DÜŞMAN İSTİHBARATLARINI YANILTMAK İÇİN 100 YIL ÖNCE OYNANAN...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

DÜŞMAN İSTİHBARATLARINI YANILTMAK İÇİN 100 YIL ÖNCE OYNANAN MAÇ YENİDEN CANLANDIRILDI

100 yıl önce Batı Cephesi Karargahı olarak Akşehir’de Büyük Taarruz öncesi düşman istihbaratlarını yanıltmak için Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile oynanan futbol maçı Akşehir Belediyesi U 12 takımı ve birbirinden ünlü eski takım futbolcusunun katılımıyla yeniden canlandırıldı.

27 Ağustos 2022 - 00:01

Milli Mücadele döneminde Batı Cephesi Karargahı göreviyle çok önemli bir rol üstlenen  Akşehir’ de 100 yıl önce düşman istihbaratlarını yanıltmak için Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile organize edilen futbol müsabakası 24 Ağustos Onur Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Nasreddin Hoca Stadyumunda oynanan ve eski ünlü futbolcuların katılımı ile gerçekleştirildi.  Futbol maçını emekliliğe ayrılan hakem Deniz Çoban yönetti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da kısmen katıldığı futbol maçında eski futbolculardan Zafer Tüzün, Özer Hurmacı, Şenol Ustaömer, Cem Pamiroğlu, Şenol Çorlu, Hami Mandıralı, Oğuz Çetin ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya aynı takımda yer aldı. Akşehirspor U12 Takımı ile şöhretler karması takımının karşı karşıya geldiği mücadele 100 yıl önceki gibi 2-2 berabere sonlandı.
Müsabakada yer alarak destek veren Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, “Akşehir’imiz Kurtuluş Savaşının Batı Cephesi Karargahı ve büyük taarruz öncesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün nutukta da bahsettiği gibi Akşehir’de büyük taarruz planlarını konuşmak üzere bir futbol müsabakası bahane edilerek ordu komutanları toplanıyor. İngiliz istihbaratının ve Yunan kuvvetlerinin dikkatini çekmemek için. O gün orduda yer alan askerlerle Akşehir’in gençlerinin bulunduğu 2 takım maç yapıyor. Ordu komutanları da Akşehir’de o gün ve ertesi gün akşam büyük taarruz planlarını onlarla istişare ettiğini, konuştuğunu, talimatları verdiğini Gazi Mustafa Kemal Atatürk nutukta belirtiyor. Büyük taarruzun 100. yıl dönümü. Akşehir Belediyemizin böyle bir düşüncesi oldu. Biz de Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bu konuda katkı vermek istedik. Tabii işin de enteresan tarafı o gün askerlerimizin içerisinde futbol oynayanlardan 3 kişinin Fenerbahçe formasını savaş öncesi giydiğini biliyoruz. Bunun için biz Oğuz kaptandan rica ettik” dedi.Oğuz Çetin ise, “Biz de bu mesleğin içinde yer alıp hem Gençlik ve Spor Genel Müdürümüze, hem de Akşehir Belediyemize, Başkanımıza davetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Burada olmak bizim adımıza da çok güzel. Bu büyük taarruzun 100. yılında bu organizasyonun içinde biz de futbola emek vermiş insanlar olarak buradaki efsane arkadaşlarımızla birlikte bu organizasyona renk katmak, değer katmak için buradayız” ifadelerini kullandı.
U 12 Futbol Turnuvası Şampiyonu İzmir Takımı Altınordu Oldu
24 Ağustos Akşehir Onur Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen U12 Futbol Turnuvası’nın final maçı da tarihi maç öncesi Nasreddin Hoca Stadyumu’nda oynandı.Fenerbahçe, Beşiktaş, Akşehirspor, Altınordu, Antalyaspor, Başakşehir, Gençlerbirliği, Kayserispor, Konyaspor ve Samsunspor kulüplerinin U12 takımlarının katıldığı turnuvanın final maçı Samsunspor ve Altınordu takımları arasında oynandı. Final maçını 2-1 İzmir takımı Altınordu kazandı. Milli mücadelenin Samsun’da başlaması ve İzmir’de düşmanın denize dökülmesiyle kazanıldığı gibi Samsun ve İzmir takımlarının final maçı oynaması maçı izleyen katılımcılar tarafından güzel bir tesadüf olarak değerlendirildi.Her iki maçın ardından U12 Takımlarına ve Şöhretler karmasında oynayan futbolculara maçı izleyen protokol tarafından madalya, kupa ve hediyeleri takdim edildi.
HABER MERKEZİ 

Bu haber 709 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ AKŞEHİRLİ GENÇLERLE BULUŞTU
PROF. DR. İBRAHİM KAVAZ AKŞEHİRLİ GENÇLERLE BULUŞTU
ILGIN'DA  SAĞLIK YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR
ILGIN'DA SAĞLIK YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR