CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HAYVANLARA ZULMETME HAKKINA KİM, NEREDE...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HAYVANLARA ZULMETME HAKKINA KİM, NEREDE OLURSA OLSUN SAHİP DEĞİL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası, Büyükşehir Yatırımları ve Afşar Barajı ile Yapımı Tamamlanan Diğer Tesislerin Toplu Açılış Töreni”ne katıldı.

26 Kasım 2022 - 17:25

Mevlana Meydanı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada yaklaşık 3,5 aylık bir aranın ardından Konya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ağustosta İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışına geldiğimizde, sizlerle arzu ettiğimiz şekilde hasbihal edememiştik. Yılbaşında Konya-Karaman Hızlı Tren Hattı’nın açılış töreninde de trenle Karaman’a devam ettiğimiz için yine istediğimiz gibi hasret giderememiştik.  Bugün inşallah, hem toplu açılış törenimizle hem canlı bağlantılarımızla hem genişletilmiş il danışma toplantımızla hem gençlerle buluşmamızla dolu dolu bir Konya programı yapacağız” diye ekledi.

'ÜLKEMİZİ GÜVENLİ HALE GETİRMEYE KARARLIYIZ'
Pençe- Kilit operasyonunda şehit olan 3 askere rahmet dileyerek sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Şehit düşen 3 askerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. 'Kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için' diyen şairin ifade ettiği gibi milletimizin ve devletimizin bekası, huzurlu ve güçlü geleceğimiz için canlarını feda eden tüm kahramanlarımızı yad ediyoruz. İnşallah bu harekatlarla adım adım ülkemizi sınırları ötesinden başlayarak her karışıyla güvenli hale getirmekte kararlıyız. Rabb'im askerimize, polisimize, jandarmamıza güç ve kuvvet versin; her daim muzaffer eylesin'' diye konuştu. 
'LAF DEĞİL İŞ ÜRETİYORUZ'
''Bugün burada işte bu inşanın yeni tezahürlerini, yeni eserlerini resmen hizmete açmak üzere sizlerle birlikteyiz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: 
"Laf değil, iş üretiyoruz iş. Sanayinin şehri Konya'ya, ASELSAN öncülüğünde 470 milyon liralık yatırımla kurduğumuz, dünya çapında üretim yapacak bir silah sistemleri fabrikasının resmi açılışını bugün buradan yapıyoruz. Bu fabrikamız uzaktan kumandalı silah sistemleri başta olmak üzere, her türlü çap ve kalibredeki silah üretimiyle ülkemize savunma sanayisinde çok üstün özellikler kazandıran bir tesistir. Bugün resmi açılışını yapıyoruz. Böylece Konya, av tüfeğiyle başlayan silah üretimi serüvenini küresel bir oyuncu seviyesine çıkararak hem kendisinin hem ülkemizin önünde yepyeni pencereler açmıştır. Konya, ülkemizin ulaşım ağlarının önemli merkezleri arasında yer alıyor. Bugün 64 kilometreyi bulan yolu; 1371 kilometrelik, burası çok önemli, Eğiste Hadimi Viyadüğü 420 metrelik tüneli, 6 kilometrelik Çumra bağlantısıyla gerçekten iftihar verici bir projenin açılışını yapıyoruz.'' 
'HAYVANLAR DA BİZE ALLAH'IN BİR EMANETİDİR'  
Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı barınaktaki köpek katliamına da değinen Erdoğan, ''Geçtiğimiz günlerde aslında ülkemizin en modern tesisi olan, burası çok hassas, ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum; belediyemizin hayvan barınağında, orada görevli 2 vicdansızın sebep olduğu görüntüleri ne yazık ki bizde üzüntüyle takip ettik. Haklarında hemen adli ve idari takibat başlatılan sorumlular tutuklanmış bir daha benzeri görüntülerin yaşanmaması için gereken tedbirler alınmıştır. Dünyamızdaki canlı ve cansız tüm varlıklar gibi hayvanlar da bize Allah'ın bir emanetidir. Onlardan elbette ki istifade edeceğiz ama asla zulmetmeyeceğiz, eziyet etmeyeceğiz, kötü davranmayacağız. Çok enteresan, bir gün açık ve net bir köpek cesedi, peygamberimiz yanında sahabeyle oradan geçiyorlar. Sahabe kokudan burnunu tıkamaya yönelmiş fakat peygamber efendimizin şu ifadeleri, bize ibreti alemdir. Diyor ki Allah'ın resulü, 'Ah dişleri ne kadar güzel'. Nereden, nereye? İşte biz hayvana bu şekilde yaklaşan, bakan bir dinin, bir inancın, bir peygamberin ümmetiyiz. Kalkıp da hayvanlara zulmetme hakkına kim, nerede olursa olsun sahip değildir. Hayvanların korunmasıyla ilgili en ileri yasal düzenlemeleri, uygulamaları hayata geçirmiş bir yönetim olarak başka aksi bir davranışa rıza gösteremeyiz. Bu konunun da yakın takipçisi olacağımızdan, tüm Merkez Karar Yönetim Kurulu üyelerim, milletvekili arkadaşlarım, kimse bundan şüphe etmesin'' diye konuştu.
 

