEĞİŞTİRME'DEN YARGILANMALI'

Ahmet M. dilekçesinde, yargılama aşamasında İstanbul Adli Tıp Kurumu 1'nci İhtisas Kurulu'nun 1 Ocak 2012 tarihli raporunun Ş. D.'nin kusurlu olduğunu açıkça ortaya koyduğunu, ancak Ş. D.'nin üniversiteden aldığı mütalaa ve dinlettiği tanıklarla mahkemeden beraat kararı aldığını iddia etti. Dilekçede, ölümün ateşli silahla yaralanmadan meydana geldiğinin bir adli tıp uzmanı tarafından tespit edilememesinin mümkün olmadığı ve bunun 'medikal malpraktis' olarak değerlendirilerek beraat kararı verilmesinin doğru olmadığı aktarılarak, verilen hükmün yok sayılarak başa dönülmesi ve Şerafettin D'nin TCK'nın 281'nci maddesi gereğince 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçlarından yeniden yargılanması talep edildi.

'ADALETİN YERİNİ BULMASINI İSTİYORUZ'

Avukat Mürsel Yağcı, müvekkili Ahmet M.'nin, temmuz ayında Ş. D. hakkında çıkan haberler üzerine kendisine ulaştığını belirterek, "Dosyayı incelediğimde ortada büyük bir adaletsizliğin olduğunu gördüm. Mahkemenin bu konuda en üst otorite olan İstanbul Adli Tıp kurumu raporunu göz ardı ederek beraat kararı vermesi doğru değildir. Biz adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Bu nedenle 'eski hale getirme ve temyiz' başvurusunda bulunduk" dedi.

Bu haber 2861 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜRKİYE’DE BİR İLK
AKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN TÜRKİYE’DE BİR İLK
JANDARMA EKİPLERİ YARALI BAYKUŞU TEDAVİ ETTİRDİ
JANDARMA EKİPLERİ YARALI BAYKUŞU TEDAVİ ETTİRDİ