DİYABETES MELLİTUS (ŞEKER HASTALIĞI) HAKKINDA BİLİNMEYENLER
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DİYABETES MELLİTUS (ŞEKER HASTALIĞI) HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Akşehir Parkhayat hastanesinde iç hastalıkları uzmanı UZM. DR. YUSUF KARADENİZ Diyabetle ilgili bilinmeyenleri anlattı.

04 Mart 2020 - 09:17

Diyabet, pankreastan sentezlenen insülin hormonunun yetersiz sentezlenmesi ve/veya insülin hormonunun hedef dokusu olan yağ-kas-karaciğere etkisinde direnç olmasına bağlı olarak meydana gelen kan şeker yüksekliğidir.  İnsülinin görevi kandaki glukozu yağ-kas-ve karaciğer hücrelerine sokarak kandaki glukozu düşürmektir.
Normal kan şekeri düzeyi 12 saatlik açlık sonrası <100 mg/dl, tokluk halinde (yemekten iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstüne çıkmaz. 
Bir kişinin diyabetli olup olmadığı Açlık Kan Şekeri (AKŞ) ölçümü, tokluk kan şekeri ölçümü, HbA1c düzeyi, Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) yapılarak saptanır.  Açlık kan şekeri ≥ 126 mg/dL , tokluk kan şekerinin ≥ 200 mg/dL, HbA1c düzeyinin≥%6,5 olması diyabet tanısı koydurur. HbA1c diyabetik hastanın takibinde değerli olup üç aylık kan şekeri ortalaması hakkında fikir verir. Diyabetik hastalarda HbA1c için ideal düzey < % 6.5 olarak kabul edilir. 

DİYABET TİPLERİ NELERDİR?
•    Tip 1 diyabet (daha nadir görülür; genç yaştaki insanları etkiler) : bu hastalarda pankreastaki insülin üreten hücrelerde kalıcı harabiyete bağlı insulin sentezi olmaz ve insülin yokluğuna bağlı olarak kan şekeri yükselir. Hasta enerji olarak glukoz yerine yağ ve kasları yıkarak kullanmaya başlar ve bu hastalarda kilo kaybı çok belirgindir. 
•    Tip 2 diyabet (daha yaygındır; ileri yaşlardaki insanları etkiler): Tip 2 diyabette temel neden insülin direnci ve pankreasın insülin salgılanmasındaki eksikliktir. Tip 2 diyabet erken dönemde tanı konulursa yaşam şekli değişikliği (diyet ve egzersiz) ve gerekirse ilaç tedavisi ile önlenebilir bir hastalıktır.

DİYABETİN 
ELİRTİLERİ 
NELERDİR?
Aşırı su içme, çok ve sık idrara çıkma, çok yemek yeme, iştahsızlık, gece yattıktan sonra idrara çıkma, halsizlik, kilo kaybı, ağızda kuruma, bulanık görme, tekrarlayan mantar enfeksiyonları sık görülen belirtiler olmakla birlikte hiçbir belirti de olmayabilir. Yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçı var ise vakit geçirmeden dahiliye bölümüne başvurmak gerekir.
Diyabet tedavisi:
Diyabet tedavisi kişiye özgü belirlenir. Etkili bir tedavinin yolu hastaya özgü bir tedavi ile birlikte hastanın tedavi uyumu çok önem arz etmektedir.

DİYABET TEDAVİSİNDE BAŞARILI OLMANIN YOLU; 
1.    Hastayı sabırla dinlemek ve sorgulamak; Hastanın kaç yıldır diyabet olduğu, hastanın hangi tedavileri aldığı, hastanın mevcut tedavilerini doğru uygulayıp uygulamadığı, verilen tedavilerin hastaya uygun olup olmadığı gibi durumlar hastaya zaman ayrılarak etraflıca sorgulanmalıdır.
2.    Hastaya doğru tedavi uygulamak; Burada iş hekime düşmekte. Hekim hastanın kilosunu, yaşını, kemik erimesi olup olmadığını, kalp hastalığını, karaciğer ve böbrek hastalığı olup-olmadığını, sosyo-kültürel düzeyini iyice analiz edip kişiye özgü bir tedavi belirler. 
3.    Hasta takibi; hastaya tedavi verildikten sonra tedavi etkinliğini ve hasta uyumunu değerlendirmek için hasta belirli aralıklarla polikliniğe çağrılıp takip edilmeli. Takipler için hastanın evde ölçtüğü kan şeker düzeyleri çok önemlidir.
Diyabeti olan tüm hastaları sabırla dinlemeye, etkili ve uygun tedaviler vermeye, siz değerli hastalarımızı düzenli takip ederek kan şekerlerinizi düzenlemeye PARKHAYAT ailesi olarak talibiz.
HABER / EBUBEKİR ARSLAN 

Bu haber 716 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Proje İHO 5. Sınıf Seçme Sınavı Başvuruları Devam Ediyor
Proje İHO 5. Sınıf Seçme Sınavı Başvuruları Devam Ediyor
19 MAYIS ONLİNE SATRANÇ TURNUVASI'NDA DERECE YAPANLARA ÖDÜLLERİ VERİLDİ
19 MAYIS ONLİNE SATRANÇ TURNUVASI'NDA DERECE YAPANLARA ÖDÜLLERİ...