DOĞANHİSARDAKİ EŞSİZ GÜZELLİKTEKİ MAĞARA GÜN YÜZÜNE...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DOĞANHİSARDAKİ EŞSİZ GÜZELLİKTEKİ MAĞARA GÜN YÜZÜNE ÇIKARILMAYI BEKLİYOR

Doğanhisar’ın Furunlu Mahallesinde bulunan ve Antalya Damlataş Mağarasının bir benzeri olduğu düşünülen karstik yapıdaki mağara doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

28 Kasım 2019 - 00:54

Doğanhisar’ın Furunlu Mahallesinde daha önceden Doğanhisarlı vatandaşlar tarafından bulunan mağara keşfedilmeyi bekliyor. Bulunan mağarada sarkık ve dikitler gözlenirken, mahalle sakinleri mağaranın turizme açılmasını istiyor. Alınan bilgilere göre mağaranın şu ana kadar herhangi bir tescilinin de bulunmadığı öğrenildi. Mağaraya Doğanhisarlı vatandaşlar ve Akşehir AKADEMİK Kulübünün keşifleri sonucunda mağara, diklemesine ve eğimli bir yapıya sahip olduğu anlaşıldı. Aşağıya iniş gerektiren mağarada 50m kadar ilerleme sırasında ise sarkıt, dikit, sütun ve traverten şekillerine sahip olduğu da tespit edildi. Farklı kollara ayrılan mağaranın iki kolunda da su varlığına ulaşıldı. Mağaranın bilinmeyen ve keşfedilmeyen kısımları bir yana, tamamı sarkıt, dikit ve sütunlardan oluşması, uzun yıllar boyunca tavandan sızan suların içerisinde bulunan kalkerli yapının, yani kireç ve kireç taşı gibi kalkerlerin damla damla akarken içinde bulundurmuş oldukları minerallerin, yani karbonat bileşikli mineral suların çökelmesi sonucunda milyonlarca yıl geçmesi ile oluştuğu görülmektedir. Antalya’da bulunan Damlataş Mağarasına da benzerliğiyle dikkat çeken mağara yetkililer tarafından keşfedilmeyi bekliyor. 
DAHA ÖNCE DOĞANHİSAR’DA YAPAY VE DOĞAL ÖZELLİKTEKİ MAĞARALAR HAKKINDA İNCELEMELER YAPILDI
Doğanhisar’da bunun gibi daha birçok yapay ve doğal güzellikte mağara bulunmaktadır. Bu mağaraların turizm varlıklarına dahil edilmesi, incelenmesi ve görsel teknolojiler kullanılarak kataloglama çalışmaları Doğanhisar Kaymakamlığı Milli Eğitim Müdürlüğünce ve AKADEMİK Kulübünce yapıldı. AKADEMİK Kulübünden yapılan açıklamada;’’ Yaptığımız araştırmalar sonucunda çektiğimiz fotoğraflar da gösteriyor ki; gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen doğal ve yapay güzellikler mevcut. İnderesi Kaya Sığınağı’nın, Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile 2. Derece sit tescilinin bulunduğu ancak Furunlu Bölgesi’ndeki doğal mağaranın herhangi bir tescilinin bulunmadığı sonucuna ulaştık. İnderesi Kaya Sığınağı Erken Hıristiyanlık dönemine ait yapay bir mağara olup, tavanı konglomera, duvarları tüf yapısına sahip Konya ilindeki, döneme ait dört mağaradan biri olması sebebiyle inanç turizmi açısından önemlidir. Araştırmamızda tescilinin bulunmadığını öğrendiğimiz doğal mağara ise karstik yapıya sahip bir mağaradır. Diklemesine ve eğimli olarak aşağı iniş gerektiren mağarada 50m kadar ilerlememiz sırasında sarkıt, dikit, sütun ve traverten şekillerine sahip olduğunu gördük. Farklı kollara ayrılan mağaranın iki kolunda su varlığına ulaştık. Suyun takip ettiği yolu izleme şansını teçhizat eksikliği sebebiyle sağlayamadık. Su bulunan diğer kolda ise suyun içinde mikroorganizma yaşantısı olduğunu gözlemledik. Tehlike arz edebileceği için bu suyu da takip edemedik. Mağara içerisindeki hava ise rahat nefes alınabilir bir ortam yaratıyor’’dedi.  
HABER / MEHMET İNCE 
 

Bu haber 810 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NİMETULLAH BAŞARISINI YİNE KATLADI
NİMETULLAH BAŞARISINI YİNE KATLADI
BAŞKAN KORU’DAN AKŞEHİR ZİYARETİ
BAŞKAN KORU’DAN AKŞEHİR ZİYARETİ