“KONYA SADECE GEÇMİŞİYLE ÖVÜNEN DEĞİL, GELECEĞİNİ DE İNŞA EDEN BİR ŞEHİRDİR”

Konya’nın sadece geçmişiyle övünen değil, aynı zamanda bitip tükenmez bir enerjiyle, kararlılıkla, çalışkanlıkla geleceğini de inşa eden bir şehir olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizde bugün burada, işte bu inşanın yeni tezahürlerini, yeni eserlerini resmen hizmete açmak üzere sizlerle birlikteyiz.  Sanayinin şehri Konya’ya, ASELSAN öncülüğünde 470 milyon liralık yatırımla kurduğumuz, dünya çapında üretim yapacak bir silah sistemleri fabrikasının resmî açılışını bugün buradan yapıyoruz. Bu fabrikamız, uzaktan kumandalı silah sistemleri başta olmak üzere, her türlü çap ve kalibredeki silah üretimiyle ülkemize savunma sanayinde çok üstün özellikler kazandıran bir tesistir. Böylece Konya, av tüfeğiyle başlayan silah üretimi serüvenini, küresel bir oyuncu seviyesine çıkartarak hem kendisinin hem ülkemizin önünde yepyeni pencereler açmıştır” şeklinde konuştu. 

Konya’nın, Türkiye’nin ulaşım ağlarının önemli merkezleri arasında yer aldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bugün, 64 kilometreyi bulan yolu, bin 371 metrelik Eğiste Hadimi Viyadüğü, 420 metrelik tüneli, 6 kilometrelik Çumra bağlantısıyla gerçekten iftihar verici bir eser olan bir projenin açılışını yapıyoruz.  Eğiste Hadimi Viyadüğü, yükseklikleri 42 ile 166 metre arasında değişen 8 adet orta ve 2 adet kenar ayakları ile kendi alanında ülkemizin en büyük köprüsüdür.  Böylece, İç Anadolu ile Akdeniz Bölgelerimiz arasında yeni bir ticaret ve turizm kanalını daha ülkemize kazandırıyoruz.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın tamamladığı yüksek hızlı tren garı ile çeşitli yol, kavşak ve restorasyon projelerini de bugün buradan hizmete açıyoruz.”Konuşmaların ardından tesislerin açılışları gerçekleştirildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında açılışı yapılan kamu, belediye ve özel sektör eser ve hizmetlerini açıkladı.

 

Bu haber 410 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKŞEHİRSPOR LİDERLİĞİ BIRAKMAK İSTEMİYOR
AKŞEHİRSPOR LİDERLİĞİ BIRAKMAK İSTEMİYOR
FUHUŞ EVİ KAPATILDI
FUHUŞ EVİ KAPATILDI