DÜNYANIN EN DEĞERLİ GÜBRESİ AFYONKARAHİSAR’DA
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DÜNYANIN EN DEĞERLİ GÜBRESİ AFYONKARAHİSAR’DA

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferruh Aşçı; dünyanın en değerli gübrelerinden olan ‘Torf’ gübresinin Afyonkarahisar’da yüksek oranda bulunduğunu, şehir genelinde 5 milyar metreküp olduğunu tahmin ettikleri bu gübrenin değerinin milyarlarca lirayı bulabileceğini belirtti.

11 Mayıs 2019 - 00:41

Afyonkarahisar’da göllerin atlında atıl durumunda bekleyen ve dünyanın en değerli gübrelerinden olan ‘Torf’ çıkarılıp ekonomiye kazandırılmayı bekliyor. Organik madde açısından oldukça zengin ve su tutma kapasitesi yüksek olan torf gübresinin Eber, Karamık ve Akşehir göllerinin zemininde bol miktarda bulunuyor. Türkiye’nin 20 yıllık gübre ihtiyacını giderebilecek düzeyde olan gübrenin maddi değerinin ise 200 milyar TL olduğu tahmin ediliyor. 
Organik madde açısından oldukça zengin 
Torf gübresi ve kentte bulunan göller üzerinde yaklaşık 20 yıldır araştırmada bulunduklarını söyleyen Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Ferruh Aşçı, torf gübresinin pek bilinmediğini söyledi. Torf’un çok değerli ve biyolojik gübre olduğunu kaydeden Aşçı; “Özellikle göllerin dibindeki bitkisel materyallerin bakteriler tarafından uzun yıllar boyunca ayrıştırılmasından oluşan tamamen doğal bir gübre. Bu gübrenin birçok özellikleri var. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi organik madde açısından oldukça zengin, su tutma kapasitesi çok yüksek. Yani şuanda bilinen biyolojik gübreler içerisinde solucan gübresi ayarında değerli bir gübredir. Biz bunu laboratuvarımızda test ettik. Farklı gübre çeşitlilerini çimlenme üzerindeki etki düzeylerini ve gelişim süreçlerini takip ettik netice itibariyle torf gübresi gerçekten çok değerli bir gübre olduğu noktasında da bizim yaptığımız gözlemler ve raporlarımız bu yönde. Yani torf gübresi dünyada şuanda bilinen en değerli biyolojik organik gübresidir” dedi. 
Göllerimiz yok olmaktan korunmuş olacak 
Gölün zeminin bulunan torf gübresinin kepçelerle çıkarılabileceğini kaydeden Aşçı; “Çıkarılan torf dinlemeye bırakılmakta. Çok fazla işlem gerektiren bir gübre değil bu. Bunun işlenmesi ve kullanılması yüksek verim sağlar. Vatandaşların özellikle çiftçilerimizin erken hasat almasını temin edebilecek oranda yüksek değerli bir gübre. Bu bölgelerde çalışmaların yapılmasıyla çeşitlilik korunmuş olacak. Göllerimiz tekrar kazanılmış olacak. Göllerimiz yok olmaktan korunmuş olacak. Aynı zamanda bu bölge meyveciliğim, tarımın ve hayvancılığın artmasının konusunda da göllerin çok önemi mevcut. Dolayısıyla bir taşla birçok iş yapmış olacağız. Hem çevreye hem ekonomiye katkımız olacak. Bu bölge göç vermekten ziyade göç almaya başlayacak. Bu bölgedeki tarım ve hayvancılık canlanmış olacak. Aynı zaman da ekolojik turizm canlanmış olacak. Dolayısıyla torf gübresinde ekonomimize üretimimize tarımsal üretimimize kazandırılmasıyla Türkiye sadece bizim açımızdan değil çok değerli bir gübre” dedi. İHA
 

Bu haber 439 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Lunaparkta bıçaklı kavga: 4 yaralı
Lunaparkta bıçaklı kavga: 4 yaralı
AKŞEHİRSPOR’UN TÜRKİYE KUPASI KARŞILAŞMASI  A SPOR’DAN CANLI YAYINLANACAK
AKŞEHİRSPOR’UN TÜRKİYE KUPASI KARŞILAŞMASI A SPOR’DAN CANLI...