DEREÇİNE’DE KLASİK MÜZİK KONSERİNE YOĞUN İLGİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DEREÇİNE'DE KLASİK MÜZİK KONSERİNE YOĞUN İLGİ

21. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali kapsamında Dereçine beldesinde yapılan klasik müzik konserine tarladan ve kiraz bahçelerinden şalvarları ve tülbentleri ile gelen teyzeler yoğun ilgi gösterdi.

17 Mayıs 2022 - 23:13

Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği 21'inci Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali'nde,Çek sanatçılardan oluşan Praha Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Dereçine’de konser verdi.Söz konusu dinleti beldede bir ilk olma özelliğini de taşıyor.
Beethoven ve Dmitri Shostakovich’ten eserler çalan Prag Dörtlüsü,dinleyicisinden büyük beğeni topladı. Festivalin Dereçine’ye uzanmasını sağlayan Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız; belde halkının her şeyin en güzeline layık olduğunu söyledi.
Konsere,Başkan Yıldız'ın yanı sıra Yeşilçiftlik Belediye Başkanı Mehmet Ali Sakal'da katıldı. 
Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız'da konser sonrası yoğun ilgiye teşekkür ederek şu açıklamalara yer verdi: " Afyonkarahisar klâsik müzik festivali kapsamında Dereçinemizde de yapılan klâsik müzik konserlerinin ilki olan Prag String Quartet dinletisi sonrası yazılanları ve yorumları okudum. Dereçine'yi ilk defa bu tür etkinlikte görenler ya da tanımayanlar hayretler içinde kalmışken Dereçinemizi tanıyanlar ve Dereçinemizde yaşayanlar bu hayret etmeye şaşırmışlar. Bizim de tam olarak göstermek istediğimiz buydu. Dereçinemizin dışarıdan doğru tanınmasını sağlamaktı. Sayın Hasan Hüseyin Başkadem hiç şaşırmadı. Dereçinenin potansiyelini bildiği için üç konser programı yaptı. İlk defa izleyenler vardı elbette ama hepsi klâsik müzik konserinin nasıl dinleneceğini biliyordu. Dereçine geleneksel yapı içerisinde münevver insanların diyarıdır. Dereçinemiz Mustafa Kemal Atatürk'ün modern Türkiye'sinin model örneğidir. Geçim kaynağı tarım ile uğraşıp, geleneksel kıyafetler giyip dünyaya entegre olabilen nadir beldelerdendir. Hayvan besihaneleri yanında tenis kortları olan, Sayın Fahri Ray Demiray öncülüğünde Türkiye'de ilk defa pickleball oynanan ve bunu yaygınlaştırması için Sayın Mustafa Türk'e emanet eden, Batı Cephesi Karargâhı'nın 57. Tümenini bağrına basan, tarihi ve kültürel durumunu Sayın Mehmet Koç , Dursun Solmaz , Şengülay Erdem Yurtal ile ölümsüzleştiren ve pek çok bize özel durumun olduğu bir yer olduğunu böyle böyle anlatacağız. Dereçinemizi dışarıda tanıdıkça, nasıl bir yer olduğumuzu anladıkça bizdeki geleneksel yapı içindeki modern düşünme tarzını anlatabileceğiz. Başka alanlarda olduğu gibi ülkemize örnek, model bir belde olacağız. Dereçinemizin MÜNEVVER insanları şaşırtmaya devam edecek.
Sizi temsil etmekten onur duyuyorum.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 267 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YANAN TIR KULLANILMAZ HALE GELDİ
YANAN TIR KULLANILMAZ HALE GELDİ
OTOMOBİL DÜĞÜN YERİNE DALDI 5 YARALI
OTOMOBİL DÜĞÜN YERİNE DALDI 5 YARALI