DEREÇİNE KASABASINDA BÖĞÜRTLEN YETİŞTİRİCİLİĞİ
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DEREÇİNE KASABASINDA BÖĞÜRTLEN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Meyvesi,kökü,yaprağı kullanılabilen,ülkemizde kolaylıkla yetişebilen böğürtlen, gülgiller familyasından bir bitki türüdür.Ham olan meyvesi önce yeşil daha sonra kırmızı, olgunlaştıkça siyahımtırak görünüme ulaşır.Böğürtlen, taze tüketiminin yanı sıra,reçel ,şarap,pasta,kozmetik ürünleri gibi çeşitli alanlarda da kullanılıyor.

26 Eylül 2019 - 00:14

Dereçine kasabası meyve üreticilerinden Fatih Korkmaz, kiraz,vişne hasadı sonlandıktan sonra hasadı başlayan böğürtlenin, alternatif olarak yaklaşık 3 yıldır destek almadan kendi imkanlarıyla yetiştiriciliğini yapıyor. Bursa'nın İnegöl İlçesine bağlı  Cumalıkızık Köyü'nde yetiştirildiğini görüp,Mehmet Emin Korkmaz isimli yakının da teşvikiyle ,denemek istediğini,Sultandağı bölgesi ikliminin,toprağının böğürtlen yetiştiriciliğine uygun olduğunu,meyvenin hızla adaptasyon sağladığını,ana bakım masrafları(damlama sulama,gübre,bağlamak için tel,direk) dışında maliyeti olmadığını,hasadının kolay olduğunu anlattı.
Korkmaz; Bursa’dan aldığı gencer cinsi(dikensiz) fidanları,evinin bahçesinde çelikleme yöntemiyle çoğaltıldığını, fidanlığa Kasım ve Mayıs aylarında dikildiğini, yaz,sonbahar ve ilkbaharda 3 dönem budamasının yapıldığını, ilaçlama yapılmadığını, sirke sineğiyle ,su şişelerine doldurulan sirkeleri dalların arasına koyarak mücadele ettiğini anlattı.
 Korkmaz ailesi; 3 dekarlık alanda yetiştiricilik yapıyor.1 dekardan 3 ton meyve alınıyor. Kilosu 8.5 lira olan meyvenin hasadı ,Ağustos ayı başından Eylül ayı ortasına kadar yaklaşık 50 gün sürüyor.Pazarda da satılan,raf ömrü  1-2 gün arası değişen meyveyi,kalabalık aile bireyleriyle toplayıp,5kg’lık kasalara doldurup ,yakınlarında bulunan Sandal Gıda'ya teslim ettiklerini,kendilerine bu konuda çok yardımcı olunduğunu  belirten Fatih Korkmaz, firmaya donmuş gıda olarak kilo başı 2 lira maliyetle 10 liranın üzerinde satıldığını belirtti.
Ağustos başı Eylül ayı ortası,meyveyi dalından yemek,satın almak isteyenlerin de bahçeye gelebileceklerini söyleyen Korkmaz;Böğürtlen yetiştiriciliği yapmak istediğinde ailesinden destek aldığını fakat çevreden kiraz,elma yetiştiriciliği dışında farklı bir üründen verim alınamayacağını fakat emeğinin karşılığını aldığı için çevreninde ılımlı yaklaştığını belirtti. Kasabada meyve üreticisi Ahmet Erim’inde böğürtlen yetiştiriciliği yaptığını söyledi.
  Korkmaz; meyve fidanlarını hediye olarakta verdiğini, bölgede böğürtlen yetiştiriciliğinin artması gerektiğini vurguladı. Geçen hafta kendisini ziyaret eden Sultandağı Kaymakamı Önder Koç ve Sultandağı İlçe Tarım Müdürü İbrahim Önder’inde zararlılara karşı mücadele ve verim alınması için İlçe Tarım Müdürlüğünce destek olunacağını belirttiklerinden ayrıca teşekkür etti.
 

Bu haber 862 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CUMA NAMAZI KILINACAK YERLER BELİRLENDİ
CUMA NAMAZI KILINACAK YERLER BELİRLENDİ
FECİ KAZA! ÇİFT ÖLDÜ 2 ÇOCUKLARI YARALANDI
FECİ KAZA! ÇİFT ÖLDÜ 2 ÇOCUKLARI YARALANDI