DİYANET BİRLİK-SEN SENDİKASININ ‘’SÖZLEŞMELİ...

DİYANET BİRLİK-SEN SENDİKASININ ‘’SÖZLEŞMELİ PERSONELİMİZE ŞARTSIZ VE KOŞULSUZ KADRO İSTİYORUZ ‘’

Diyanet Birlik-Sen tarafından yapılan basın açıklamasında konuşan Genel Başkanı Kenan Ak, Diyanetin sözleşmeli personellerine şartsız ve koşulsuz kadro istediklerini aktardı.

28 Ağustos 2022 - 23:37

Diyanet Birlik-Sen, Diyanet personellerin kadrolu olmaları için Diyanet Birlik-Sen genel merkezinde basın açıklamasında bulundu. Açıklamayı sendika adına Diyanet Birlik-Sen Genel Başkanı Kenan Ak yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: " Kıymetli Diyanet Çalışanları;
Son yıllarda Devlet memuru alımlarındaki personel istihdam şekli aynı görevi yapan eşitler arasında kadrolu ve sözleşmeli ayrımına gidilerek istihdam edilen sözleşmeli personel aleyhine büyük bir hak ihlali ve insan haklarına aykırı mağduriyetleri de beraberinde getirdi.
Bu hak ihlali ve mağduriyetleri en acı şekilde yaşayanların başında da her türlü şartını tamamlayarak mülakatlardan başarıyla geçerek, kuş uçmaz, kervan göçmez yerlere ataması yapılan Diyanet İşleri Başkanlığımızın en genç dinamik ama o kadarda hakkı mahrumiyeti içinde görev yapan SÖZLEŞMELİ personelimizdir.
2014-2018 yılları arasında Başkanlığımızdan görev alan süresiz sözleşmeli personelimiz gerçekten hem mevzuattan kaynaklı hem de idarecilerin haksız uygulamalarından kaynaklı çok büyük mağduriyetlerle karşı karşıya kalmıştır.
2019 yılında Başkanlığımızdan görev alan 3+1 statüsündeki sözleşmeli personel 2022 Ağustos ayı itibariyle 3 yılını doldurduğu için kadroya geçirilmiştir.
2014 yılından sonra göreve atanan ve 9 yıldır sözleşmeli olarak çileli bir şekilde görev yapan SÜRESİZ SÖZLEŞMELİ personel ise hala siyaset tarafından oyalanmaktadır
Süresiz sözleşmelilerin Devletinden gördüğü üvey evlat muamelesi bir yana yaşadığı sıkıntılar dahi göz ardı edilerek siyaset tarafından seçim malzemesi olarak kullanılmaya devam edilmesi çok acıdır.
Mevzuattan kaynaklı hak kayıpları bir tarafa sözleşmeli personelin idarecilerin iki dudağının arasına sıkıştırılan geleceği ve idarecinin sözleşmeni yenilemem tehdidi ve baskısı arasında kalan pırıl pırıl nitelikli, vasıflı ve öğrenimli sözleşmeli genç hocalarımız hak etmediği muameleye tabi tutulmakta zor şartlarda en mahrumiyet yerlerde verimli hizmet yapması beklenmektedir.
Oysaki görev almak için kadrolu personel ile atanma şartları aynı olan sözleşmeli personel de Devletin ve çalıştığı kurumun her imkânından ve kadrolu personeline tanıdığı her haktan eşit şekilde faydalanmalı eşitler arasında ayrım yapılmamalıydı.
Diyanet İşleri Başkanlığında Kadrolu personel Kurumun açtığı her türlü görevde yükselme, Unvan değişikliği, Yurtdışı, Hac ve Umre sınavlarına rahatlıkla girebilirken sözleşmeli statüdeki personelin her konuda kapsam dışında tutulması haklarının bloke edilmesi ve ikinci sınıf personel muamelesi görmesi vicdanları yaralamaktadır.
 2014-2018 yılları arasından atanan süresiz sözleşmelilerin yaşadığı bu bilinmezlik siyasetin büyük bir ayıbıdır. Bu ayıptan kurtulmanın tek yolu vardır o da Ekim ayında açılacak TBMM de ilk gündem maddesi olarak tüm sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunun karara bağlamasıdır. Bu büyük bir haksızlık ve büyük bir adaletsizliktir.
Diyanet Birlik -Sen olarak, Süresiz Sözleşmeliler için 3+1 şeklindeki farklı bir alternatifi kesinlikle kabul etmiyor doğrudan yürürlük tarihi Ekim 2022 olmak üzere kadroya geçirilmelerini istiyoruz.
Artık kıvırmadan söz kalabalığı yapmadan SÜRELİ SÜRESİZ DEMEDEN TÜM SÖZLEŞMELİLERİN KADROLARI VERİLMELİDİR. Sözleşmeli istihdamı tamamen kaldırılmalı, çalışanlar arasında ayrım yapılmamalıdır.
Son günlerde Hükümet tarafından sözleşmelilere kadro verilmesine dair verilen sözlerin aksine ikircikli açıklamalarda bulunan siyasetçilerin ‘’Süresiz Sözleşmeli personele kadrolulara verilen benzer hakların verilmesi’’ şeklindeki basına yansıyan ifadelerini çok yakışıksız buluyoruz.
Diyanet Birlik-Sen olarak yıllardır hakları gasp edilen SÜRESİZ SÖZLEŞMELİLER başta olmak üzere tüm sözleşmeli personele ŞARTSIZ VE KOŞULSUZ KADRO VERİLMESİNİ İSTİYORUZ.
Bu süreçte Başkanlığımız yetkililerinden kurumda çalışan sözleşmelilerin biran önce kadroya geçmeleri ve haklarının iadesi için kurum olarak Hükümet nezdinde girişimde bulunmalarını önemli ve anlamlı buluyor bir kez olsun mağdur olan personeli için İdarecilerimizin elini taşın altına koymasını bekliyoruz.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 474 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ORTAKÖYSPOR GALİP
ORTAKÖYSPOR GALİP
PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ AKŞEHİRLİ GENÇLERLE BULUŞTU
PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ AKŞEHİRLİ GENÇLERLE BULUŞTU