DOLAMAN SEZONU AÇILDI FİYATI ALTIN İLE YARIŞIYOR
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DOLAMAN SEZONU AÇILDI FİYATI ALTIN İLE YARIŞIYOR

Yunak-Akşehir yolunda sezonunun başlaması nedeniyle genç yaşlı demeden herkes arazilere akın ederek bastonla dolaman mantarı arıyor.

06 Mayıs 2022 - 23:03

Yunak-Akşehir yolunda bulunan tepelerde Büyük ilgi gören ve afrodizyak özelliği olduğu belirtilen dolaman mantarını toplamak isteyen vatandaşlar, şimdiden arazilere akın etmeye başladı. Dolamanı bulmakta Uzmanlaşan Veysel Karasoy "Bu yıl bol olacağa benziyor ancak piyasalarda 300 ile 350 tl den satıldığını biliyoruz." ifadelerine yer verdi.  dolaman mantarı, tadıyla etten farksız bir lezzet sunuyor. Büyük bir bölümü ihracata giden mantar, toptancılar tarafından satın alınarak yurt dışına ihraç ediliyor. Yunak, Ayrıtepe, Akşehir yolundaki etekleri dolaman toplayan vatandaşların akınına uğruyor. Yunak ve Akşehir'in dağlarındaki  eteklerindeki ovada yediden yetmişe herkes dolaman arıyor. Yaklaşık 80 yıldır bu bölgede toplandığı belirtilen dolaman mantarı, Mart ayının sonları ile Nisan ayının sonuna kadar toplanıyor. Yağışların iyi olmasına bağlı olarak çıkan mantarın her yıl istenilen ölçüde çıkmıyor.
Dolaman mantarının çok lezzetli olduğunu belirten Vatandaşlar mantarı yiyen tadını çok iyi bilir. Ben bir kırmızı ete değişmem” diye ifade ettiler. HABER / SERKAN AKGÖL 

FOTO: HALİL İBRAHİM SAPMAZ 

Bu haber 1788 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YANAN TIR KULLANILMAZ HALE GELDİ
YANAN TIR KULLANILMAZ HALE GELDİ
OTOMOBİL DÜĞÜN YERİNE DALDI 5 YARALI
OTOMOBİL DÜĞÜN YERİNE DALDI 5 YARALI